خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۱۰ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۱۰ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، حدود ۵۰ کارگر تراورس شاهرود، جمعی از معلمان بازنشسته در تهران، بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران گروه ملی فولاد اهواز، حدود ۵۰ نفر از کارگران فضای سبز منطقه سه اهواز، شماری از رانندگان تاکسی در قائمشهر، جمعی از رانندگان آژانس‌ها در مقابل شورای شهر تهران، کامیون داران ایران، مالباختگان موسسه کاسپین رشت، جمعی از پرسنل، پرستاران و پزشکان بیمارستان خمینی شهر کرج و جمعی از کارگران کارخانه شیر وارنا مقابل فرمانداری ورامین در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۸ خردادماه ۱۳۹۷، اعتراض صنفی حدود ۵۰ کارگر تراورس شاهرود که از ۲۴ اردیبهشت ماه شروع شده است، همچنان ادامه دارد.

منابع خبری کارگری در شاهرود، از ادامه اعتراض صنفی حدود ۵۰ کارگر خطوط ابنیه راه‌آهن شاهرود (تراورس) خبر می‌دهند.

بر پایه این اطلاعات، در این اعتراض صنفی که از روز ۲۴ اردیبهشت ماه آغاز شده است؛ کارگران معترض در محل کارگاه حضور دارند اما از رفتن به سر کار خودداری می‌کنند.

در خصوص مطالبات مزدی این کارگران گفته می‌شود که از بهمن ماه سال گذشته (۹۶) به جز موارد معدودی پرداخت علی‌الحساب به چند نفر از کارگران، پرداخت مطالبات مزدی آن‌ها به تعویق افتاده است.

به نقل از کارگران معترض گفته می‌شود جدا از مطالبات مزدی، حق بیمه کارگران خطوط ابنیه از مرداد ماه سال گذشته به تاخیر افتاده است.

این کارگران می‌گویند: “شرکت تراورس در نواحی ریلی کشور حدود ۷ هزار کارگر دارد که مجموع این کارگران مشکلاتی مشابه دارند”.

تجمع بازنشستگان فرهنگی مقابل وزارت آموزش و پرورش

به گزارش ایلنا مورخ ۸ خردادماه ۱۳۹۷، جمعی از معلمان بازنشسته مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.

صبح امروز (هشتم خرداد) جمعی از بازنشستگان فرهنگی مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.

خواسته اصلی معترضان، رسیدگی به تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی بازنشستگان فرهنگی‌ست.

یکی از حاضران در این تجمع می‌گوید: “پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان با تاخیر مواجه شده و برخی از بازنشستگان بیش از یک سال است که منتظر دریافت این معوقه مزدی هستند”.

این معلم بازنشسته می‌گوید: “درست نیست کمبود بودجه‌ی دولت را بهانه کنند و با تاخیر در پرداخت معوقات، معاش معلمان بازنشسته را با چالش جدی مواجه کنند. طبیعی‌ست که یک معلم بازنشسته برای پاداش پایان خدمت خود، برنامه دارد و این تاخیرها زندگی او را با مشکل روبرو می‌کند”.

بازنشستگان فرهنگی پیش از این نیز بارها در اعتراض به تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی، ناکارآمد بودن بیمه‌های درمانی و عدم اجرای همسان‌سازی مستمری‌ها، تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند.

کارگران گروه ملی خواستار بازگشت این شرکت به بدنه دولت هستند

به گزارش ایرنا مورخ ۸ خردادماه ۱۳۹۷، بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران گروه ملی فولاد اهواز برای روشن شدن وضعیت این شرکت و نیز بازگشت این شرکت به بدنه دولت روز سه شنبه در برابر ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

یکی از کارگران این شرکت که خواست نامش فاش نشود، به خبرنگار ایرنا گفت: “طبق اصل ۴۴ خصوصی سازی، در مواردی خاص و در صورت سودده نبودن شرکت می توان آن را به دولت بازگرداند و بر همین اساس خواستار برگشت این شرکت به دولت هستیم”.

وی افزود: “شرکت گروه ملی فولاد اهواز با مشکلات بسیاری دست به گریبان است که مهم ترین آن شفاف نبودن مالکیت، توقف خطوط تولید و حقوق و بیمه معوقه بوده و تا زمانی که این شرکت به بدنه دولت برنگردد، مشکلات آن حل نمی شود”.

یکی دیگر از کارگران این شرکت بیان کرد: “مسئولان خبر از بازگشت این شرکت به بانک ملی می دهند، ولی هنوز تیم مدیرعامل پیشین بر سر کار بوده و تعهدی برای پرداخت حقوق، بیمه و راه اندازی شرکت وجود ندارد”.

وی ادامه داد: “در روزهای گذشته بارها با مسئولان استانداری نشست داشته و خواستار رفع مشکلات این شرکت شده و مسئولان استانداری قول پیگیری و راه اندازی مجدد این شرکت را دادند ولی اتفاقی نیفتاد”.

یکی از مهندسان گروه ملی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: “مشکل کنونی گروه ملی تنها با تعیین مالکیت، تزریق شمش و مواد اولیه حل می شود و تا زمانی که تولید صورت نگیرد، اوضاع شرکت تغییر نخواهد کرد”.

وی یادآور شد: “سه سال است که کارکنان گروه ملی زیرفشار هستند و این امر باعث بروز مشکلات روانی، خانوادگی، افسردگی و حتی موارد خودکشی در بین آنها شده است”.

این مهندس با بیان اینکه این شرکت از نظر منابع انسانی هیچ مشکلی ندارد گفت: “توقف تولید و بیکاری به طور مستقیم در امنیت خوزستان و در نمایاندن استان در کشور تاثیر دارد”.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خوزستان در این باره گفت: “امروز نشستی با حضور مدیران بانک ملی برگزار شد و قرار است در مراحلی، این بانک دوباره مسئولیت این شرکت را بپذیرد”.

سید علی بحرینی مقدم روز سه شنبه در گفت و با خبرنگار ایرنا افزود: “تا زمان پیدا شدن متقاضی با صلاحیت از بخش خصوصی، بانک ملی با تعیین مدیر عامل، هیات مدیره و نیز منابع مالی لازم امکان تولید را فراهم می کند”.

وی درخصوص بازگشت این شرکت به بدنه دولت گفت: “دولت طبق اصل ۴۴ قانون اساسی و قوانین بالادستی وظیفه واگذاری دارایی خود و نه تصدی آنها را بر عهده دارد”.

وی ادامه داد: “بانک ملی هم نمی تواند این شرکت را به دولت بازگرداند و بسیار بعید است که چنین خواستی عملی شود”.

به گزارش ایرنا گروه ملی صنعتی فولاد که در اهواز مستقر است با حدود سه هزار و ۵۰۰ شاغل، یکی از قطب های تولید فولاد کشور بوده که در سال ۱۳۸۹ با تولید یک میلیون و ۳۶۰ هزار تن محصول نهایی و ۳۰۰ هزار تن فولاد خام، بالاترین رکورد تولید را در کشور داشت.

این شرکت در سال ۱۳۸۸ به بخش خصوصی واگذار و به یکی از شرکت های زیرمجموعه گروه امیر منصور آریا تبدیل شد اما پس از کشف فساد مالی و اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در این مجموعه و ارتباط آن با ۲ بانک بزرگ کشور، در سال ۱۳۹۰ مدیریت آن به طور موقت در اختیار دادگستری قرار گرفت.

اسفند پارسال مالکیت این شرکت به بانک ملی ایران واگذار شد.

بلاتکلیفی این شرکت موجب زیان انباشته در این مجتمع عظیم فولادی شده و باعث شده این شرکت که زمانی در صنعت فولاد کشور پیشرو بوده، اکنون تنها با پنج درصد ظرفیت خود کار کند.

گفتنی است گروه ملی فولاد اهواز در سه سال اخیر به بدترین روزهای خود از زمان واگذاری این شرکت به بخش خصوصی رسید که باعث کاهش خطوط تولید، تعدیل نیرو و نیز پرداخت نامنظم حقوق و بیمه کارکنان شرکت شد.

کارکنان گروه ملی پارسال بارها تجمعات اعتراضی برگزار و خواستار تعیین تکلیف شرکت شدند. گفتنی است حقوق کارکنان شرکت گروه ملی فولاد اهواز تا بهمن ۹۶ پرداخت شده و بیمه آنها نیز تا همین ماه اعتبار داشته است.

تعدادی از کارگران شهرداری اهواز خواستار مطالبات خود شدند

به گزارش ایرنا مورخ ۸ خردادماه ۱۳۹۷، حدود ۵۰ نفر از کارگران فضای سبز منطقه سه اهواز برای دومین روز متوالی در اعتراض به آنچه که پرداخت نشدن سه ماه حقوق معوقه خود عنوان شد در برابر ساختمان شهرداری اهواز تجمع کردند.

یکی از کارگران فضای سبز منطقه سه شهرداری اهواز به خبرنگار ایرنا گفت: “دستمزد پرداختی به کارگران فضای سبز بسیار پایین بوده و همین دستمزد اندک هم با تاخیر صورت می گیرد”.

وی افزود: “ماه ها است که بحث افزایش حقوق نیز عملی نشده و همچنان در حد قول و وعده باقی مانده است”.

مجتبی یوسفی شهردار منطقه سه اهواز روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: “از ابتدای کار شهرداری جدید در هشت ماه گذشته دستمزد نیروهای پیمانی و کارمندان شهرداری به روز بوده و همه تلاش شهرداری تامین منابع مالی برای پرداخت این حقوق بوده است”.

مجتبی یوسفی افزود: “پرداخت دستمزد به کارگران اولویت شهرداری اهواز بوده و در هشت ماه گذشته به صورت میانگین ۱۱ ماه حقوق پرداخت شده با این وجود هنوز ۲ تا سه ماه حقوق معوقه از پارسال وجود دارد که امیدواریم به زودی پرداخت شود”.

وی گفت: “شهرداری یک نهاد غیر دولتی است که درآمد آن از عوارض مردمی حاصل می شود و با توجه به رکود ساخت و سازها در اهواز، درآمد شهرداری کاهش یافته و کفاف هزینه ها را نمی دهد”.

وی ادامه داد: “شهرداری منطقه سه هر ماه بیش از ۳۵ میلیارد ریال صرف حقوق و ۱۵ میلیارد ریال صرف جارو کردن و جمع آوری زباله می کند و این موضوع به دلیل کاهش درآمد شهرداری حتی بر کارهای عمرانی تاثیر گذاشته است”.

یوسفی درخصوص بحث افزایش حقوق کارگران شهرداری اهواز نیز بیان کرد: “افزایش حقوق برای کارکنان هنوز به طور رسمی ابلاغ نشده و در صورت ابلاغ، از ابتدای امسال در نظرگرفته خواهد شد؛ ضمن اینکه میزان حقوق افراد بر اساس دستمزد تعیین شده از سوی اداره کار است”.

اعتراض رانندگان تاکسی در قائمشهر به مسافربرهای شخصی

به گزارش ایرنا مورخ ۸ خردادماه ۱۳۹۷، شماری از رانندگان تاکسی قائمشهر در اعتراض به فعالیت مسافربرهای شخصی به تجمع چند ساعته پرداختند.

این تجمع ابتدا از ساعت ۹ صبح روز سه شنبه در خیابان ساری آغاز شد و رانندگان به نشانه اعتراض وجود مسافربرهای شخصی به تجمع پرداختند.

اعتصاب رانندگان تاکسی که باعث کلافه گی مسافران نیز شده بود باعث دخالت تاکسی رانی شد و چند اتوبوس به سوار کردن مسافران پرداخت.

این تجمع حدود یک ساعت به طول انجامید و منجر به نشست میان نماینده ای از تاکسی رانان ، اعضای شورای شهر و جانشین راهور پلیس راهنمایی و رانندگی شد و تصمیم برآن نهاده شد تا با حل مشکلات رانندگان تاکسی آنان را متفاعد کنند تا به کار خود ادامه دهند.

این اعتراض در مسیر خیابان ساری به اتمام رسید که رانندگان تاکسی در خیابان تهران هم به اعتراض پرداختند وانان اعلام داشته اند که وجود مسافربرهای شخصی مزاحم کار انان است.

یکی از رانندگان تاکسی که در محل تجمع حضور داشت اعلام کرد که به دلیل وجود مسافربرهای شخصی ما ساعت ها باید منتظر مسافر باشیم تا بتوانیم روزمان را به شب برسانیم.

وی با بیان اینکه خانواده من در چنین شرایطی باید گرسنگی را تحمل کنند ، گفت که از مسئولین ذی ربط می خواهیم برای این مشکل قدم مناسبی را بردارند.

این راننده تاکسی ادامه داد : “من راننده باید منبع درآمدی داشته باشم تا بتوانم قسط ماشین خود را پرداخت کنم ، زیرا در صورت عقب افتادن قسط ماشین ما را می خوابانند”.

یکی از مسافران که در محل تجمع حضور داشت و این امر باعث کلافه گی او نیز شده بود گفت که وقتی رانندگان تاکسی این حالتی به اعتصاب می پردازند من مسافر سعی می کنم سوار ماشین شخصی شوم تا به کار روزمره ام برسم.

علی اکبر حسین زاده رئیس شورای شهر قائمشهردر نشست با نماینده رانندگان از جانشین راهور پلیس راهنمایی و رانندگی خواست تا برای حل مشکل رانندگان در خیابان ساری در هر ورودی مامور مضاعف بگذارند تا خودروهای شخصی با حضور این ماموران از سوار کردن مسافر خودداری کنند.

جانشین راهور پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان قائمشهر نیز گفت: “این موضوع مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در هر قسمتی که نیار باشد مامور مضاعف قرار خواهیم داد تا مسافربرها به اعمال قانون نپردازند”.

سرهنگ علی احمدی با بیان اینکه باید مشکل رانندگان تاکسی حل شود ، افزود : “در هر خطی ۲۰۰ راننده تاکسی به کار رانندگی مشغول است”.

در شهرستان قائمشهر بیش از یکهزار و ۴۰۰ تاکسی وجود دارد.

تجمع رانندگان آژانس‌ها در اعتراض به نرخ‌های طرح ترافیک

به گزارش فارس مورخ ۸ خردادماه ۱۳۹۷، صبح امروز جمعی از رانندگان آژانس‌ها در مقابل شورای شهر تهران در خصوص افزایش نرخ طرح ترافیک جدید تجمع و اعتراض کردند.

صبح امروز جمعی از رانندگان آژانس در مقابل شورای شهر تهران تجمع کردند.

تجمع رانندگان آژانس‌ها در اعتراض به نرخ‌های طرح ترافیک بوده است و اعلام کردند به افزایش ۷ برابری طرح ترافیک اعتراض دارند، جمعی از این رانندگان درخواست استعفای پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهر تهران را داشتند.

امروز در صحن شورا در خصوص طرح ترافیک آژانس‌ها تصمیمات جدیدی اتخاذ خواهد شد.

ادامه اعتراض و اعتصاب سراسری کامیونداران ایران

به گزارش هرانا مورخ ۸ خردادماه ۱۳۹۷، اعتصاب کامیون داران ایران که از روز سه‌شنبه اول خردادماه در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولان به مطالبات صنفیشان آغاز شده، امروز سه شنبه برای هشتمین روز متوالی همچنان ادامه دارد. امروز در اصفهان نیز رانندگان تاکسی اینترنتی در اعتراض به پایین بودن کرایه اقدام به برگزاری تجمع کردند.

از روز سه‌شنبه اول خردادماه کامیون‌داران بسیاری در شهرهای ایران در اعتراض به ثابت بودن کرایه‌ها، افزایش قیمت بیمه‌ها، افزایش عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی دست به اعتصاب زده و خواستار عملی شدن مطالبات صنفی خود شدند.

هرانا پیشتر در گزارشی به بررسی وضعیت اعتصاب در روزهای قبل از جمله روز چهارم و واکنش مسئولان به این مسئله پرداخته بود.

می توانید گزارش ویدیویی که ماحصل گردآوری حداقل ۴۵ قطعه ویدیویی از ششمین روز اعتراضات توسط هرانا است را اینجا ببینید.

اعتراض مالباختگان موسسه کاسپین رشت

به گزارش هرانا مورخ ۸ خردادماه ۱۳۹۷، امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در شهر رشت، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض پرسنل، پرستاران و پزشکان بیمارستان خمینی شهر کرج

به گزارش هرانا مورخ ۸ خردادماه ۱۳۹۷، امروز جمعی از پرسنل، پرستاران و پزشکان بیمارستان خمینی شهر کرج، نسبت مطالبات معوقه حقوق خود، اقدام به اعتصاب کردند.

اعتراض کارگران کارخانه شیر وارنا

به گزارش هرانا مورخ ۸ خردادماه ۱۳۹۷، امروز، جمعی از کارگران کارخانه شیر وارنا مقابل فرمانداری ورامین، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید