خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  نماینده مجلس: وجود ۳۵ هزار کودک بی‌هویت در استان تهران

نماینده مجلس: وجود ۳۵ هزار کودک بی‌هویت در استان تهران

خبرگزاری هرانا – سلمان خدادادی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از وجود ۳۵ هزار کودک بی‌هویت در استان تهران خبرداد و گفت که این تعداد حاصل ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی است؛ البته مشکل تحصیل این کودکان مورد توجه قرار گرفته اما متاسفانه مشکلات حوزه درمان آنها هنوز حل نشده است و نیاز است دولت، وزارت کشور و وزارت بهداشت برای حمایت از این کودکان باید تمهیدات لازم را اتخاذ کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه ۹۰ درصد خانواده کودکان کار توان نگهداری از آنها را ندارند، گفت که اغلب این کودکان ترک تحصیل کرده و برای تامین معیشت خانواده راهی خیابان‌ها، مراکز بازیافت زباله و کوره‌پزخانه‌ها می‌شوند

سلمان خدادادی، با بیان اینکه نوزادان معتاد از مادران معتاد و کارتن‌خواب متولد می‌شوند، اظهار داشت: “والدین به دلیل فقر و عدم آگاهی به مراقبت‌های پزشکی توجه ندارند و نوزاد معتاد متولد می‌شود”.

نماینده مردم ملکان در مجلس، افزود: “کودکان در کنار پدر و مادر معتاد، معتاد می‌شوند و آسیب‌های زیادی کودکان دارای والدین معتاد را تهدید می‌کند که کودک‌فروشی یکی از این آسیب‌هاست و حتی دیده شده که مادران به دلیل اعتیاد، نوزادان خود را در قبال مبلغی اندک پیش از تولد پیش فروش می‌کنند”.

وی با بیان اینکه سودجویان و مافیای خرید و فروش کودکان و نوزادان از آنها در مسیر تکدی‌گری و خرید و فروش مواد مخدر استفاده می‌کنند، تصریح کرد: “متاسفانه شاهد تکدی‌گری دختران ۱۲ یا ۱۳ هستیم که در آغوش آنها نوزادانی قرار گرفته که مافیا آنها را برای جلب توجه و سوءاستفاده از احساسات مردم از مادران معتاد خریداری و در این مسیر استفاده می‌کنند”.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با بیان اینکه معضل خرید و فروش کودکان و نوزادان کاهش یافته اما رفع نشده است، تصریح کرد: “متاسفانه نگاه دولت به آسیب‌های اجتماعی در برنامه ششم بسیار کمرنگ بود اما مجلس ۳۱ ماده به مواد برنامه ششم تنها در حوزه آسیب‌های اجتماعی اضافه کرد که یکی از جدول‌ها شماره ۴ است که در آن آسیب‌های اجتماعی تشریح شده و به دولت تکلیف شده تا آخر برنامه ششم اقداماتی برای کنترل آسیب‌ها انجام دهد”.

خدادادی افزود: “یکی از تکالیف دولت این است که کودکان کار در معرض آسیب را ساماندهی کند”.

۹۰ درصد خانواده کودکان کار توان نگهداری از آنها را ندارند

نماینده مردم ملکان در مجلس دهم با بیان اینکه ۹۰ درصد خانواده کودکان کار توان نگهداری از آنها را ندارند، تصریح کرد: “اغلب این کودکان ترک تحصیل کرده و برای تامین معیشت خانواده راهی خیابان‌ها، مراکز بازیافت زباله و کوره‌پزخانه می‌شوند؛ البته وضعیت کودکان خیابانی بسیار بدتر و فجیع‌تر از کودکان کار است زیرا کودکان خیابانی تحت سلطه و سوء استفاده مافیا قرار دارند”.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، افزود: “کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای اولین بار در سال ۹۷ برنامه هایی را برای تحت پوشش قرار دادن اغلب خانواده‌هایی که فرزندان آنها (کودکان کار) در معرض اعتیاد قرار دارند در دستور کار قرار داده است”.

وی ادامه داد: “وزارت تعاون، بهزیستی و کمیته امداد اقدامات مناسبی برای حمایت از کودکان کار انجام داده و امورات آنها را پیگیری می‌کنند”.

 این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه کودکان بی‌شناسنامه و بی‌هویت تنها از طریق روابط غیراخلاقی و نامشروع به دنیا نمی‌آیند، گفت: “بسیاری از این کودکان پدر و مادر داشته اما از سر فقر و نداری و عدم توانایی در نگهداری سر راه گذاشته می‌شوند”.

خدادادی افزود: “بسیاری از این کودکان توسط خانواده‌ها شناسایی شده و به طور مداوم اطلاعاتی از زندگی آنها را کسب می‌کنند”.

نماینده مردم ملکان در مجلس دهم، ادامه داد: “شعبه‌ای در قوه قضائیه پرونده‌هایی تشکیل شده است که والدین برخی از این کودکان مدارکی را برای نگهداری از کودکان ارائه می‌کنند”.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، در مورد برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه کودکان معتاد به دلیل نداشتن شناسنامه و اوراق هویتی دفترچه سلامت ندارند و هزینه درمان آنها بالا است، افزود: “به صورت جدی می‌طلبد وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی همکاری مناسبی را برای پرداخت هزینه درمان این کودکان داشته باشند”.

وی ادامه داد: “کودکان بی‌هویت به چند دسته تقسیم می‌شوند برخی از مادرانی متولد می‌شوند که از سر فقر و نداری کودک خود را سر راه می گذارند، برخی دیگر حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و برخی دیگر نیز حاصل کارتن خوابی است که پدرشان مشخص نیست”.

وجود ۳۵ هزار کودک بی‌هویت در استان تهران

نماینده مردم ملکان در مجلس دهم، با بیان وجود ۳۵ هزار کودک بی‌هویت در استان تهران، گفت: “این تعداد حاصل ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی است؛ البته مشکل تحصیل این کودکان مورد توجه قرار گرفته اما متاسفانه مشکلات حوزه درمان آنها هنوز حل نشده است و نیاز است دولت، وزارت کشور و وزارت بهداشت برای حمایت از این کودکان باید تمهیدات لازم را اتخاذ کند”.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، افزود: “بی هویتی تنها مختص ایران نیست و این موضوع در اغلب کشورها وجود دارد البته جمهوری اسلامی ایران در حمایت از اتباع توفقیات زیادی دارد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید