خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  عضو کمیسیون بهداشت مجلس: سالانه ۲۰ هزار کارگر ایرانی حین کار آسیب می‌بینند

عضو کمیسیون بهداشت مجلس: سالانه ۲۰ هزار کارگر ایرانی حین کار آسیب می‌بینند

خبرگزاری هرانا – مرتضی خاتمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می گوید که سالانه بطور میانگین حدود ۲۰ هزار کارگر حین کار آسیب می‌بینند که از این تعداد ۲۰۰ نفر دچار از کارافتادگی کامل شده و حدود ۱۰۰ نفر نیز فوت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، سید مرتضی خاتمی به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای گفت: “از آنجا که انسان سالم محور توسعه پایدار بوده، قطعا سلامت کارگران نیز محور توسعه جوامع، کارخانجات و بنگاه‌های اقتصادی است و در واقع چرخ تولید بر محور سلامتی کارگران می‌چرخد”.

وی با یادآوری اینکه کارگران همواره در معرض آسیب‌ها، سوانح و بیماری‌های شغلی مختلفی قرار دارند، ادامه داد: “بی‌تردید عوامل زیان‌آور فیزیکی، بیولوژیکی، مکانیکی و ارگونومیک روحی و روانی محیط کار همواره تهدیدی بر سلامتی کارگران بوده است”.

سالانه ۲۰۰ کارگر دچار از کارافتادگی کامل می‌شوند

وی با اشاره به حوادث ناشی از کار تصریح کرد: “سالانه بطور میانگین حدود ۲۰ هزار کارگر حین کار آسیب می‌بینند که از این تعداد ۲۰۰ نفر دچار از کارافتادگی کامل شده و حدود ۱۰۰ نفر نیز فوت می‌کنند”.

خاتمی یادآورشد: “هم‌اکنون بیش از ۱۵ درصد نیروی کار جهان را جوانان بین ۱۵ تا ۲۴ سال تشکیل می‌دهند، ضمن اینکه بیشتر آسیب‌دیدگان را نیز جوانان کارگر تشکیل می‌دهند که دلیل آن کم تجربگی و ریسک‌پذیری بالا بوده است، و این در حالی است که این افراد نسل مجرب و مولد آینده خواهند بود که باید حفظ سلامتی آنها مورد توجه ویژه‌ای قرار گیرد”.

نایب رئیس فراکسیون خانواده مجلس، افزود: “بیش از ۱۳ میلیون کارگر فعال در کشور  ۳۶ میلیون خانواده را پوشش می‌دهند که توجه به ایمنی این کارگران زحمت کش و افزایش ایمنی و بهداشت آنها در محیط کار بر بخش عظیمی از جامعه تاثیر مثبت خواهد داشت، از سوی دیگر تحقق اقتصاد مقاومتی و تولید کالای با کیفیت ایرانی مرهون زحمات و تلاش‌های کارگران خواهد بود”.

آمار دقیقی از کودکان کار وجود ندارد

وی با تاکید بر اینکه آمار دقیقی از کودکان کار که ۵ تا ۱۴ سال سن دارند وجود ندارد، خاطرنشان کرد: “هم‌اکنون باید تلاش شود کودکان کار به کودکی خود بپردازند تا با تدابیر مناسب بعد از این شاهد فعالیت آنها در هیچ نقطه از شهر نباشیم که البته برای مقابله با این معضل نیز لازم است حل مشکلات ریشه‌ای مدنظر قرار گیرد”.

خاتمی با اشاره به عوامل موثر بر افزایش تعداد کودکان کار اظهار کرد: “این عوامل عمدتا از وضعیت و ساختار خانواده مانند بد سرپرستی، طلاق و از هم پاشیدگی خانواده نشات می‌گیرند، همچنین عوامل اقتصادی خانواده اعم از بیکاری، اعتیاد والدین، فقدان یکی از والدین یا هر دو آنها، بیماری‌های شدید جسمی و یا روحی یکی از والدین یا هر دو آنها و جنگ و ناهنجاری اجتماعی از دیگر فاکتورهای مهم افزایش تعداد کودکان کار است”.

وی تاکید کرد: “محرومیت از کودکی و عدم رشد شناختی، عاطفی و اجتماعی، عدم بهره‌مندی از تجربه کودکی، ابتلا به انواع بیماری‌ها و آسیب‌های ناشی از آن از جمله اختلالات روحی- روانی و روی آوردن به بزه‌کاری‌های اجتماعی، محرومیت از تحصیل از جمله آسیب‌های اجتماعی موجود بوده که در مسیر کودکان کار قرار دارد”.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس، در ارائه راهکار برای ساماندهی کودکان کار بیان کرد: “لازم است با توسعه سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌ها، افزایش آگاهی خانواده‌های در معرض خطر و ایجاد مراکز آموزشی شبانه در جهت رفع این معضل اقدام کرد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید