خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۳۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۳۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز، معلمان شاغل و بازنشسته در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران در شهرهای مختلف تجمع اعتراضی برگزار کردند، جمعی از رانندگان تاکسی در سقز، جمعی از کارگران راه‌آهن تبریز، جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه‌های مختلف کشور، جمعی از شاغلین قراردادی تعدیل شده در طرح سلامت و جمعی از مالباختگان بانک آینده تهران نیز در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، صبح روز (بیستم اردیبهشت) معلمان شاغل و بازنشسته در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، در تهران و شهرهای دیگر ایران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

از ساعت ده صبح روز (بیستم اردیبهشت) معلمان شاغل و بازنشسته به مناسبت هفته معلم در تهران و استان‌های مختلف تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این تجمع در تهران مقابل سازمان برنامه و بودجه و در استان‌ها مقابل ادارات آموزش و پرورش برگزار شد.

معلمان با در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراض خود را به کمبود بودجه‌های آموزشی و دستمزدهای پایین‌تر از خط فقر نشان داده و از مسئولان خواستند که به مطالبات آنها رسیدگی کنند.

در تجمع امروز که فراخوان آن پیش از این توسط شورای هماهنگی کانون‌های صنفی معلمان سراسر کشور صادر شده بود، صدها معلم در شهرها و استان‌های شرکت کردند. در این تجمعات دستکم ۱۵ معلم معترض بازداشت شدند. اسامی بازداشت شدگان در تهران “محمد حبیبی، محمد تقی فلاحی، رسول بداقی، علی زلفی، رحمان عابدینی، محمد حسن پوره، اسماعیل گرامی، عالیه اقدام دوست، آقای نورایی، و آقای غلامی” احراز شده است؛ بیشتر از این افراد پس از بازداشت به کلانتری ۱۵ خرداد منتقل شده‌اند اما از محل نگهداری و وضعیت جسمی محمد حبیبی و رحمان عابدینی کماکان اطلاعی در دست نیست.

در قطعنامه‌ی این تجمع آمده‌است:

عدم توجه به زندگی و معیشت معلمان بازنشسته و شاغل و بی‌توجهی به کیفیت آموزش در مدارس نشان از آن دارد که آموزش‌وپرورش در اولویت نهادهای حاکمیتی و مسئولان دولتی نیست. شورای هماهنگی نسبت به این وضعیت اعتراض دارد و نسبت به ادامه بی‌توجهی‌ها و تبعات آن به مسئولان هشدار می‌دهد.

شورا پیش‌بینی می‌کند با توجه به افزایش بی‌رویه تورم و گرانی و افزایش تعداد دانش آموزان (با توجه به رسیدن دانش آموزان نظام جدید به پایه دوازدهم ) وضعیت نیروهای آموزشی و اداری مدارس در سال تحصیلی ۹۸ –۹۷ به مراتب سخت‌تر خواهد شد و توجه ویژه به وضعیت معلمان و نیازهای دانش آموزان امری ضروری است.

تجمع معلمان در تهران

تجمع معلمان در سقز

تجمع معلمان در مازندران

تجمع معلمان در اصفهان

تجمع معلمان در مریوان

تجمع معلمان در کرمانشاە

تجمع معلمان در کازرون

تجمع معلمان در ممسنی

تجمع معلمان در خمینی شھر

تجمع معلمان در مشهد

تجمع معلمان در سنندج

تجمع معلمان در تبریز

تجمع معلمان در شیراز

تجمع معلمان در شهررضا

تجمع معلمان در دیواندره

تجمع معلمان در خرم آباد

تجمع معلمان در بوشهر

تجمع معلمان در قروه

تجمع معلمان در قزوین

تجمع معلمان در رشت

تجمع معلمان در بهبهان

تجمع معلمان در زیویه

تجمع معلمان در استان مرکزی

تجمع معلمان در استان هرمزگان

تجمع معلمان در استان مهاباد

تجمع معلمان در استان همدان

تجمع معلمان در استان خراسان شمالی

تجمع معلمان در زنجان

تجمع معلمان در ملایر

تجمع رانندگان تاکسی در سقز

به گزارش خبرگزاری هرانا، مورخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، روز گذشته جمعی از رانندگان تاکسی در سقز در میدان آزادی این شهر، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع کارگران راه‌آهن تبریز

به گزارش خبرگزاری هرانا، مورخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، روز گذشته جمعی از کارگران راه‌آهن تبریز در اعتراض به معوقات مزدی خود، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

تجمع اعضای هیات علمی روبروی وزارت علوم

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، مورخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، روز گذشته جمعی از اعضای هیات علمی از دانشگاه‌های مختلف کشور صبح امروز به دلیل نامشخص بودن سرانجام پروژه مسکونی سیمون بولیوار پس از ۴ سال که توسط صندوق رفاه اعضای هیات علمی که در سال ۹۳ راه‌اندازی شده است، در مقابل ساختمان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تجمع کردند و خواهان برگرداندن پول‌های سرمایه‌گذاری شده خود در این پروژه و یا به سرانجام رساندن آن شدند.

یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه خوارزمی که در این تجمع شرکت کرده بود به خبرنگار ایسنا در این رابطه گفت: ۴سال پیش نامه‌ای از طرف وزارت علوم به همه اعضای هیات علمی با سربرگ وزارت علوم در رابطه با یک پروژه تعاونی مسکن ارسال شد و بسیاری از اساتید از دانشگاه‌های مختلف در این پروژه شرکت کردند و در چند مرحله پول واریز کردند، ولی الان بعد از ۴ سال هنوز هیچ کاری انجام نشده و پول‌های پرداخت شده را نیز به ما برنمی‌گردانند.

وی با اشاره به اینکه چندین بار در این رابطه تجمعات مختلفی از طرف اعضای هیات علمی صورت گرفته است، اظهار کرد: “کسی تا کنون از وزارت علوم و یا صندوق رفاه اعضای هیات علمی به ما پاسخگو نبوده است”.

وی افزود: “خیلی از مشارکت‌کنندگان در این پروژه از جمله خود من در چند مرحله نزدیک به ۲۰۰ میلیون تومان پول برای این پروژه پرداخت کرده‌ایم اما تاکنون بعد از ۴ سال هیچ ساخت و سازی انجام نشده است”.

این عضو هیات علمی اظهار کرد: “مسئولان وزارت علوم می‌گویند این پروژه مربوط به وزارت علوم نیست، در حالیکه اولین ایمیل‌هایی که برای اعضای هیات علمی جهت مشارکت در این پروژه فرستاده شده، از طریق وزارت علوم و با سربرگ وزارت علوم بوده است”.

وی افزود: “در حال حاضر از طرف صندوق رفاه به ما گفته می‌شود که می‌توانید عضویت خود را در این صندوق لغو کنید، ولی الان پولی نداریم که به شما بدهیم”.
یکی دیگر از شرکت کنندگان در این تجمع و عضو هیات علمی دانشگاه کاشان اظهار کرد: “در سال ۹۳ وزارت علوم از طریق سایت وزارتخانه و سیستم سایت دانشگاه‌ها و نامه رسمی وزارتخانه درخواست شرکت در این پروژه و سرمایه‌گذاری اعضای هیات علمی در آن را دادند و اعضای هیات علمی نیز شروع به پول دادن از طریق چک و امضای قرار داد کردند و در داخل اتاق مدیر کل امور مجلس وزارتخانه قراردادی امضا شد و افراد در آن مکان چک‌ها و پول‌ها را تحویل دادند؛ اما در حال حاضر با گذشت ۴ سال از امضای قرارداد این پروژه تعیین تکلیف نشده است”.

وی ادامه داد: “علت عدم ساخت و ساز و عدم شروع پروژه این است که زمینی که خریداری شده است، در ۴ سال پیش چند برابر قیمت خریداری شده و همان زمان فروشنده زمین بخشی از پول را با سرمایه اعضای هیات علمی در زمان فروش دریافت کرده است، اما در حال حاضر نه حاضر به برگرداندن پولی که دریافت کرده است، می‌شود و نه اجازه ساخت و ساز می‌دهد و خواهان تسویه تمام پول زمین برای دادن اجازه ساخت است”.

این عضو هیات “علمی دانشگاه گفت: این زمین بدون اینکه کد رهگیری داشته باشد، دو تا سه برابر قیمت عرف زمان خریده شده است و ما اخیرا این مساله را متوجه شدیم؛ اما الان با اینکه همه تعهدات خود را انجام داده‌ایم، نه زمینی داریم و نه تعهداتی که صندوق رفاه اعضای هیات علمی در برابر ما داشته است، انجام شده است و تنها راهی که برای ما باقی مانده، این است که از طریق تجمع روبروی وزارت علوم حقوق خود را پیگیری کنیم”.

وی با تاکید بر اینکه اعضای هیات علمی به اعتبار وزارت علوم و بر مبنای اینکه این موضوع در ابتدا از طریق وزارت علوم به اعضای هیات علمی اطلاع‌رسانی شده است، در این پروژ شرکت کرده‌اند و همه قراردادها در مکان وزارت علوم انجام شده است، گفت: “اگر خارج از وزارتخانه چنین مساله‌ای مطرح می‌شد، هیچ یک از اعضای هیات علمی در آن شرکت نمی‌کردند و همه افراد به پایه اعتماد به وزارتخانه وارد پروژه شده‌اند، در حالی‌که هم اکنون وزارت علوم می‌گوید این مساله به بخش خصوصی و خارج از وزارتخانه برمی‌گردد”.

بر اساس این گزارش، در این رابطه بعد از تجمعی از طرف شرکت‌کنندگان دراین پروژه در سال ۹۵ اطلاعیه‌ای بر روی سایت وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری قرار گرفت. طی این اطلاعیه اعلام شد که صندوق رفاه اعضای هیات علمی هیچگونه ارتباط تشکیلاتی با ستاد رفاهی وزارت علوم ندارد.
لازم به ذکر است پیگیری‌های خبرنگار ایسنا برای دریافت پاسخ مسئولان وزارت علوم و همچنین اعضای هیات رییسه صندوق رفاه اعضای هیات علمی این وزارتخانه تاکنون بی نتیجه مانده است.

تجمع جمعی از تعدیل شدگان طرح سلامت مقابل استانداری خوزستان

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷، روز نوزدهم اردیبهشت جمعی از شاغلین قراردادی تعدیل شده در طرح سلامت، روبه روی درب استانداری خوزستان تجمع کردند/اخراج جوانان بومی شاغل در طرح سلامت راه صرفه جویی در هزینه ها نیست.
از خوزستان، یکی از شاغلین اخراج شده در طرح سلامت که به همراه همکاران خود به نشانه ی اعتراض روبروی درب استانداری تجمع کرده بودند، گفت: “تعداد ۷۰ نفر از ما با آزمون وزارت کشور سال ۹۳ از تاریخ ۱/۷/۹۴ مشغول به کار شدیم که در ادامه به منظور گسترش طرح سلامت این تعداد به ۴۰۰ نفر رسیده است”.

وی افزود: “این طرح به صورت پیمانکاری به شرکت فجر اندیکای مسجد سلیمان وابسته به هلال احمر واگذار گردید و در تاریخ ۲۹/۱۲/۹۶ قرارداد ما با این شرکت پایان یافت و قرارداد مجددی صورت نگرفت و پایان همکاری به ما اعلام شد”.

وی در ادامه گفت: “جذب نیروی مازاد و کارشناسی نشده سبب شد که اکنون نیروهای کارآمد و غیر کارآمد باهم اخراج شوند”.

یکی دیگر از کارکنان مرکز بهداشتی درمانی شرق اهواز در پاسخ به این سوال خبرنگار ایلنا که اکنون خواسته شما از مسئولین چیست؟ گفت: “دعوت دوباره به همکاری و عقد قرارداد ۱ ساله خواست همه ماست. چرا که تا کنون قراردادهای ما ۱ ماهه و ۳ ماهه بوده که امنیت شغلی ما را اینچنین به خطر انداخته است”.

وی در ادامه گفت: “از روز شنبه مورخ ۱۵/۲/۹۷ هیچ کدام از مسئولین ذی ربط پاسخگوی ما نبوده و هیچ توضیحی در این خصوص نداده اند”.

در پایان، دکتر سلمان زاده، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان در جمع معترضین قرار گرفت و گفت: “حجم قرارداد امسال از ۱۴۰۰ نفر به ۱۱۵۰ نفر تقلیل یافته که سبب تعدیل نیرو در بخش های مختلف مراکز بهداشت استان شده است”.

وی گفت: “به ازای هر ۲۵۰۰ نفر جمعیت، یک مراقب در طرح سلامت دیده شده بود که با بررسی های گوناگون بعضا دیده شده این تعداد مراقب به ۳ نفر هم رسیده که مازاد است.ما اعلام کردیم که نیروهای ضعیف تر اخراج شوند.در اینکه باید نیروهای مازاد تعدیل شوند شکی نیست، ولی قطعا به اعتراض شما مبنی بر شایستگی یا عدم شایستگی اخراج شدگان رسیدگی خواهد شد”.

تجمع جمعی از مالباختگان بانک آینده در تهران

به گزارش خبرگزاری هرانا، مورخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، روز گذشته جمعی از مالباختگان بانک آینده در خیابان ۱۵خرداد تهران، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بسته است