خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  سه متهم سیاسی در اهواز و مشهد با تودیع وثیقه آزاد شدند

سه متهم سیاسی در اهواز و مشهد با تودیع وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – دو تن از شهروندان عرب ساکن شهر اهواز که در فروردین‌ماه سال جاری در اعتراض به سیاست نادیده گرفتن شهروندان عرب ایرانی توسط رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران بازداشت شده بودند امروز با تودیع وثیقه آزاد شدند؛ در مشهد نیز حسین شاملو، از فعالان رسانه ای حامی محمود احمدی نژاد بعد از گذراندن بیش از صد و ده روز بازداشت موقت آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عبدالله زرگانی شهروند ۲۹ ساله ساکن اهواز که در تجمعات برگزار شده در اعتراض به “نادیده گرفته شدن” در رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران علیه شهروندان عرب حضور داشت مورخ ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شد.، امروز مورخ ۱۵ اردیبهشت این شهروند عرب با تودیع وثیقه دویست میلیون تومانى بصورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

همزمان عبدالعال دورقى شاعر ۵۰ ساله عرب ساکن اهواز که وی نیز در تجمعات اعتراضی ذکر شده حضور داشت و از تاریخ ۱۶ فروردین در بازداشت به سر می برد، امروز با تودیع قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

لازم به یادآوری است از روز ۸ فروردین ماه سال جاری شهروندان عرب در اعتراض به “نادیده گرفته شدن” در رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران دست به اعتراض زدند که این اعتراضات بیش از یک هفته به طول انجامید.

در پی این اعتراضات که بیشتر در شهرهای مختلف استان خوزستان به خصوص نواحی جنوبی آن گسترش یافت، نیروهای امنیتی و انتظامی جهت پایان دادن به تجمعات، بسیاری از شهروندان عرب که تعدادشان صدها تن تخمین زده می‌شود را بازداشت کردند.

علیرغم وعده‌های مقامات، زمینه آزادی عمده این افراد فراهم نشده است کماکان تعدادی از نوجوانان در وضعیت نامعلومی در زندان به سر می‌برند و همینطور گزارشاتی از بدرفتاری و بعضاً شکنجه بازداشت شدگان دریافت شده است.

هرانا نیز طی گزارش مفصلی با نگاهی به اعتراض گسترده شهروندان عرب، اسامی بازداشت شدگان این اعتراضات را منتشر کرده بود.

همزمان با آزادی دو شهروند اهوازی، گزارش شده است در مشهد نیز حسین شاملو از فعالان رسانه ای حامی محمود احمدی نژاد که برای بار دوم مورخ ۱ بهمن ماه ۹۶، توسط عوامل امنیتی به اتهام فساد فی‌الارض بازداشت و به تهران منتقل شده بود امروز پس از گزاراندن ۱۱۰ روز بازداشت با تودیع قرار آزاد شد.

پیش از این هرانا نیز به بازداشت فعالین حامی محمود احمدی نژاد از جمله وضعیت حسین شاملو پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید