خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  محکوم به اعدام با گذشت اولیای دم در لرستان از مرگ نجات یافت

محکوم به اعدام با گذشت اولیای دم در لرستان از مرگ نجات یافت

خبرگزاری هرانا – یک زندانی محکوم به اعدام در شهر سپید دشت لرستان، با رضایت خانواده مقتول و برگزاری آیین سنتی “خون بس”، از چوبه دار رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایران، در جریان برگزاری آیین «خون بس» در شهر سپید دشت لرستان، بر تن قاتلی که محکوم به مرگ شده بود، کفن پوشاندند و در میان جمعی از مردم، او را با یک جلد کتاب قرآن و یک قبضه کارد به در خانه فرد مقتول بردند که یا با همان کارد این محکوم به مرگ را قصاص کنند یا او را ببخشند.

اعضای خانواده مقتول به‌عنوان اولیای دم، کتاب قرآن را بوسیدند و اعلام کردند که از خون مقتول می‌گذرند و محکوم به مرگ را می‌بخشند.

در این هنگام محکوم به قصاص که از اعدام نجات یافته بود به پای بازماندگان مرد مقتول افتاد و ضمن سجده شکر از آنان سپاسگزاری کرد.

در این مراسم عفو و آیین «خون بس» که روز پنجشنبه هفته گذشته برگزار شد، کاظم نظری، سرپرست دادگاه عمومی و انقلاب بخش پاپی گفت: “در سال ۹۰ دو خانواده در شهر سپیددشت از توابع شهرستان خرم آباد بر سر مسائل شخصی با هم درگیر شدند که این درگیری و نزاع منجر به قتل یک نفر با سلاح گرم شد که دادگاه متهم را محکوم به قصاص کرد”.

وی گفت: “با به جریان افتادن پرونده در دستگاه قضایی حکم قصاص قاتل صادر شد و این محکوم هم‌اکنون در زندان به سر می‌برد و بشدت از عمل انجام شده نادم و پشیمان است”.

با تلاش‌های ریش سفیدان محل، شورای حل اختلاف استان و بخش پاپی، خانواده مقتول و معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان، قاتل را بدون دریافت هیچ گونه پول و شرطی بخشیده و از اجرای حکم قصاص صرف نظر کردند که روز پنجشنبه مراسم «خون بس» اجرا شد.

سرپرست دادگاه عمومی و انقلاب بخش پاپی با اشاره به اینکه با همت شورای حل اختلاف و بزرگان محلی و گذشت خانواده مقتول، یک نفر از پای چوبه اعدام برگشته است، گفت: “امیدواریم سرنوشت این شخص برای دیگران درس عبرت شود تا شاهد این گونه حوادث نباشیم”.

مراسم خون بس نشانی از احترام مردم لرستان به سنت‌های نبوی و اسلامی بویژه جایگاه ویژه عفو و بخشش است و همواره این مراسم تجلی‌گاه بزرگ منشی و جوانمردی مردمان لر بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید