خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷, 19th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۲/۲۰ ساعت ۱۷:۳۹:۲۶

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  دو تن از معترضان عرب در اهواز با تودیع وثیقه آزاد شدند

دو تن از معترضان عرب در اهواز با تودیع وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – دو تن از شهروندان عرب ساکن شهر اهواز که در فروردین‌ماه سال جاری در اعتراض به سیاست نادیده گرفتن شهروندان عرب ایرانی توسط رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران بازداشت شده بودند طی روز گذشته و امروز با تودیع وثیقه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد فتلاوی، شهروند ۲۷ ساله ساکن اهواز که در تاریخ ۱۲ فروردین ۱۳۹۷ در جریان تجمعات شهروندان عرب در استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود امروز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت با تودیع وثیقه صد میلیون تومانى به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

دیروز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت نیز یکی دیگر از معترضان بازداشت شده به نام “حسن بترانی”، ۲۵ ساله و ساکن کوی علوی اهواز که در تاریخ ۱۲ فروردین ۱۳۹۷ توسط قرارگاه ابوالفضل العباس سپاه بازداشت شده بود، با تودیع وثیقه صد میلیون تومانی به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

حسن بترانی پیش از این نیز  در تاریخ ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶ به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی در شهر اهواز در اعتراض به انتقال آب کارون و خشک شدن تالاب‌ها و رودخانه‌ها، توسط قرارگاه ابوالفضل العباس سپاه بازداشت شده بود.

لازم به یادآوری است از روز ۸ فروردین ماه سال جاری شهروندان عرب در اعتراض به “نادیده گرفته شدن” در رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران دست به اعتراض زدند که این اعتراضات بیش از یک هفته به طول انجامید.

در پی این اعتراضات که بیشتر در شهرهای مختلف استان خوزستان به خصوص نواحی جنوبی آن گسترش یافت، نیروهای امنیتی و انتظامی جهت پایان دادن به تجمعات، بسیاری از شهروندان عرب که تعدادشان صدها تن تخمین زده می‌شود را بازداشت کردند.

علیرغم وعده‌های مقامات، زمینه آزادی عمده این افراد فراهم نشده است کماکان تعدادی از نوجوانان در وضعیت نامعلومی در زندان به سر می‌برند و همینطور گزارشاتی از بدرفتاری و بعضاً شکنجه بازداشت شدگان دریافت شده است.

هرانا نیز طی گزارش‌هایی با نگاهی به اعتراض گسترده شهروندان عرب، اسامی بازداشت شدگان این اعتراضات را منتشر کرده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید