خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷, 22nd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۲/۲۴ ساعت ۲۲:۵۸:۳۴

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از کارگران شرکت هپکو اراک، جمعی از کارگران تراورس مشهد، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در مشهد و تهران، جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا مورخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شرکت هپکو اراک به وضعیت شرکت و تحقق نیافتن مطالبات‌شان در مسیر راه آهن شمال – جنوب به اعتراض پرداختند.

این کارگران به عملکرد سهامدار، وضعیت حال حاضر شرکت و عدم تحقق مطالبات خود معترض و خواستار پیگیری مسئولان هستند.

دبیر خانه کارگر استان مرکزی با تایید این خبر گفت: “متاسفانه مشکلات هپکو از آن دسته مشکلاتی است که در قالب خصوصی سازی رها شده است و در حال حاضر کارگران و خانواده‌های آنان با پیامدهای منفی این اقدام دست و پنجه نرم کرده و به سختی زندگی می کنند”.

وی اظهار کرد: “دولت در یک اقدام مُسکِن وار اقدام به پرداخت بخشی از حقوق و مزایای معوقه کرده است در حالیکه مشکلات موجود بدنه این شرکت را فراگرفته و نگرانی‌های جدی را ایجاد کرده است و کارگران خواستار احیا و ابقای هپکو هستند”.

میرزایی با اشاره به نبود صلاحیت و اهلیت مجموعه خصوصی که در گذشته برای مدیریت این شرکت انتخاب شده است، افزود: “مدیریت قبلی به دلیل نداشتن اهلیت صنعتی و سوءمدیریت اقدام به خالی کردن انبارها و اخذ تسهیلات کلان کرده است که موجب بدهکار شدن شرکت و تعدیل نیرو شده است و کارخانه را به خاک سیاه نشانده است”.

وی ادامه داد: “با خلع ید کارفرمای قدیمی در پی پیگیری‌هایی که مجموعه مسئولان استان بعمل آورد، اقدام به واگذاری شرکت به کارفرمای جدید شد که بخشی از مجموعه مدیریتی استان بر صلاحیت کارفرمای جدید تردید دارند و بخشی از کارگران نیز با ورود کارفرمای جدید مخالفت کرده و اظهار می کنند که شاید این فرد نیز از توانایی لازم برای مدیریت شرکت برخوردار نباشد و از این حیث مرتبا دست به تجمعات می زنند. لازم است اقدام عاجل و عملیاتی برای برون رفت مشکلات صورت گیرد تا شاهد برپایی تجمعات نباشیم”.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات شرکت هپکو از حیطه کاری مجموعه مدیریتی استان خارج است، گفت: “استانداری مرکزی به تنهایی قادر به حل مشکلات هپکو نیست و نیازمند یک عزم ملی و نگاه جهادی با ورود شخص رئیس جمهور به این موضوع است”.

میرزایی تصریح کرد: “انتظار می‌رود تیم اقتصادی دولت با نظارت مستقیم رئیس جمهور وارد این عرصه شوند و برای همیشه مشکلات هپکو برطرف شود و اجازه ندهند که این شرکت به روزگار آونگان دچار و به عرصه نابودی کشانده شود و اجازه ندهند زندگی کارگران آسیب ببیند”.

وی گفت: “مشکل هپکو یک بلای طبیعی بزرگ مانند سیل و زلزله است و باید ستاد مدیریت بحران کشور با دستور شخص رئیس جمهور این مشکل را برطرف کنند. اکثر کارگران این شرکت از ایثارگران و رزمندگان کشور هستند و هیچ نگاه سیاسی به مجموعه کشور ندارند و به دنبال احیای شرکت هپکو و برآورده کردن مطالبات صنفی خود هستند”.

تجمع کارگران «تراورس» مشهد در اعتراض به مشخص نبودن وضعیت شغلی

به گزارش ایلنا مورخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، صبح امروز دوشنبه کارگران تراورس مشهد در اعتراض به آنچه بی‌توجهی مسئولان به خواسته‌ای صنفی‌شان می‌خوانند، در محل کار خود دست به تجمع زدند.

به دنبال برپایی تجمعات صنفی کارگران تراورس در نقاط مختلف کشور، صبح امروز گروهی از کارگران خطوط ابنیه راه‌آهن (تراورس) مشهد در اعتراض به آنچه بی‌توجهی مسئولان به خواسته‌های صنفی‌شان می‌خوانند، در محل کار خود دست به تجمع زدند.

کارگران تراورس مشهد که امروز اجتماع صنفی خود را مقابل ساختمان ایستگاه راه‌آهن مشهد برپا کردند، می‌گویند: “چندین سال است که وضعیت شغلی و پرداخت مطالباتمان مشخص نیست”.

این کارگران می‌گویند: “دو ماه و نیم دستمزد عقب افتاده به همراه بیمه طلب داریم در این حال وضعیت بیمه تکمیلی‌مان مشخص نیست”.

این کارگران دلیل به تعویق افتادن مطالبات مزدی خود را که به صورت حداقلی پرداخت می‌شود، تامین نشدن منابع مالی ازسوی کارفرما عنوان می‌کنند.

طبق اظهارات کارگران معترض، یکی دیگر از مشکلات صنفی آنها نداشتن امنیت شغلی به سبب داشتن قراردادهای کوتاه‌مدت یک‌ماهه است که آنهم برای کارگرانی که بیش از ۱۰ سال سابقه کار دارند، هر ماه به صورت آزمایشی منعقد می‌شود.

این کارگران می‌گویند: “شرکت تراورس در نواحی ریلی کشور حدود ۷ هزار کارگر دارد که مجموع این کارگران از شرایط موجود نگران هستند”.

از قرار معلوم، همزمان با کارگران تراورس مشهد، کارگران نواحی لرستان، زاگرس، رباط کریم، اسلامشهر، زنجان و … از ابتدای هفته جاری در اعتراض صنفی به سر می‌برند.

تجمع مالباختگان موسسه کاسپین در مشهد و تهران

به گزارش خبرگزاری هرانا مورخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در مشهد و تهران، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه

به گزارش خبرگزاری هرانا مورخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، امروز جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه در اعتراض به پولی شدن دانشگاه، اعتراض کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید