خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  ناگفته‌های مادر بهمن ورمزیار از اعدام پسرش

ناگفته‌های مادر بهمن ورمزیار از اعدام پسرش

خبرگزاری هرانا – چند هفته‌ای از اعدام بهمن ورمزیار می‌گذرد؛ از آن روز تلخ و عجیب؛ روزی که برای مادر و خانواده ورمزیار فاصله خوشی و ماتم فقط چند ساعت بود. سه‌شنبه نحسی که آنها هنوز هم لحظه‌به‌لحظه آن را به یاد دارند. روزی که خیلی بیشتر از همه سال‌های دوری از بهمن برای آنها تلخ بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، روزنامه شهروند طی گزارشی به اعدام پرحاشیه بهمن ورمزیار پرداخته است، این گزارش را در ادامه بخوانید:

همه‌چیز خیلی سریع و باورنکردنی اتفاق افتاد. چند ساعت بعد از آخرین دیدار و مراسم وداع با بهمن، خبر عفو او از طریق یک تماس تلفنی مشکوک به خانواده این جوان محکوم به اعدام اعلام شد. خبر دهان‌به‌دهان چرخید، بهمن از چوبه‌دار نجات پیدا کرده بود. خانواده بهمن شادمان و هیجان‌زده از این خبر در تهیه و تدارک سور و میهمانی برای نجات پسرشان بودند که ناگهان خبر شوکه‌کننده همه چیز را زیر و رو کرد. حکم اعدام بهمن فقط به تعویق افتاده بود و هیچ عفو و بخششی در کارنبود. فقط در فاصله چند ساعت، این خانواده شادمان غرق ماتم شد و فردای آن روز عجیب، با اعدام بهمن این پرونده مختومه شد.

حالا چند هفته‌ای از اعدام بهمن گذشته اما مادرش هنوز مرگ او را باور ندارد. این زن هنوز هم دوشنبه‌ها به یاد روزهای ملاقاتی بی‌قرار می‌شود. او که یک‌شبه تمام موهایش سفید شده می‌گوید: «بهمن من هنوز زنده است. در این سه‌ سال هر دوشنبه به ملاقات او می‌رفتم، همه دلخوشی من در این مدت همان چند دقیقه دیدن او بود، اما حالا این دلخوشی هم از من گرفته شد. الان از او فقط مشتی خاک گورستان باقی مانده است.»

مادر بهمن هنوز اتفاقات آن روز را مرور می‌کند و اشک می‌ریزد: «مگر می‌شود؟ چطور ممکن است در یک نصف روز همه چیز عوض شود؟ اگر قرار بود اعدامش کنند، پس خبر عفو او را چرا اعلام کردند؟»

این سوالاتی  است که مدام تکرار می‌کند؛ سوالاتی که نه او و نه هیچ‌کس دیگری جواب درستی برای آن ندارد. از خودش می‌پرسیم که خبر عفو بهمن از کجا و از سوی چه کسی اعلام شد؟ می‌گوید: «من هم نمی‌دانم. ما روز دوشنبه برای وداع با بهمن به زندان رفتیم. قرار بود او را صبح سه‌شنبه اعدام کنند. خیلی سخت بود که کاری نکنیم که بهمن روحیه‌اش از دست برود. البته آنجا هم هنوز امید داشتم. من و پدرش هر کاری که برای نجات و عفو بهمن بود، انجام دادیم. پیش هر کس و هر نهادی که فکر می‌کردیم می‌تواند به بهمن کمک کند، رفتیم، اما هیچ فایده‌ای نداشت. با این همه خودمان را برای اجرای حکم آماده کرده بودیم.»

مادر بهمن بعد از آخرین ملاقات اصلا حال خوبی نداشت. ضعف همه بدنش را گرفته بود. با چند قرص و یک لیوان آب به خواب رفت: «با زنگ تلفن از خواب بیدار شدم. آقایی از پشت تلفن با صدای هیجان‌زده به من گفت خانم مژده مژده بهمن عفو خورد، او دیگر اعدام نمی‌شود. باورم نمی‌شد. چند بار پرسیدم تا مطمئن شوم. همه مشخصات درست بود. از خوشحالی نفسم بند آمده بود. موضوع را به همسرم گفتم. از زندان به ما اطلاع دادند که بهمن از قرنطینه به بند منتقل شده. یاد نذر و نیازهایم برای نجات بهمن افتادم. یک گوسفند قربانی کردیم، اقوام و آشنایان به خانه ما آمدند برای تبریک. با بهمن هم تلفنی صحبت کردم. او مدام می‌گفت مادر همه اینها به خاطر دعا‌های تو بوده. من زندگی‌ام را مدیون تو هستم.»

اما خوشی‌های این خانواده زیاد دوام نداشت. در حالی‌که خبر عفو بهمن ورمزیار در رسانه‌ها منتشر ‌شد و برخی مدعی شدند که این عفو به دستور مقامات عالی‌رتبه انجام گرفته، دادستان همدان در آخرین ساعات روز سه‌شنبه با رد خبر عفو بهمن، اجرایی‌نشدن حکم اعدام او را مشکلات قضایی اعلام کرد. همزمان با انتشار این خبر، به وکیل بهمن ورمزیار خبر دادند که او فردا صبح در زندان همدان اعدام می‌شود. باورکردنی نبود. خانواده بهمن شوکه شده بودند. آنها چند ساعت قبل از این از عفو بهمن و اجرا نشدن حکم اعدام او خوشحال بودند. آنها حتی برای میهمان‌هایی که قرار بود برای تبریک و شادباش به خانه‌شان بیایند، تهیه و تدارک دیده بودند. اما حالا همه چیز به گونه‌ای دیگر داشت رقم می‌خورد. اما باز هم روزنه‌ای از امید در دل آنها روشن بود تا شاید این اخبار واقعیت نداشته باشد. اما همه چیز درست و واقعی بود. وکیل بهمن خبر اجرای حکم را به آنها داده بود.

مادر بهمن می‌گوید: «وقتی این خبر را شنیدم همه دنیا روی سرم خراب شد. به دفتر وکیل رفتیم. همسرم هم به زندان رفت. تلفنی به ما گفت که جرثقیل و آمبولانس آماده شده تا بهمن را صبح اعدام کنند. از آن به بعد چیز زیادی یادم نیست. وقتی جنازه بهمن را دیدم، باورم نشد. هنوز فکر می‌کنم او زنده است. کاش به او یک فرصت دیگر داده بودند. پسر من توبه کرده بود. همه از او راضی بودند. ماموران زندان از بهمن من تعریف می‌کردند. حتی همه کسبه و ساکنان محلی که بهمن و دوستش از آنجا سرقت کرده بودند، رضایت داده بودند. چون قرار بود بهمن و همدستش در ملاءعام اعدام شوند. اول از همه صاحب همان مغازه طلا‌فروشی رضایت داد. او حتی شکایتش را هم پس گرفت. در همان اداره آگاهی بهمن از صاحب طلافروشی حلالیت گرفت. قاضی به من گفت که بهمن باعث ترس و وحشت مردم شده و به همین دلیل باید اعدام شود. من هم برای همین به محل حادثه رفتم و از ٣٠٠ نفر از کسبه و ساکنان آن محل رضایت گرفتم. همه آنها گفتند که راضی به اعدام بهمن نیستند. بهمن توبه کرده بود، هیچ سابقه‌ای نداشت، با پای خودش تسلیم قانون شد، همه طلاهای به سرقت رفته را هم بی‌کم‌وکاست تحویل داد. همه افسران و ماموران آگاهی به ما گفتند که قانون از او حمایت می‌کند و با این کار تخفیف خوبی در مجازاتش حاصل می‌شود. اما فرصت کم بود و پسرم وقتی برای جبران نداشت.»

لازم به یادآوری است، به گفته دادستان همدان، بهمن ورمزیار ۲۷ ساله در سال ۹۴ با استفاده از سلاح کلاشنیکف علاوه بر سرقت مسلحانه، موجب ارعاب و وحشت در شهر و محل ارتکاب جرم شده و پس از تشکیل پرونده، ضمن طی کردن مراحل متعدد دادرسی، نهایتا به اعدام محکوم شد که متعاقبا این حکم از سوی دیوان عالی کشور تایید و مجوز اجرای آن صادر و به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب همدان ارسال شد.

هرانا در پیش از اعدام بهمن ورمزیار پس از گفتگو با خانواده او گزارشی منتشر کرد و به جزییات بیشتری از شرایط این زندانی و پرونده او پرداخت.

خانواده ورمزیار به هرانا گفتند “بهمن ورمزیار آرایشگر و مربی باشگاه ورزشی در همدان است که در تاریخ ۱۱ فروردین ۱۳۹۴ همراه با مهدی چراغی و چند تن دیگر اقدام به سرقت مسلحانه از یک طلافروشی کردند”.

بهمن ورمزیار، ۱۸ روز بعد خود را به همراه اموال مسروقه تحویل مراجع قضایی داد و شاکی خصوصی پرونده نیز رضایت داده است، اما با این حال هر دو متهم از بابت سرقت از طلافروشی به حکم دادگاه عمومی همدان به اعدام محکوم شدند.”

بر اساس اعلام قبلی مسئولین قضایی، این دو متهم قرار بود بامداد روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ به اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه اعدام شوند.

بهمن ورمزیار و مهدی چراغی روز جمعه ۲۴ فروردین ۹۷ جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی (قرنطینه) منتقل شدند.

فرهاد ورمزیار برادر بهمن ورمزیار در گفت و گو با گزارشگر هرانا گفت: “برادرم همراه با سه تن دیگر از یک طلافروشی سرقت کردند که یکی از آنان مسلح بوده و دستگیر می‌شود. بهمن به همراه اموال مسروقه فرار کرده اما پس از ۱۸ روز طلاها را به صاحب طلافروشی برگردانده و خود را به اداره آگاهی معرفی می‌کند. حال با وجود رضایت شاکی (طلافروش)، مسئولان قضایی به عنوان مدعی‌العلوم قصد اجرای حکم اعدام او را داشتند”.

برادر این زندانی در آستانه اعدام در ادامه گفت: “به خانواده ما ابتدا اطلاع دادند که حکم برادرمان ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۹۷ اجرا خواهد شد. ما  هم برای آخرین بار با او ملاقات داشتیم. بهمن در حالی اعدام شد که هیچ‌گونه سابقه کیفری نداشت.”

فرهاد ورمزیار تاکید کرده بود “از روز جمعه بهمن به همراه هم پرونده‌اش، به سلول انفرادی منتقل شده و دست و پایش را بسته‌ بودند”.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، کشور ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمیشوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید