خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  دادگستری فارس: حوادث کازرون ۲ کشته و ۴۸ مصدوم داشت

دادگستری فارس: حوادث کازرون ۲ کشته و ۴۸ مصدوم داشت

خبرگزاری هرانا – علی القاصی‌مهر رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد که در اعتراضات اخیر در شهر کازرون ۲ نفر فوت و ۴۸ نفر مجروح شده‌اند که از جمع مصدومان و مجروحان ۳۵ نفر به صورت سرپایی درمان و بجز یک نفر سایر مجروحان نیز دارای جراحت‌های غیرعمیق هستند که در این بین تعداد قابل توجهی از مصدومان را نیروهای انتظامی تشکیل می‌دهند. القاصی‌مهر همچنین از بازداشت ۱۵ تن به اتهام “اخلال در نظم و تجمعات غیرقانونی” خبر داد. گفتنی است که شهروندان کازرونی به طرح تقسیم این شهرستان به دو بخش معترض هستند و طی این مدت بارها با برگزاری تجمعات اعتراض خود را اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، رئیس کل دادگستری استان فارس از تشکیل کمیته مشترکی برای تحقیق در مورد حوادث کازرون خبر داد و گفته است که تجمع‌های اخیر در کازرون بدون مجوز و غیرقانونی بوده و دستگاه قضایی در خصوص مقصران و مرتکبان این حوادث تصمیم‌گیری خواهد کرد.

علی القاصی‌مهر دیروز در جمع خبرنگاران مدعی شد: “تجمعات اخیر که با تحریک افراد اثرگذار و با سوء‌استفاده از حُسن اعتماد مردم انجام شد، هزینه‌های زیادی برای مردم و نظام در پی داشت”.

علی القاصی‌مهر خاطرنشان کرد: “در تجمعی که روز چهارشنبه بیست و ششم اردیبهشت ماه حادث شد دستگاه‌های ضابط اعم از نیروهای اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی در صحنه تجمعات حضور داشتند و سعی کردند که ضمن کنترل اوضاع از اقدام‌های خلاف قانون و رفتار‌های مجرمانه جلوگیری کنند که در نتیجه در این روز تعداد ۱۵ نفر را به اتهام اخلال در نظم و تجمعات غیرقانونی دستگیر و به مقر پلیس منتقل کردند”.

وی گفت: “لازم به ذکر است دستگیری این افراد توسط مأموران در مقام برخورد و مواجهه با جرم مشهود و حسب وظیفه ذاتی و قانونی مأموران انجام شده و دستوری از جانب دادستان کازرون مبنی بر دستگیری فرد یا افراد معین و مشخصی صادر نشده و دستگیری ۱۵ نفر در روز چهارشنبه به‌دلیل ارتکاب جرم مشهود بوده و توسط مأموران و ضابطان و بنا بر تکلیف قانونی انجام شده است”.

القاصی گفت: “پس از آنکه گزارش دستگیری این افراد توسط مأموران به دادستان اعلام شد، ایشان با اعزام بازپرس به محل بازداشت متهمان، دستور تحقیق و بازجویی از دستگیر شدگان را صادر و متعاقب آن کار تحقیقات و بازجویی از آنان پیرامون نقش آنان در تجمعات و اتهامات انتسابی آغاز می‌شود”.

وی افزود: “در ادامه همان شب به‌دنبال تجمعات بعدی تعدادی از افراد ضمن هجوم به مقر پلیس اقدام به تخریب اموال عمومی می‌کنند و با تعرض به مأموران، امنیت و آسایش عمومی را سلب و در نتیجه این اقدام‌های اخلالگرانه و تخریبی و تیراندازی و حمله با سلاح سرد و گرم، یک نفر در اثر اصابت گلوله فوت کرده و ۷ نفر از مأموران و مردم نیز مصدوم که در بین مصدومان مأمورانی که با چاقو مصدوم و زخمی شده‌اند نیز دیده می‌شود؛ در این بین فرد دیگری نیز با اصابت گلوله زخمی می‌شود که در مرکز درمانی تحت درمان قرار می‌گیرد”.

این مقام ارشد قضایی فارس خاطرنشان کرد: “در ادامه این تجمعات در روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت با وجود هشدارهای پلیس و مأموران در صحنه، برخی به اقدامات تخریبی ادامه داده و بخشی از اموال خصوصی مردم و اموال عمومی و دولتی را تخریب و آتش زدند که در این تجمعات نیز فرد دیگری بر اثر اصابت گلوله فوت و تعدادی نیز مجروح و مصدوم شدند”.

وی بیان کرد: “در حوادث اخیر متأسفانه دو نفر فوت و ۴۸ نفر مجروح شده‌اند که از جمع مصدومان و مجروحان ۳۵ نفر به صورت سرپایی درمان و بجز یک نفر سایر مجروحان نیز دارای جراحت‌های غیرعمیق هستند که در این بین تعداد قابل توجهی از مصدومان را نیروهای انتظامی تشکیل می‌دهند”.

معترضان این تجمعات، طرح جداسازی را موجب از بین رفتن هویت شهر خود می‌دانند و می‌گویند حسین رضازاده، نماینده کازرون در مجلس از دو سال قبل تاکنون طرح تقسیم شهر را دنبال می‌کند.

گفتنی است این طرح توسط هیئت دولت به تصویب رسیده، هر چند معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری، گفته است که دولت از این طرح صرف نظر کرده است.

شهرستان کازرون یکی از شهرستان‌های استان فارس در کشور ایران است.

هرانا پیشتر در گزارشی از به خشونت کشیده شدن این اعتراضات شبانه خبر داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید