خبرگزاری هرانا

    خانه  > زندانیان  >  نازنین زاغری؛ اظهارات متناقض درباره طرح اتهامات جدید علیه وی

نازنین زاغری؛ اظهارات متناقض درباره طرح اتهامات جدید علیه وی

خبرگزاری هرانا – در حالی که ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری در بیانیه‌ای از انتقال همسرش به دادگاه گفته است و افزوده است که در این دادگاه وی با اتهامات جدیدی روبرو شده است. رسانه خبری قوه قضاییه مدعی شد روز گذشته جلسه‌ی دادگاه نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی در شعبه پانزده دادگاه عمومی و انقلاب تهران با حضور نماینده دادستان تهران برگزار شد که به درخواست خانم زاغری مبنی بر نیاز به وکیل، دادگاه به زمان دیگری موکول شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، دو روز پس از حضور نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی در دادگاهی در تهران، خانواده و مقامات قضایی ایران اظهارات متفاوتی در این‌باره ارایه کرده‌اند.

ریچارد رتکلیف همسر خانم زاغری در بیانیه‌ای گفته است که اواخر روز جمعه ۱۸ مه به وی برای حضور در داگاه در روز شنبه (۱۹ مه) اطلاع داده شد و افزوده است که در این دادگاه وی با اتهامات جدیدی روبرو شده است.

پیشتر ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری، گفته بود که او احتمالا با اتهامات جدیدی روبرو است.

با این حال میزان، رسانه وابسته به قوه قضائیه مدعی شد، روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷ جلسه‌ی دادگاه نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی محبوس در زندان اوین برگزار شد.

به گفته میزان “این جلسه که بدون حضور وکیل خانم زاغری برگزارشده بود به درخواست وی مبنی بر نیاز به حضور وکیلش، دادگاه به وقت دیگر موکول شد.”

کمپین آزادی نازنین زاغری نیز خبر داده که پس از اعلام خبر از سوی رییس دادگستری تهران، پدر خانم زاغری به مراجع قضایی مراجعه کرده و به او گفته‌اند این رسیدگی در مورد پرونده مفتوحی است که خانم زاغری دارد و به وی او گفته‌اند که احتمال تبرئه دخترش وجود دارد.

هفته پیش نیز سایت خبری «نامه» به نقل از غلامحسین اسماعیلی رئیس دادگستری استان تهران در خصوص آخرین وضعیت پرونده نازنین زاغری گفته بود: “خانم زاغری در یک بخش محکوم‌شده که در حال گذراندن محکومیت است و پرونده دیگری هم دارد که بخش دادسرایی این پرونده کماکان مفتوح است و تا زمانی که حکم قطعی صادر نشود نمی‌توان اطلاعات دقیق را اعلام کرد.”

آقای اسماعیلی در خصوص پرونده دیگر نازنین زاغری راتکلیف افزود: “خانم زاغری یک پرونده اتهامی دیگر هم دارد که به دادگاه ارسال شده و در فرایند دادرسی دادگاه است. پرونده مذکور اکنون در دادگاه مفتوح است و قضات مشغول بررسی آن هستند. هنوز تعیین وقت نشده است و در این مرحله قرار دارد.”

طی گزارشی که در روز سوم اسفند ماه سال گذشته منتشر شده بود، شعبه دادگاه انقلاب در زندان اوین به نازنین زاغری گفته است که ادامه حبس وی به دلیل مناقشه تهران و لندن برسر اختلاف حساب نرخ سود بدهی بریتانیا به ایران است. وزارت امور خارجه ایران از سوی تهران مسئول رسیدگی به این اختلاف حساب است.

همچنین مورخ ۲۴ فروردین‌ماه سال جاری  آقای حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا در یکی از برنامه‌های داخلی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی اظهار داشت: “وزارت امور خارجه ایران درخواست‌های مبنی بر امکان آزادی خانم زاغری به دلایل انسان دوستانه را با توجه به آنکه وی فرزند کوچکی هم دارد به قوه قضائیه منعکس نموده است و موضوع در حال بررسی است.”

نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی که با بنیاد تامسون رویترز همکاری داشت، در جریان سفری که برای عیادت مادرش به ایران کرد، در پانزدهم فروردین سال ۹۵ در فرودگاه امام خمینی بازداشت و پس از آن در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام براندازی نرم، همکاری با مؤسسات معاند نظام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

قابل ذکر است که خانم زاغری تمامی اتهام‌ها را رد کرده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید