خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم جایگزین حبس برای ۲ متهم در دو پرونده جداگانه

صدور حکم جایگزین حبس برای ۲ متهم در دو پرونده جداگانه

خبرگزاری هرانا – قاضی شعبه ۱۰۱دادگاه کیفری شهرستان گالیکش، پزشک متخلفی را که به دلیل بی احتیاطی در امر رانندگی منجر به ایراد صدمه بدنی غیرعمد شده بود به جای سه ماه حبس به ویزیت رایگان ۱۰۰ بیمار یتیم و بدسرپرست محکوم کرد. بنابر خبری دیگر، با رای جایگزین حبس قاضی کوهسرخی متهم به مزاحمت تلفنی به انجام خدمات عمومی مرتبط با مخابرات به مدت نود ساعت طی دو ماه ملزم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، محمدرضا عموزاد خلیلی اظهار کرد: “هدف از مجازات جایگزین حبس اصلاح و تربیت مجرم و عادت به زندگی اجتماعی است”.

قاضی شعبه ۱۰۱دادگاه کیفری شهرستان گالیکش گفت: “در این راستا بنده چندی پیش یک پزشک را که به دلیل بی احتیاطی در امر رانندگی منجر به ایراد صدمه بدنی غیرعمد به ۳ ماه حبس محکوم می‌شد،‌ به ویزیت ۱۰۰بیمار یتیم و بد سرپرست به صورت رایگان محکوم کردم”.

وی با بیان اینکه استفاده از مجازات جایگزین به نفع مجرم، جامعه و خانواده متهم است، افزود: “سال گذشته از ۲ هزار پرونده‌ای که شخصاً مورد رسیدگی قرار دادم در بیش از ۲۰۰ پرونده اقدام به صدور حکم جایگزین حبس کردم”.

عموزادخلیلی ادامه داد: “برای مثال فردی که فرزند دانشجو و دختر دم بخت داشت اقدام به حفاری چاه غیرمجاز کرده بود، اگر ما به این فرد حکم حبس می‌دادیم قطعاً وضعیت اقتصادی‌اش بدتر می‌شد، به همین جهت وی را به کاشت نهال و خرید کتاب با محوریت جنگ ایران و عراق محکوم کردیم”.

قاضی شعبه ۱۰۱دادگاه کیفری شهرستان گالیکش تصریح کرد: “سال گذشته ۲۰ هکتار از اراضی ملی وسط مجرمان نهال کاری شد و در همین راستا شاهد کاهش ۳۰ درصدی جمعیت کیفری و کاهش ۲۵ درصدی جرم و مجازات در شهرستان گالیکش بودیم”.

وی که به عنوان یکی از ۵ قاضی برتر صادر کننده آرای جایگزین حبس از سوی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه مورد تقدیر قرار گرفته، در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چند درصد از قضات از مجازات جایگزین حبس استفاده می‌کنند، گفت: “متاسفانه همکاران قضایی کمتر از این موضوع استقبال می‌کنند و دلیل آن هم حجم بالای پرونده‌ها است”.

عموزاد خلیلی افزود: “صدور حکم بر اساس نوع جرم ۵ دقیقه طول می‌کشد در حالی که مجازات جایگزین ۱ ساعت زمان می‌برد، چرا که صدور این نوع مجازات نیازمند خلاقیت و نوع‌آوری و زمان کافی است و محدودیت وقت باعث می‌شود که قضات کمتر از مجازات جایگزین استقبال کنند”.

شهرستان گالیکش یکی از شهرستان‌های استان گلستان واقع در شمال ایران است.

با رای جایگزین حبس قاضی کوهسرخی مزاحم تلفنی به انجام خدمات مرتبط با مخابرات ملزم شد

به گزارش میزان، با رای جایگزین حبس قاضی کوهسرخی متهم به مزاحمت تلفنی به انجام خدمات عمومی مرتبط با مخابرات به مدت نود ساعت طی دو ماه ملزم شد.

حوزه قضایی بخش کوهسرخ از توابع خراسان رضوی با صدور رای جایگزین حبسی متهم به مزاحمت تلفنی را به انجام خدمات عمومی مرتبط با مخابرات به مدت نود ساعت طی دو ماه ملزم کرد.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است. بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید