خبرگزاری هرانا
امروز سه‌شنبه 15 می 2018, 18th of November 2019      آخرين بروز رسانی در 2018/05/15 ساعت 1:02:13

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۵ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۵ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز، کارگران ایستگاه راه‌آهن زواره در اصفهان، کارگران سد چم شیر گچساران، کارگران کارخانه سدید ریخته‌گر در تهران، کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن آذربایجان شرقی و کارگران کارخانه صدر فولاد خرم‌آباد از معوقات مزدی چند ماهه خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، کارگران ایستگاه راه‌آهن زواره در استان اصفهان که از نظر شغلی تحت پوشش اداره راه‌آهن یزد هستند، از تاخیر در دریافت حقوق و مزایای مزدی خود خبر دادند.

کارگران ایستگاه راه‌آهن زواره می‌گویند: “پیمانکار همیشه دستمزدهای ما را با تاخیر پرداخت می‌کند. مدیرکل راه‌‌آهن نیز با تایید این تاخیر از قول مساعد پیمانکار برای پرداخت در اسرع وقت خبر داده‌ است”.

این کارگران که هنوز دستمزد ماه گذشته را نگرفته‌اند، می‌گویند: “از سال گذشته نیز مطالبات مزدی پرداخت نشده داریم. این تاخیرها دیگر تبدیل به یک عرف متداول شده و پیمانکار همواره دستمزد ما را با تاخیر بسیار پرداخت می‌کند”.

این کارگران می‌گویند: “هنوز حقوق اسفندماه را که قرار بوده فروردین دریافت کنیم، نگرفته‌ایم”.

یکی از کارگران راه‌آهن زواره با بیان اینکه مسئولان باید فکری به حال تاخیر در پرداخت دستمزد کارگران پیمانکاری بکنند، می‌گوید:” همه ما کارگران اقساط بانکی داریم و وقتی مشخص نیست کی قرار است حقوق‌مان را بپردازند، چطور می‌توانیم وام‌های خود را پرداخت کنیم؟ این مساله زندگی ما را با مشکل مواجه می‌کند”.

سیدمصطفی داوودی (مدیرکل راه‌آهن یزد)  با اشاره به اینکه کارگران ایستگاه راه‌آهن زواره اصفهان، طرف قرارداد با «بخش خصوصی» هستند و راه‌آهن به لحاظ قانونی اجازه دخالت در امور این بخش را ندارد، گفت: “البته ما پیگیری کرده‌ایم و پیمانکار برای پرداخت حقوق معوقه این کارکنان تا پایان هفته قول مساعد داده است”.

وی در خصوص عدم پرداخت حقوق کارکنان راه‌آهن ایستگاه زواره از اسفند ماه سال گذشته افزود: “به لحاظ قانونی اداره کل راه‌آهن یزد اجازه ورود به این موضوع را ندارد و کارگران از نگاه قانونی در صورت نداشتن رضایت از کارفرما می‌توانند با مراجعه به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌عنوان دستگاه حاکمیتی بین کارگر و کارفرما، شکایت خود را مطرح کنند”.

وی عنوان کرد: “در چنین مواردی با اعلام رای اداره کار، راه‌آهن می‌توانند حق کارگران را از صورت وضعیت پیمانکار بخش خصوصی کسر و به کارگران در ازای حق‌الزحمه‌شان پرداخت نماید”.

وضعیت نامشخص ۲۵ کارگر کارخانه سدید ریخته‌گر

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، پس از گذشت حدودا سه سال از اعلام توقف فعالیت کارخانه «سدید ریخته‌گر» در استان تهران هنوز وضعیت ۲۵ کارگر رسمی بیکار شده این واحد صنعتی نامعلوم است.

منابع کارگری در کارخانه «سدید ریخته‌گر» میگویند: “با توقف فعالیت تولیدی این کارخانه از خرداد ماه سال ۹۴ تاکنون، حدود ۲۵ کارگر رسمی آن در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند و همه آنها چندین ماه مزایای مزدی معوقه و حق بیمه طلبکارند و سنوات این کارگران نیز پرداخت نشده است”.

به گفته این کارگران، وضعیت پیش آمده درحالی‌ست که پیش‌تر و در زمان فعالیت کارخانه «سدید ریخته‌گر» تعداد کارگران این واحد تولیدی به حدود ۳۰۰  نفر می‌رسید. از این تعداد حدود ۲۷۵ نفر از آنها که به‌ صورت قراردادی فعالیت داشتند، از خرداد ماه سال ۹۴ به دلیل عدم نیاز اخراج شده‌اند.

یکی از کارگران رسمی سدید ریخته‌گر با بیان اینکه از موعد بازنشستگی او و ۲۴ نفر از همکارانش گذشته، درباره شرایط سخت بازنشستگی خود و همکارانش گفت: “ما با استفاده از مزایای بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور امکان بازنشستگی داریم اما چون کارفرما توانایی پرداخت حق بیمه و سهم ۴ درصدی بیمه آنان را در مشاغل سخت و زیان‌آور ندارد، امکان بازنشستگی برای این تعداد کارگر وجود ندارد”.

به گفته وی، چندین سال است به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه آنها به تامین اجتماعی، دفترچه‌های درمانی کارگران این کارگاه فاقد  اعتبار بوده و در این زمینه دچار مشکلات زیادی هستند.

وی همچنین گفت: “همه اموال کارخانه ازسوی طلبکاران مصادره شده و آنها هرچند ماه یکبار با نظارت مراجع قضایی برخی اموال کارخانه را به فروش می‌رسانند و بدین ترتیب بخش کمی از مطالبات خود را با رای دادگاه دریافت می‌کنند”.

طبق اظهارات این کارگر “هریک از ما کارگران رسمی سدید ریخته‌گر براساس سوابق کار مبالغی بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون از کارفرما طلبکاریم. این درحالی‌ست که چندین سال است ما کارگران علارغم داشتن طلب مالی از شرکت برای تامین حداقل مایحتاج روزانه خانواده‌های خود دچار مشکل هستیم”.

این کارگر کارخانه سدید ریخته‌گر با بیان اینکه امیدوار است در سال ۹۷ به همت مسئولان شهرستان اسلامشهر مشکلات صنفی او و سایر همکارانش مرتفع شود، در ادامه گفت: “در حال حاضر علاوه بر معوقات مزدی که مربوط به سالهای گذشته می‌شود، موضوع تعیین تکلیف ما ۲۵ کارگر رسمی با سوابق ۲۵ تا ۲۷ سال هنوز مشخص نیست”.

تلاش ۷ ساله ۴۷ کارگر خطوط ابنیه آذربایجان شرقی برای تامین امنیت شغلی

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، کارگران رسمی خط و ابنیه فنی راه‌آهن آذربایجان شرقی می‌گویند: تلاش ۷ ساله آنها برای تامین امنیت شغلی بعد از واگذاری آنها به بخش خصوصی از سال ۸۹ به این‌سو بی‌نتیجه مانده است.

کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن آذربایجان شرقی می‌گویند: “۴۷ کارگر رسمی خطوط راه‌آهن آذربایجان شرقی هستیم که بعد از واگذاری بخش ابنیه خطوط به بخش خصوصی امنیت شغلی خود را از دست داده‌ایم و برخی مزایای شغلی‌مان نیز حذف، یا کاهش یافته است”.

به گفته این کارگران، در مجموع حدود ۳۰۰ کارگر رسمی در بخش ابنیه خطوط راه‌آهن در سراسر کشور مشغول کارند که  مطالباتی همانند هم دارند.

طبق اظهارات این کارگران، راه‌آهن بدون درنظر گرفتن شرایط استخدامی همه کارگران رسمی را از خود منفک کرده و به بخش خصوصی واگذار کرده است. به همین دلیل هرچند وقت یکبار کارگران خطوط ابنیه در محل اشتغال خود دست به تجمع صنفی می‌زنند.

کارگران خطوط ابنیه آذربایجان شرقی که دارای سوابق بیش از ۲۰ سال هستند در تشریح مشکلات خود می‌گویند: “سال ۸۹ شرکت راه‌آهن آذربایجان شرقی برخلاف مواد ۲۱ و ۲۲ قانون خدمات کشوری؛ ما ۴۷ کارگر رسمی را به‌ صورت ناگهانی از خود منفک و به بخش خصوصی واگذار کرد و از آن زمان تاکنون مطالبات مزدی‌ ما به صورت کامل پرداخت نمی‌شود و امنیت شغلی‌مان برهم خورده است”.

این کارگران می‌گویند: “در ادامه این اتفاق ما به چندین نهاد دولتی همانند اداره کار، سازمان بازرسی کل، دیوان عدالت اداری، کمیسیون اصل نود و… نامه نوشته و شکایت کرده‌ایم که متاسفانه تا امروز نتیجه‌ای حاصل نشده و جوابی به خواسته‌های ما داده نشده است”.

این کارگران با بیان اینکه از کاغذبازی و بروکراسی خسته‌ شده‌ایم و خواستار احقاق حق خود هستیم، می‌افزایند: “از یکسو شرکت راه‌آهن آذربایجان شرقی پاسخگوی مشکلات ما کارگران رسمی نیست و سایر نهادهای مرتبط هم کاری برایمان نمی‌کنند. آنها پیگیری این موضوع را مرتبط به خود نمی‌دانند”.

از قرار معلوم جدا از این ۴۳ کارگر، حدود ۶۰۰ کارگر در بخش خطوط ابنبه راه‌آهن آذربایجان شرقی به صورت قراردادی مشغول کارند که همانند کارگران رسمی یک و نیم ماه مطالبات مزدی معوقه طلبکارند. به گفته این کارگران، سنوات آنها نیز از بدو استخدام تاکنون پرداخت نشده است.

بلاتکلیفی ۱۸۰ کارگر اخراج شده «صدر فولاد» برای بازگشت به کار

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، با گذشت بیش از ۵ ماه از اخراج ۱۸۰ نفر از کارگران کارخانه «صدر فولاد» خرم‌آباد، هنوز کارفرما مطالبه‌های حقوقی کارگران اخراجی را پرداخت نکرده است. کارگران از زمان اخراج تاکنون پیگیر بازگشت به‌کار خود هستند.

آذر ماه سال ۹۶، حدود ۱۸۰ نفر از کارگران کرخانه «صدر فولاد» خرم‌آباد در استان لرستان با میانگین ۱۰ تا ۱۵ سال سابقه کار به دلیل عدم نیاز از سوی کارفرما اخراج شدند. همچنین حدود ۳ نفر از پرسنل اداری صدر فولاد که در دفتر تهران کار می‌کردند، کار خود را از دست داده‌اند.

به نقل از کارگران این واحد صنعتی گفته می‌شود، “برای پیگیری مطالبات مزدی وضعیت بازگشت به کارمان هرچند روزی یک‌بار مقابل ساختمان نهادهای مختلف دست به اعتراض می‌زنیم اما هنوز بلاتکلیف هستیم”.

از قرار معلوم کارگران این کارخانه در پنج ماهی که اخراج شده‌اند؛ در جستجوی کار به واحدهای صنعتی و خدماتی زیادی مراجعه کرده‌اند اما به دلیل شرایط سنی که دارند تا این لحظه هیچ کاری برای آنها پیدا نشده است.

گفته می‌شود کارگران اخراجی در حال حاضر حدود ۷ ماه مطالبات مزدی از کارفرما خود طلبکارند اما تاکنون تحت پوشش بیمه بیکاری قرار نگرفته‌اند. آنها نگرانند که با ادامه این وضعیت نتوانند برای مدت زیادی با این شرایط بتوانند ادامه دهند.

به گفته کارگران اخراجی؛ مدیریت این واحد صنعتی مدعی‌ست در شرایطی که به دلیل مشکلات اقتصادی حتی قادر به پرداخت دستمزد کارگران موجود نیست، امکان بازگشت به کار اخراج‌شدگان وجود ندارد.

پرداخت نشدن ۷ماه حقوق کارگران سد چم شیر گچساران

به گزارش ایسنا، مورخ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران گفت: ۱۰۰۰ نفر از کارکنان و کارگران نیروگاه و سد در حال ساخت چم شیر گچساران به دلیل پرداخت نشدن ۷ ماه حقوق معوقه خود دست از کار کشیدند.

محمد رضا فاضل افزود: “عملیات احداث سد مخزنی چم شیرگچساران ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت تامین اعتبار بصورت ماهانه در پایان سال ۱۳۹۷ آبگیری می‌شود”.

وی بیان کرد:” ۱۰۰۰ نفر از کارکنان و کارگران نیروگاه و سد در حال ساخت چم شیر گچساران به دلیل پرداخت نشدن ۷ ماه حقوق معوقه خود دست از کار کشیدند”.

معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران تصریح کرد: “از این تعدا د نیرو حدود ۳۰۰ نفر از اوایل سالجاری به دلیل پرداخت نشدن حقوق معوقه به کار بازنگشتند و ۷۰۰ نفر دیگر نیز از روز شنبه هفته جاری به دلیل عنوان شده دست از کار کشیدند”.

فاضل عنوان کرد: “آخرین پرداختی حقوق به کارکنان و کارگران سد چم شیر گچساران در اسفند ماه سال ۹۶ بوده است”.

وی ادامه داد: “به کارکنان و کارگران سد چم شیر ۶ ماه حقوق معوقه در سال گذشته و یک ماه نیز در سالجاری حقوق بدهکار هستیم”.

معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران خاطرنشان کرد: “ما منتظر تخصیص اعتبار جهت پرداخت معوقات کارگران و کارکنان سد چم شیر هستیم تا هرچه زودتر این مشکل مرتفع شود”.

فاضل بیان کرد: “تلاش زیادی از سوی مسئولان سد چم شیر صورت گرفت تا از تعطیلی کارگاه پیشگیری شود اما کارکنان حاضر به بازگشت به محل کار تا زمان پرداخت مطالبات خود نیستند”.

سد چم شیر بلندترین سد وزنی از نوع بتنی غلتکی (آر. سی. سی) ایران است.

مطالعه احداث سد چم شیر در سال ۷۳ از سوی سازمان آب منطقه‌ای فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد صورت گرفته و نیروگاه و سد چم شیر در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد و بر روی رودخانه زهره در حال ساخت است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید