خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  احمدرضا جلالی، استاد محکوم به اعدام؛ وخامت وضعیت جسمی در عین محرومیت از درمان

احمدرضا جلالی، استاد محکوم به اعدام؛ وخامت وضعیت جسمی در عین محرومیت از درمان

خبرگزاری هرانا – ویدا مهران‌نیا، همسر دکتر احمدرضا جلالی پزشک ایرانی که به تازگی شهروندی سوئد را نیز دریافت کرده و به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده است، اعلام کرد که “وی امروز دقیقا دو سال است که در زندان به سر می‌برد و وضعیت سلامتی بدی دارد. ایشان کاهش وزن ۲۰ کیلوگرمی داشته و گلبول‌های سفید خونش به ۵۰ درصد کمتر از حداقل میزان ممکن رسیده، همچنین آقای جلالی نیازمند ام‌ آر آی و جراحی است”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی که به تازگی شهروندی سوئد را نیز دریافت کرده، به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده است.

به گفته وکیل ایشان حکم اعدام موکلش در دیوان عالی کشور ایران به تائید رسیده و احتمال دارد که هر لحظه به اجرا گذاشته شود.

ویدا مهران‌نیا همسر آقای جلالی در گفتگو با گزارشگر هرانا در خصوص وضعیت جسمی همسر خود گفت: “همسرم در وضعیت جسمانی بدی به سر ‌می‌برد. امروز دقیقا دو سال است که ایشان در زندان هستند. وی کاهش وزن ۲۰ کیلوگرمی داشته و گلبول‌های سفید خونش به ۵۰ درصد کمتر از حداقل میزان ممکن رسیده و همچنین نیازمند ام آر آی و جراحی فتق است”.

مورخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سابق حقوق بشر ایران، اگنس کالامارد، کارشناس اعدام‌های سریع، خوزه آنتونیو گوارا برمودز، رئیس کارگروه سازمان ملل در مورد بازداشت‌های خودسرانه و نیلز ملتزر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد شکنجه، بیانیه مشترکی در پشتیبانی از احمدرضا جلالی منتشر کردند.

همچنین خانم مهران‌نیا در اسفندماه گذشته نیز طی نامه‌ای سرگشاده به خانم شهیندخت ملاوردی در خصوص حکم اعدام همسرش، اعتراض خود را نسبت به این حکم ناعادلانه اعلام کرد.

احمدرضا جلالی نیز در تاریخ ۱۶ اسفندماه سال گذشته طی نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی نسبت به حکم صادره و مراحل بازجویی، بازپرسی و دادگاهی خود واکنش نشان داده است.

لازم به ذکر است، احمدرضا جلالی پس از پایان تحصیلات در رشته پزشکی در ایران در مرکز حوادث طبیعی فعالیت داشت. او در سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸) برای ادامه تحصیل  به سوئد رفت، در آنجا در همین رشته مدرک دکترا گرفت، سپس فوق دکترای خود را در رشته پزشکی بحران در دانشگاه پیه‌مونتو ایتالیا گذراند و پس از آن به همراه همسر و دو فرزند خود ساکن سوئد شد.

این استاد دانشگاه در اردیبهشت ۱۳۹۵ به دعوت دانشگاه تهران به ایران رفته بود، اما توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به اتهام “محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل” به اعدام محکوم شد. دادستان تهران احمدرضا جلالی را به “انتقال اطلاعات مربوط به پروژه‌های به کلی سرّی نظام در حوزه‌های تحقیقاتی، نظامی، دفاعی و هسته‌ای در قبال دریافت مبالغی به همراه حق شهروندی کشور سوئد برای خود و خانواده‌اش” متهم کرده است.

همسر او، ویدا مهران‌نیا روز ۲۵ ژانویه در گفتگو با دویچه‌وله از ارسال پرونده همسرش به شهر قم خبر داد و گفت که از دلیل ارجاع پرونده همسرش به قم اطلاعی ندارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید