خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  استمداد مالباخته؛ اجرای حکم قطع دست متهم به سرقت، جبران خسارت نشد

استمداد مالباخته؛ اجرای حکم قطع دست متهم به سرقت، جبران خسارت نشد

خبرگزاری هرانا – متهمانی که در سال ۹۱ در مشهد از یک طلافروشی سرقت کردند، یک سال بعد در شعبه ۱۱۴ دادگاه کیفری ۲ استان خراسان رضوی محاکمه شدند. متهم ردیف اول به قطع دست محکوم شد. حکم قطع دست این زندانی در مهرماه سال گذشته در زندان مرکزی مشهد اجرا شد. با این حال دو روز پس از اجرای حکم، شاکی پرونده در مراجعه به دفتر دادستانی مشهد با اشاره به اینکه سارقان سرمایه‌ای برای پرداخت غرامت به وی ندارند، اجرای این حکم را ناکار آمد خواند. مجازات قطع اعضای بدن یکی از غیرانسانی ترین مجازات ها در قوانین جزایی ایران است که علیرغم اعتراض جامعه جهانی کماکان در کشور اجرا می شود.

فریاد می زد «آقای دادستان، دستان مرا هم قطع کنید!» اگر دستان مرا هم قطع کنید شاید به آن ها بگویم که من هم هیچ پول یا مال و اموالی از آن سارقان نگرفته ام و …

به گزارش هرانا به نقل از خراسان، این ها بخشی از اظهارات مال باخته ای بود که سارقان، طلاهای امانتی نزد او را به سرقت برده بودند؛ اما حالا که به حکم غیرانسانی قوانین جزایی ایران، حکم قطع  دست سردسته باند اجرا شده است، مال باخته به دفتر دادستان مشهد آمده تا فریاد بزند چگونه باید اموال از دست رفته‌اش را بازیابد در حالی که سارقان هم هیچ مال و اموالی ندارند و او نیز از سوی طلبکارانش تحت فشار است! …

آغاز ماجرا

پنجم فروردین سال ۱۳۹۱ بود که اعضای یک باند سرقت نقشه دستبرد به یک طلافروشی را طراحی کردند. آنان با همدستی شاگرد مغازه سیستم آژیر دزدگیر را از کار انداختند و گاوصندوق را به سرقت بردند.

یک سال بعد از این ماجرا و در حالی که سارقان طلاها را فروخته و پول‌های حاصل از فروش اموال سرقتی را خرج کرده بودند مأموران انتظامی به سرنخ‌هایی از این پرونده دست‌یافته بودند چرا که بعد از شکایت مال باخته تحقیقات توسط نیروهای انتظامی مشهد آغاز شده بود و اثری نیز از شاگرد طلافروشی نبود. بعد از کشف لاشه تخریب شده گاو صندوق طلافروشی، آثار به جا مانده از سارقان، مورد تجزیه و تحلیل‌های کارشناسی قرار گرفت و نیروهای انتظامی همه اعضای این باند را دستگیر کردند.

حکم قطع دست

دادگاه اعضای این باند بلافاصله در شعبه ۱۱۴ کیفری ۲ خراسان رضوی برگزار شد و دادگاه «م- ن» (سردسته باند) را که در زمان وقوع حادثه ۲۵ سال داشت به حکم قطع دست و برادر ۲۲ ساله او را به تحمل ۱۰ سال زندان، رد مال و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

سرانجام پس از طی  ۴ سال بعد از صدور حکم قطع دست، رأی صادره در مهرماه سال ۱۳۹۶ در زندان مرکزی مشهد و با حضور پزشکان، قضات اجرای احکام و مسئولان ذیربط به اجرا درآمد.

گریه‌های مال باخته

دو روز بعد از اجرای حکم قطع دست، مال باخته این حادثه گریه کنان وارد دفتر دادستانی مشهد شد و فریاد زد دستور بدهید دستان مرا هم قطع کنند تا طلبکارانم بدانند که من هیچ پولی از سارقانی که مجازات شده‌اند، نگرفته‌ام. از لحظه ای که حکم قطع دست سارق به اجرا درآمد طلبکارانم به منزلم آمده‌اند و مدعی هستند که همزمان با اجرای حکم، من پول طلاهای امانتی آن‌ها را دریافت کرده‌ام. حالا که سارقان، مالی ندارند تا خسارت‌های مرا جبران کنند اجرای این حکم چه سودی به حال من دارد و …

لازم به توضیح است مجازات قطع اعضای بدن یکی از غیرانسانی ترین مجازات ها در قوانین جزایی ایران است که علیرغم اعتراض جامعه جهانی کماکان در کشور اجرا می شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید