خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  قطع عضو و نابینا شدن یک کودک بر اثر انفجار مین در کردستان

قطع عضو و نابینا شدن یک کودک بر اثر انفجار مین در کردستان

خبرگزاری هرانا – روز جمعه، درپی انفجار مین به جا مانده از دوران جنگ در منطقه پیچون “روستایی از توابع بخش کلاترزان شهرستان سنندج” یک کودک ۱۲ ساله از ناحیه دو دست قطع عضو شد و یکی از چشم‌های وی نیز تخلیه شد و گوش و بدن کودک نیز به‌شدت زخمی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از زریوار خبر، روز جمعه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، بر اثر انفجار مین به جای مانده از جنگ منجر به قطع عضو نوجوان ۱۲ ساله شد.

به گفته یکی از اقوام این نوجوان، کمال فرجی اهل روستای ژنین ساکن و مقیم شهر سنندج بعداز ظهر از مریوان به سنندج حرکت کرده و در بین راه در حوالی روستای پیچون از توابع منطقه کلاترزان برای استراحت کنار جاده توقف کرده و یکی از فرزندان وی بنام شایان فرجی چند متری از خانواده فاصله گرفته که متاسفانه بر اثر انفجار مین دو دست این نوجوان قطع و یکی از چشم وی نیز تخلیه شده است.

به گفته مقداد امینی گوش و بدن این نوجوان ۱۲ ساله بشدت بر اثر انفجار مین زخمی شده است.

این حادثه ناشی از مین های به جامانده از جنگ عراق بوده است.

علی رغم گذشت بیش از چند دهه از پایان جنگ، مردم مناطق مرزی استان کردستان باز هم تاوان این جنگ نابرابر را  بپردازند بطوری که هر از چند گاهی انفجار مین های به جا مانده از  دوران جنگ در شهرستان های مرزی مریوان و سروآباد، حادثه آفریده و منجر به معلولیت و جان باختن تعدادی از نیروهای نظامی و مردم  شده است.

استان کردستان ۲۲۷ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در دوران جنگ به صورت مستقیم درگیر جنگ بود و اکنون مین و ابزار آلات جنگی باقی مانده از دوران جنگ همچنان قربانی می گیرد.

پیچون، روستایی از توابع بخش کلاترزان شهرستان سنندج در استان کردستان ایران است.

در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین‌های به‌جا مانده و عمل‌نکرده جنگ ایران و عراق است که نظامیان عراقی در زمان اشغال این مناطق در زمین تعبیه کرده‌اند.

دولت ایران نیز همچنان به تولید، استفاده و صادرات مین‌های ضدنفر ادامه می‌دهد و معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده‌است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید