خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  تعدیل و معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

تعدیل و معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – حدود ۲۰ کارگر پیمانی شهرداری طبس با خرید یک دستگاه ماشین جاروی خیابان از سوی پیمانکار، از کار بیکار شده‌اند. بنابرخبری دیگر، با گذشت ۲ ماه از وضعیت نامعلوم حدود ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه «وارنا » در شهرستان ورامین، هنوز کارفرما مطالبه‌های حقوقی کارگران اخراجی را پرداخت نکرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۵ خرداد ۱۳۹۷، حدود ۲۰ کارگر پیمانی شهرداری طبس با خرید یک دستگاه ماشین جاروی خیابان از سوی پیمانکار، از کار بیکار شده‌اند. کارگران بیکار شده به همراه خانوادهایشان امروز مقابل ساختمان شهرداری طبس تجمع کردند.

برخی منابع کارگری در طبس می‌گویند: “همزمان با خرید یک دستگاه ماشین جاروی خیابان، ۲۰ کارگر پیمانی شهرداری طبس که به عنوان نیروهای خدماتی در سطح شهر فعالیت داشتند، در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری از کار بیکار شدند”.

گفته می‌شود میانگین سابقه کاری این کارگران ۱۰ تا ۱۵ سال است و آنها هنوز بابت چهار ماه مزد پرداخت نشده و عیدی سال ۹۵ به همراه یکسال حق اضافه‌کاری طلبکار هستند.

کارگران معترض شهرداری طبس می‌گویند؛ آنها بعد از اتمام قراردادهای کاری در راستای اجرای سیاست کاهش هزینه شهرداری اخراج شده‌اند.

به گفته این کارگران معترض، کارفرمای شرکت اعتنایی به خواسته بازگشت به کار کارگران اخراجی ندارد و می‌گوید طبق قراردادی که با شهرداری داریم؛ به این تعداد نیروی کار لازم نداریم.

طبق اظهارات آنان، شهرداری طبس پیگیر مشکلات کارگران نیست. از این رو کارگران اخراجی امروز به همراه خانواده‌های خود با تجمع مقابل ساختمان شهرداری این شهر، نارضایتی خود را به مسئولان شهرداری اعلام کردند.

به گفته آنان، مسئولان شهرداری طبس مدعی هستند که مسئولیتی در قبال کارگران پیمانی ندارند به همین دلیل پیگیر مطالبات مزدی و بیمه‌ای آنها نیستند.

بلاتکلیفی کارگران بیکار شده کارخانه «شیر وارنا»

به گزارش ایلنا، مورخ ۵ خرداد ۱۳۹۷، با گذشت ۲ ماه از وضعیت نامعلوم حدود ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه «وارنا » در شهرستان ورامین، هنوز کارفرما مطالبه‌های حقوقی کارگران اخراجی را پرداخت نکرده است.

بیش از ۲۰۰ کارگر شاغل در کارخانه لبنیات وارنا بعد از پایان تعطیلات نوروزی وضعیت هنوز مشخصی ندارند و از کار بیکار شده‌اند. این کارگران روز پنجشنبه (سوم خرداد ماه) مقابل فرمانداری ورامین تجمع کردند.

کارگران این کارخانه که پیگیر بازگشت به کار خود هستند، می‌گویند: “بین سه تا چهار ماه مطالبات مزدی طلبکاریم و درمورد مشکلات‌مان کسی پاسخگو نیست”.

به گفته کارگران وارنا، در این فاصله مدیران کارخانه در حال جمع‌آوری و انتقال ماشین‌آلات به یک مکان دیگر هستند و اگر مسئولان درباره این موضوع تدبیری نیندیشند، در آینده نزدیک امکان وصول مطالبات مزدی وجود ندارد و کارخانه هم به طور کامل تعطیل می‌شود.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ورامین؛ روز پنجشنبه با حضور در بین کارگران معترض وارنا، از روند پیگیری‌هایی که انجام داده، گزارشی به کارگران معترض این واحد تولیدکننده انواع محصولات لبنی ارایه داد و از کارگران خواست به تجمع خود پایان دهند اما کارگران تمکین نکردند.

پیش از این فرماندار ورامین، سوءمدیریت را عامل اصلی مشکلات کارخانه شیر وارنا و کارگرانش اعلام کرده بود.

محمدرضا یوسفی با اشاره به دریافت تسهیلات ۲۵۰ میلیارد تومانی برای این کارخانه گفت: “این واحد تولیدی به دنبال تسهیلات بانکی است و باید به صورت شفاف محل هزینه این تسهیلات را مشخص کند”.

یوسفی، میزان بدهی این کارخانه به دامداران منطقه را بیش از ۸ میلیارد تومان اعلام کرد.

کارخانه شیر وارنا در سال ۱۳۸۶ به عنوان بزرگترین واحد تولیدی لبنیات با ظرفیت روزانه ۱۰۰ هزار تن محصولات لبنی فعالیت خود را درورامین آغاز کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید