خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام ۲ زندانی در ۲ پرونده جداگانه

رهایی از اعدام ۲ زندانی در ۲ پرونده جداگانه

خبرگزاری هرانا – دو زندانی مرد محکوم به اعدام که در پرونده‌های جداگانه مرتکب “قتل” شده بودند، با اعلام گذشت اولیای دم از مرگ فاصله گرفتند و با احتساب روزهای بازداشت به زودی آزاد خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین مورخ ۴ خرداد ماه ۱۳۹۷، دو متهم از جنبه عمومی جرم محاکمه شدند و با احتساب روزهای بازداشت به زودی آزاد خواهند شد.

اولین متهم تازه داماد ۲۷‌ساله‌ به نام رضا بود که هشتم آذر‌سال ‌۹۱ به اتهام قتل پسر جوانی در جریان درگیری خانوادگی در بومهن بازداشت شد.

متهم در بازجویی‌ها گفت: «سنگ کار بودم و با شوهرخواهرم – مجتبی – همکار بودم. گاهی اوقات مجتبی دردل می‌کرد و از شوهرخواهرش – علی – حرف می‌زد. علی دست بزن داشت و خواهر مجتبی بارها از او کتک خورده بود. مدتی گذشت تا اینکه مجتبی از من خواست با علی صحبت کنم و این مشکل را حل کنم. آنجا بود که به خانه علی رفتیم.»

متهم در ادامه گفت: «آن روز بعد از صحبت کردن با خواهر مجتبی او گفت تحمل این زندگی را ندارد و طلاق می‌خواهد. علی برای اینکه همسرش را آرام کند قبول کرد او را پیش خانواده‌اش به شهرستان ببرد. در حال صحبت بودیم که با آمدن برادرهای علی درگیری شروع شد و آنها با چوب و چماق به ما حمله کردند. من هم برای دفاع از خودم و شوهر خواهرم دست به چاقو شدم و ناخواسته چاقو به سینه یکی از برادرهای علی خورد.»

با کامل شدن تحقیقات متهم در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه و بنا به درخواست اولیای‌دم به اعدام محکوم شد.

این حکم با تأیید در دیوان عالی کشور در آستانه اجرا قرار داشت که متهم توانست رضایت اولیای‌دم را جلب کند.

به این ترتیب رضا هفته گذشته بار دیگر از جنبه عمومی جرم در همان شعبه به ریاست قاضی زالی پای میز محاکمه رفت و بعد از اعلام رسمیت جلسه در آخرین دفاعش گفت: «مدتی که زندان بودم خیلی سختی کشیدم تا اینکه خانواده‌ام توانستند رضایت اولیای‌دم را جلب کنند.‌»

متهم در حالیکه سرش را پایین انداخته بود، گفت: «باور کنید هیچ سابقه‌ای نداشتم و تا حالا با کسی درگیر نشده بودم. این حادثه هم اتفاقی بود و در این مدت خدا خیلی به من رحم کرد و زندگی دوباره به من بخشید. در این پنج‌سال نامزدم به پایم نشست و مرا شرمنده خودش کرد. از هیئت قضایی تقاضا دارم به حرمت ماه رمضان در مجازاتم تخفیف قائل شود تا بتوانم به زودی از زندان آزاد شوم و نامزدم را از بلاتکلیفی نجات دهم.‌»

در پایان هیئت قضایی متهم را با احتساب روزهای بازداشت به شش‌سال حبس محکوم کرد. بنابراین متهم به زودی آزاد خواهد شد.

قتل به خاطر متلک پرانی

دومین متهم مرتضی نام دارد و متولد‌۱۳۶۰ است. او سال‌۸۷ به خاطر قتل مرد جوانی در خیابان سردار جنگل بازداشت شده بود.

متهم در بازجویی‌ها با اقرار به جرمش گفت: «مقتول به همسر دوستم متلک گفت به همین خاطر او را کشتم.»

مرتضی بعد از بازسازی صحنه جرم روانه زندان شد و پرونده به شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

او در اولین جلسه محاکمه به اعدام محکوم شد و با تأیید حکم صادره در دیوان عالی کشور مرد جوان در آستانه مرگ قرار گرفت.

با تلاش متهم و خانواده وی، اولیای‌دم قبول کردند با پرداخت دیه رضایت دهند.

سرانجام متهم توانست با رضایت اولیام‌دم از مرگ فاصله بگیرد.

بنابراین وی هفته گذشته از جنبه عمومی جرم در همان شعبه به ریاست قاضی زالی پای میز محاکمه قرار گرفت.

متهم در حالیکه به شدت گریه می‌کرد در آخرین دفاعش گفت: «پدر و مادرم طلاق گرفته بودند و با مادرم زندگی می‌کردم. پیش پدرم مشغول کار بودم که پدرم فوت کرد. با فوت او مشغول کار گچ‌کاری شدم و بعد از مدتی هم گرفتار دام اعتیاد شدم. روز حادثه در حال طبیعی نبودم به همین خاطر با کشته شدن مقتول به زندان افتادم. وقتی حکم اعدامم تأیید شد اولیای‌دم قبول کردند با مبلغ ۳۰‌میلیون تومان رضایت دهند، اما من ۲۵‌میلیون بیشتر نداشتم و به هر دری زدم نتوانستم ۵‌میلیون‌تومان باقی‌مانده را تهیه کنم.‌»

متهم ادامه داد: «این باعث شد سالها در زندان بمانم تا اینکه بعد از محکومیت ۱۰‌ساله به خاطر خرید و فروش مواد توانستم با پرداخت ۶۰‌میلیون تومان رضایت اولیای‌دم را جلب کنم.‌»

وی در پاسخ به سؤال بعدی هیئت قضایی مبنی بر درخواست آزادی، در حالیکه بغضش شکست گفت: «با حال و روزی که دارم می‌دانم خیلی به درد جامعه نمی‌‌خورم، اما به خاطر چشم انتظاری مادرم می‌خواهم به حرمت ماه مبارک رمضان هرچه زودتر آزاد شوم تا این چند صباح باقی‌مانده را کنار او باشم.‌»

در پایان هیئت قضایی متهم را با احتساب روزهای بازداشت به ۱۰‌سال حبس محکوم کرد که وی به زودی آزاد می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید