خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  نماینده مجلس: نمی توانیم همه پیام‌رسان‌ها را قطع کنیم، نهایتا باید برق را قطع کرد

نماینده مجلس: نمی توانیم همه پیام‌رسان‌ها را قطع کنیم، نهایتا باید برق را قطع کرد

خبرگزاری هرانا – یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مسدودسازی تلگرام با رأی یک قاضی در دادگاه را محکوم کرده و در این خصوص گفته است “فیلتر تلگرام بر اساس رأی صادرشده یک دادگاه است، اگر بنا باشد یک دادگاه رأی صادر کند و بخشی از حقوق مردم را بگیرد دیگر چیزی از حقوق ملت باقی نخواهد ماند؛ این کار نقض حقوق ملت است و بجز افزایش بی اعتمادی نسبت به نظام و سیستم چیز دیگری نخواهد داشت”. قابل‌ذکر است که دستور مسدودسازی تلگرام پیش‌تر در تاریخ ۱۰ اردیبهشت‌ماه از سوی بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران، صادر شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، جلیل رحیمی جهان آبادی در یک نشست خبری گفت: “درباره ارتباطات مجموعه مقررات در جهان وجود دارد و بر اساس مقررات حقوق بشری انسان در ارتباط با یکدیگر آزاد هستند و حق ارتباط، دسترسی به اطلاعات و نشر اطلاعات جز حقوق ذاتی افراد است”.

وی تصریح کرد: “تا زمانی که زمینه ارتباط سالم و گسترده برای مردم را فراهم نکرده‌ایم نمی‌توانیم مردم را از ارتباطات دنیای امروز منع کنیم”.

این عضو فراکسیون امید تأکید کرد: “اگر با فیلتر تلگرام مردم به پیان رسان خارجی دیگر مهاجرت کردند می‌خواهیم چه کنیم؟ ما که نمی‌توانیم تمام پیام‌رسان‌های دنیا را فیلتر کنیم. نهایتاً باید برق را قطع کنیم”.

رحیمی جهان آبادی اظهار کرد: “سیستم ارتباطی دنیا پیشرفته‌تر و گسترده‌تر از آن است که چنانچه به سرور پیام‌رسانی دسترسی نداشتیم ارتباط آن را قطع کنیم؛ می‌بایست تکنولوژی خود را تا تراز جهانی ارتقا دهیم و نرم‌افزاری جهانی ایجاد کنیم. تا زمانی که اعتماد و تکنولوژی خوب ایجاد نکنیم نمی‌توانیم جلوی این موارد را بگیریم”.

وی خاطرنشان کرد: “همچنین فیلتر تلگرام بر اساس رأی صادر شده یک دادگاه است، اگر بنا باشد یک دادگاه رأی صادر کند و بخشی از حقوق مردم را بگیرد دیگر چیزی از حقوق ملت باقی نخواهد ماند؛ این کار نقض حقوق ملت است و بجز افزایش بی‌اعتمادی نسبت به نظام و سیستم چیز دیگری نخواهد داشت”.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: “نتیجه فیلتر تلگرام این شده است که مردم را به سمت فیلترشکن‌ها که بدافزارهای فراوانی هم دارند سوق داده‌ایم که این کار منطقی و عقلانی نیست”.

جلیل رحیمی جهان آبادی

رحیمی جهان‌آبادی افزود: “تلگرام در اتفاقات دی‌ماه ۹۶ نقش داشت اما خیابان‌ها، میدان‌ها، تلفن‌ها و … هم نقش داشتند؛ نمی‌توانیم میدان‌ها و خیابان‌ها را هم ببندیم. ریشه مشکلات دی‌ماه ۹۶ را باید واکاوی کرد.

وی با اشاره به فعالیت مسئولان کشور در توییتر گفت: “کجای جهان به این صورت است که قانون‌گذار قانونی را مصوب کند سپس خودش رعایت نکند؟ قانونی که اکثر مردم رعایت نمی‌کنند، مشکل از قانون است نه مردم”.

این نماینده مجلس متذکر شد: “اتفاقاً زمانی که نرم‌افزاری مثل تلگرام بسته می‌شود کنترل وضعیت هم دشوارتر می‌شود چرا که کانال‌های ارتباطی گسترده‌تر می‌شود. زمانی که گروهی علنی فعالیت می‌کنند کنترل آن‌ها راحت‌تر از آن است که مخفیانه فعالیت کنند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید