خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  شایعه بازداشت یک دوتابعیتی دیگر در تهران

شایعه بازداشت یک دوتابعیتی دیگر در تهران

خبرگزاری هرانا – یک منبع آگاه ساکن تهران خبر داده است که ماهان عابدین،‌ شهروند ایرانی – بریتانیایی بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایران وایر، ماهان عابدین در سال‌های اخیر با عناوینی چون «مدیر مرکز مطالعات تروریسم لندن» و «تحلیل‌گر مسائل امنیتی» در رسانه‌ها حضور داشته است. تحلیل‌های او درباره مسائل سیاست خارجی و امنیتی ایران معمولا با واکنش منفی اپوزیسیون جمهوری اسلامی مواجه شده و در شبکه‌های اجتماعی او فردی نزدیک به نهادهای جمهوری اسلامی و توجیه کننده اقدامات خرابکارانه و سیاست‌های نادرست حکومت ایران توصیف شده است.

او همچنین در تدارک انتشار کتابی به نام «ایران بر می‌خیزد؛ صعود و صعود دولت شیعه» بود. این کتاب قرار بوده در انگلستان منتشر شود.

یک منبع ساکن لندن گفته پس از شایعه بازداشت ماهان عابدین، ناشر کتاب با وی در تماس بوده است. ماهان عابدین به ناشر کتابش گفته است که دچار برخی مشکلات خانوادگی شده و فعلا با او در تماس نباشد. با این حال ارزیابی منبع خبری این است که این تماس شبیه توضیحات کاوه مدنی، تحت فشار و برای جلوگیری از انتشار خبر بازداشت بوده است.

کاوه مدنی، معاون سابق محیط زیست ایران نیز اندکی پس از بازداشت در حضور ماموران امنیتی، در اینستاگرام یک پیام تصویری پخش کرد.

بازداشت آقای عابدین اندکی همزمان با بازداشت عباس عدالت، دیگر شهروند ایرانی –بریتانیایی صورت گرفته است.

عباس عدالت

عباس عدالت، استاد دانشگاه امپریال کالج لندن است و خبر بازداشت او ۵ اردیبهشت منتشر شد. بر اساس گزارش «کمپین حقوق بشر در ایران» آقای عدالت ۲۶فروردین۹۶ توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده است. دیروز غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران اتهام عباس عدالت را امنیتی اعلام کرده است.

عباس عدالت به تازگی به تهران سفر کرده بود، در منزلش بازداشت شده است. برخی رسانه‌ها علت حضور او در تهران را مرتبط با نشست های «پژوهشگاه دانش‌های بنیادی» دانسته‌اند. پژوهشگاه دانش‌های بنیادی وابسته به وزارت علوم ایران است اما ریاست آن بر عهده محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه است. این پژوهشگاه سال ۱۳۶۷ با عنوان «مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات» شروع به کار کرد و عباس عدالت نیز از همکاران «گروه منطق و ریاضی» این پژوهشگاه بوده است.

وب‌سایت مشرق نیوز خبر داده که نام عباس عدالت به عنوان میهمان کنفرانس ریاضی که قرار بوده چهارشنبه ۵ فروردین برگزار شود، ذکر شده است. از سوی دیگر، سه شنبه ۲۸ فروردین‌ماه نیز قرار بود مراسم بیست و نهمین سالگرد تاسیس «پژوهشگاه دانش های بنیادی» برگزار شود. اخبار مراسمی توسط وب‌سایت ««پژوهشگاه دانش های بنیادی» منتشر شده ولی گزارش یا تصاویری از برگزاری این کنفرانس و مراسم منتشر نشده است.

عباس عدالت همچنین موسس کمپینی به نام «کمپین بر ضد تحریم و مداخله نظامی در ایران» بوده است. اعضای این کمپین در رسانه‌های خارجی به نقد سیاست‌های تحریم محور آمریکا یا احتمال دخالت نظامی غرب در ایران می‌پردازند ولی برخی نهادهای قدرتمند در ایران، چنین نهادهایی را ابزارهای پوششی دشمن برای نفوذ در حلقه‌های تصمیم‌گیری سیاست ایران تلقی می‌کنند.

وب‌سایت مشرق نیوز روز جمعه ۷ اردیبهشت با انتشار گزارش مفصلی درباره عباس عدالت، از ماهان عابدین به عنوان یکی از همکاران او نام برده است. این وب‌سایت نوشته است «اخیرا اعضای یک شبکه نفوذی وابسته به انگلیس دستگیر شده‌اند که گفته می‌شود با برخی از عناصر اصلی جریان فتنه و انحراف در ارتباط بوده‌اند.»

جریان فتنه و انحراف، دو عبارتی است که رسانه‌های اصولگرا برای توصیف اصلاح طلبان و حامیان احمدی نژاد به کار می‌برند. ادعای بازداشت شبکه انگلیسی نزدیک به حامیان احمدی نژاد در حالی مطرح می‌شود که در ماه‌های اخیر محمود احمدی نژاد و حامیانش اتهاماتی را مبنی بر نفوذ انگلیس در دستگاه قضایی ایران مطرح کرده‌اند.

نازنین زاغری راتکلیف محقق بنیاد خیریه تامسون رویترز نیز از سال ۲۰۱۶ و کامران فروغی مهندس ساختمان، دو شهروند بریتانیایی ایرانی تبار هستند، که از سال ۲۰۱۱ در ایران زندانی هستند.

هرانا پیش از این نیز گزارشی از آخرین وضعیت کامران قادری،شهروند ایرانی مقیم سوئد در زندان تبریز منتشر کرده بود.

آقای قادری، شهروند ایرانی مقیم سوئد که سال گذشته با حمل پرچم “شیر و خورشید” دست به یک راهپیمایی از سوئد به ایران زده بود پس از ورود به کشور بازداشت و با اتهامات امنیتی روانه زندان تبریز شد. این زندانی که سفر خود را به صورت مستمر در شبکه های اجتماعی گزارش می کرد پس از ورود و بازداشت به اتهاماتی از جمله توهین به رهبری و جاسوسی متهم شده است.

طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بازداشت و محاکمه شده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید