خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, فرهنگی  >  با دخالت امام جمعه؛ ممانعت از برگزاری اجرای لالایی خوانی افسانه و نازلی جهانگیری در گچساران

با دخالت امام جمعه؛ ممانعت از برگزاری اجرای لالایی خوانی افسانه و نازلی جهانگیری در گچساران

خبرگزاری هرانا – افسانه و نازلی جهانگیری دو خواننده زن ایل قشقایی که قرار بود در جشنواره فرهنگی هنری ایل قشقایی در گچساران به روی صحنه بروند، اجرایشان با مخالف امام جمعه گچساران و نهادهای امنیتی در آخرین لحظات لغو شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، افسانه و نازلی جهانگیری دو خواننده زن ایل قشقایی هستند که قرار بود روز جمعه ۱۴ اردیبهشت در جشنواره فرهنگی هنری ایل قشقایی در سالن بشارت گچساران به روی صحنه بروند و لالایی خوانی کنند؛ با وجود اطلاع رسانی گسترده و حضور مردم در سالن، با مخالفت امام جمعه گچساران و با دخالت نیروهای امنیتی از اجرای آنان جلوگیری به عمل آمد.

یکی از نزدیکان افسانه جهانگیری در این باره به گزارشگر هرانا گفت: “مسئولان برگزاری جشنواره فرهنگی هنری ایل قشقایی در گچساران، بنا بر اعلام قبلی از خانم افسانه جهانگیری و خواهرشان نازلی جهانگیری دعوت کرده بودند تا در این جشنواره به لالایی خوانی بپردازند؛ اما با وجود صدور مجوز و در دقیقه آخر اجازه اجرا به آنان ندادند و برنامه لغو شد.

با وجود پیگیری‌های زیادی که داشتیم پاسخ مشخصی از طرف مسئولان به ما داده نشد. غلامرضا تاجگردون نماینده مردم گچساران در مجلس که خود در جلسه حضور داشت، به ما گفته که از لغو این برنامه اطلاعی نداشته و در حین برنامه متوجه شده و فقط می‌داند از برخی نهادها فشارهایی بر مسئولان برگزارکننده وارد شده تا از اجرایشان جلوگیری شود. با این حال یکی از برگزارکنندگان این برنامه گفته است که این برنامه با فشارهای “سید امین الله حجازی” امام جمعه گچساران و مسئولان اداره اطلاعات شهرستان گچساران لغو شده است.

جمعی از ایل قشقایی به خاطر این اهانت به دو بانوی هنرمند ایل و به قول مردم بومی منطقه “مادر لالایی‌های ایل” خواستار عذرخواهی مسئولانی هستند که باعث این اتفاق شده‌اند”.

افسانه جهانگیری متولد ۱۳۳۴ در فیروز‌آباد استان فارس و از خوانندگان محبوب ایل قشقایی است. وی در موسیقی متن فیلم گبه به کارگردانی “محسن مخملباف” و آهنگسازی حسین علیزاده آوا و آواز خوانده و پس از آن در برخی از آثار حسین علیزاده از جمله  آلبوم “مادران زمین” با وی همکاری داشته است. او همچنین با “حسین حمیدی” در آلبوم “اوجاداغلار” به هنرمندی پرداخته است.

خانم جهانگیری پیش از این در شهرهای تهران، شیراز، اهواز، یاسوج و برخی شهرهای شمال کشور نیز اجراهای متعددی داشته است. وی در آخرین اثر خود در فیلم سینمایی “آباجان” با همراهی خواهرش نازلی جهانگیری همخوانی کردند و در تیتراژ پایانی تکخوانی داشتند.

افسانه جهانگیری همسر “فرود گرگین پور” نوازنده مشهور ایل قشقایی و از استادان بنام موسیقی نواحی و سنتی ایران است.

شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد و در جنوب غربی ایران واقع شده است.

لالایی، آوا و آوازی قدیمی است. در لالایی مادر به صورت بداهه شعری می‌سراید، برای آن آهنگی می‌سازد و همراه با آواز برای کودک خود می‌خواند تا او را نوازش کند یا بخواباند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید