خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷, 21st of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۰۵ ساعت ۱۷:۳۹:۳۷

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم جایگزین حبس برای شکارچیان شوکای ایرانی

صدور حکم جایگزین حبس برای شکارچیان شوکای ایرانی

خبرگزاری هرانا – شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو شهرستان خداآفرین، شکارچی غیرمجاز حیوانات و جانوران وحشی را به احداث پنج فقره آبشخور در منطقه حفاظت شده ارسباران و دیزمار برای استفاده حیوانات جنگلی محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، شعبه ۱۰۱دادگاه کیفری دو شهرستان خداآفرین استان آذربایجان شرقی در رسیدگی به پرونده شکار غیرمجاز یک راس شوکا از منطقه حفاظت شده ارسباران (جنگل دیزمار) موضوع شکایت اداره محیط زیست ورزقان، اعلام کرده است: “با عنایت به جامع اوراق و محتویات پرونده و شکایت اداره شاکی و تحقیقات انجام شده توسط مرجع انتظامی و کشف گوشت شکار و کله و پاچه آن از منزل متهمین و دفاعیات بلاوجه متهمین، دادگاه اتهام متهمین را محرز و مسلم دانسته و مستنداً به ماده ۱۱ قانون شکار و صید و مواد ۶۴، ۶۶ و ۷۹ و بند ب ماده ۸۴ و قانون مجازات اسلامی و مواد ۲ و ۶ آئین‌نامه اجرایی ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی و رای وحدت رویه ۷۴۶ هیئت عمومی دیوان عالی کشور، هر یک از متهمان را به انجام خدمات عمومی رایگان به میزان ۳۰۰ ساعت در اداره شاکی جهت احداث پنج فقره آبشخور در منطقه حفاظت شده ارسباران و دیزمار برای استفاده حیوانات جنگلی جایگزین ۶ ماه حبس تعزیری محکوم می‌کند و اعلام می‌دارد در صورت عدم انجام مجازات جایگزین حبس، مجازات حبس در حق متهمین اجرا خواهد شد”.

این رأی که توسط قاضی کاظم‌زاده صادر شده، در جشنواره آرای جایگزین حبس معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه به عنوان رأی متخب برگزیده شد.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است. بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

شهرستان خداآفرین یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی است

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید