خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های دینی, اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  دادستان تهران؛ آخرین وضعیت پرونده اعتراضات دی و اسفند سال گذشته

دادستان تهران؛ آخرین وضعیت پرونده اعتراضات دی و اسفند سال گذشته

خبرگزاری هرانا – عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران گفت که تا هفته گذشته ۶۷ حکم در مورد متهمان حوادث خیابان پاسداران مبنی بر حبس و مجازات تکمیلی صادر شده و در مورد متهمان اعتراضات دی‌‌ماه سال گذشته نیز ۱۲۶ کیفرخواست صادر شده است. دادستان تهران در ادامه افزود “هفته گذشته در راستای مقابله با ترویج فساد در فضای مجازی ۲۱ نفر که در این زمینه فعالیت می‌کردند تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند که در حال حاضر ۵ نفر در بازداشت به سر می‌برند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، عباس جعفری دولت آبادی در سومین نشست با مدیران مسئول رسانه‌ها با اشاره به آخرین وضعیت پرونده اعتراضات دی و اسفند سال ۹۶ اعلام کرد: “تا هفته گذشته ۶۷ حکم در مورد متهمان حوادث خیابان پاسداران مبنی بر حبس و مجازات تکمیلی صادر شده و همچنین در مورد متهمان اعتراضات دی‌‌ماه سال گذشته ۱۲۶ کیفرخواست صادر شده که قریب به ۵۰ درصد آن به صدور حکم منجر شده است”.

لازم به اشاره است که مجید مرادی، از دراویش گنابادی بازداشت شده در جریان حادثه گلستان هفتم، با اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در فرقه ضدامنیتی دراویش”، “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور”، “تمرد از دستور ماموران” و “اخلال در نظم و آسایش عمومی” توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۷ سال حبس تعزیری و ۷۵ ضربه شلاق محکوم شد.

پیش از این نیز سه تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در جریان حادثه گلستان هفتم به نام‌های “بهنود رستمی، حمید عشایری و احمد براکوهی” در دادگاه انقلاب تهران جمعاً به ۱۶ سال حبس و ۶ سال تبعید محکوم شده بودند.

طی هفته‌های اخیر سیر محاکمه‌ی درویشان زندانی آغاز شده و دسته‌های متعددی از آنان با اتهامات سیاسی-عقیدتی نظیر «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در فرقه ضدامنیتی دراویش»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «تمرد از دستور مأمورین» و «اخلال در نظم و آسایش عمومی» بدون حضور وکیل انتخابی محاکمه می‌شوند.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال جاری حضور پر تعداد نیرو های امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مامورین امنیتی در اقدامی مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجی از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می کند.

هرانا پیشتر گزارش کرده بود، بر اساس اعلام رئیس کل محاکم انقلاب تهران روند محاکمه دراویش گنابادی بازداشت شده در واقعه موسوم به “گلستان هفتم” در تهران آغاز شده است. در اولین مرحله از این دادرسی گفته میشود پس از تعیین دو شعبه ویژه برای رسیدگی به این حجم از پرونده ها، حداقل ۷۰ تن از بازداشت شدگان از جمله تعدادی از زنان زندانی مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند.

روز شنبه ۵ خرداد ماه هشت تن از دراویش گنابادی بازداشت شده به دادگاه انقلاب تهران اعزام شدند. 

در تازه ترین مورد از اعتراضات دیماه، فرزاد صحرایی از معترضانی که در اعتراضات سراسری دی ماه در شهر قم بازداشت شده بود، پس از فراخوانده شدن از سوی شعبه اجرای احکام دادگاه انقلاب، روز شنبه مورخ ۱۵ اردیبهشت ماه جهت اجرای حکم راهی زندان این شهر شد.

در اعتراضات اخیر که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها نیز به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود، اما ناآرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر تسری یافت. نیروهای امنیتی با خشونت کشنده روزافزون به این اعتراضات پاسخ داده‌اند.

مقابله با ترویج فساد اخلاقی در فضای مجازی

دادستان تهران گفت: “هفته گذشته در راستای مقابله با ترویج فساد در فضای مجازی ۲۱ نفر که در این زمینه فعالیت می‌کردند تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند که در حال حاضر ۵ نفر در بازداشت به سر می‌برند”.

گفتنی است که طی روزهای گذشته صفحه اینستاگرام شماری از مربیان شناخته شده رقص در ایران “با حکم قضایی” بسته شده است.

در اینستاگرام شاداب، الناز قاسمی، مائده هژبری و تعدادی دیگر نوشته شده که “این صفحه حسب دستور مقام قضایی به علت انتشار محتوای مجرمانه مسدود گردید.”

تقریبا تمام ویدئوهای رقص هم از صفحات این اشخاص حذف شده است. در تلگرام شاداب هم نوشته شده که امروز، یکشنبه ۳۰ اردیبهشت، کلاس‌های رقص برگزار نمی‌شود.

اینستاگرام برعکس توییتر و تلگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی در ایران فیلتر نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید