خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  آزادی یک شهروند بهایی با تودیع وثیقه همزمان با بازداشت یک شهروند بهایی دیگر

آزادی یک شهروند بهایی با تودیع وثیقه همزمان با بازداشت یک شهروند بهایی دیگر

خبرگزاری هرانا – کاویز نوزدهی، شهروند بهایی که پیشتر توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت شده بود، امروز یکشنبه ۶ خردادماه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد. همزمان با آزادی این شهروند، شهرند بهایی دیگری به نام شهنام جذبانی ساکن مینودشت در منزل خود بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان گنبد منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کاویز نوزدهی، شهروند بهایی که پیشتر در تاریخ ۱۱ اردیبهشت‌ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در مشهد بازداشت شده بود، امروز یکشنبه ۶ خردادماه ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

هرانا پیش‌تر در خبری از بازداشت این شهروند بهایی و تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی، کامپیوتر، کتاب‌ها و لپ‌تاپ‌های وی خبر داده بود.

آقای نوزدهی پیش از این نیز در سال ۸۹ به دو سال حبس تعزیری محکوم و مدت ۲ سال را در زندان وکیل آباد مشهد سپری کرده بود.

در خبری دیگر، شهنام جذبانی شهروند بهایی ساکن مینودشت صبح امروز یکشنبه ۶ خردادماه در منزل خود بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان گنبد منتقل شد.

شهنام جذبانی شهروند بهائی ساکن مینودشت صبح امروز در منزل خود دستگیر و جهت اجرای حکم با دست‌بند به زندان گنبد منتقل شد.

گفتنی است که شهره صمیمی همسر آقای جذبانی نیز منتظر اجرای حکم است. وی در زمان بازداشت همسرش در منزل حضور نداشت.

لازم به یادآوری است، شهنام جذبانی ۲۶ مهرماه سال ۱۳۹۱ در بازداشت‌های گسترده شهروندان بهایی در شهرهای گرگان و مینودشت بازداشت شده بودند و نهایتا در ۲۰ آذرماه همان سال با تودیع وثیقه از زندان گرگان آزاد شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید