خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  عباس عدالت شهروند ایرانی بریتانیایی در تهران دستگیر شده است

عباس عدالت شهروند ایرانی بریتانیایی در تهران دستگیر شده است

خبرگزاری هرانا – عباس عدالت استاد دانشگاه امپریال کالج و از فعالان مخالف تحریم و جنگ علیه ایران بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، عباس عدالت، استاد ریاضی و علوم کامپیوتری دانشگاه امپریال کالج لندن که برای شرکت در یک کارگاه آموزشی به تهران سفر کرده بود، روز یکشنبه ۲۶ فروردین سال جاری در تهران دستگیر شده است.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران برای نخستین بار این خبر را اعلام کرد و افزود، خانواده و دوستان آقای عدالت بازداشت او را تائید کرده‌اند و گفته‌اند که او روز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ (۱۵ آوریل ۲۰۱۸) در منزل یکی از بستگان خود در تهران توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر و به زندان اوین منتقل شده است.

برخی رسانه‌های داخلی ایران نیز بازداشت وی را تایید کرده‌اند و به نقل از یک منبع آگاه از بازداشت آقای عدالت “به اتهام عضویت در یک شبکه نفوذی وابسته به انگلستان” خبر داده‌اند.

خبرگزاری مهر، در خبری به نقل از یک منبع آگاه از دستگیری یک شبکه نفوذی وابسته به انگلیس خبر داده و ادعا کرده است که “اعضای یک شبکه نفوذی وابسته به انگلیس مرتبط با عناصر جریان فتنه و انحراف دستگیر شدند. اخیرا اعضای یک شبکه نفوذی وابسته به انگلیس دستگیر شده‌اند که گفته می‌شود با برخی از عناصر اصلی جریان فتنه و انحراف در ارتباط بوده‌اند. عباس عدالت یکی از اعضای این شبکه نفوذی است که خبر دستگیری وی توسط رسانه دولتی انگلیس (بی بی سی) نیز رسانه‌ای شده است.”

خبرگزاری فارس نیز خبری در این باره منتشر کرده و گفته است: یک منبع موثق در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی امنیتی خبرگزاری فارس، با اعلام این خبر، گفت: «اخیراً اعضای یک شبکه نفوذی وابسته به انگلیس دستگیر شده‌اند که گفته می‌شود با برخی از عناصر اصلی جریان فتنه و انحراف در ارتباط بوده‌اند. “عباس عدالت” یکی از اعضای این شبکه نفوذی بوده است که خبر دستگیری وی، از سوی رسانه دولتی انگلیس، رسانه‌ای شد. وی نیز از همکاران کالج سلطنتی لندن بوده است که نقش ویژه‌ای در پرورش جاسوسان در پوشش‌های مختلف در راستای پروژه نفوذ دارد”.

عباس عدالت

گفتنی است که عباس عدالت، فعال سیاسی ایرانی ساکن انگلستان است. وی استاد ریاضیات و علوم کامپیوتر در امپریال کالج لندن و استاد معین دانشگاه صنعتی شریف است. او همچنین بنیان‌گذار بنیاد دانش و هنر است.

لازم به ذکر است که پیش از این مقالات و یادداشت‌های زیادی از پروفسور عباس عدالت در بسیاری از سایت‌های داخلی ایران منتشر شده است.

نازنین زاغری راتکلیف محقق بنیاد خیریه تامسون رویترز نیز از سال ۲۰۱۶ و کامران فروغی مهندس ساختمان، دو شهروند بریتانیایی ایرانی تبار هستند، که از سال ۲۰۱۱ در ایران زندانی هستند.

هرانا پیش از این نیز گزارشی از آخرین وضعیت کامران قادری، شهروند ایرانی مقیم سوئد در زندان تبریز منتشر کرده بود.

آقای قادری، شهروند ایرانی مقیم سوئد که سال گذشته با حمل پرچم “شیر و خورشید” دست به یک راهپیمایی از سوئد به ایران زده بود پس از ورود به کشور بازداشت و با اتهامات امنیتی روانه زندان تبریز شد. این زندانی که سفر خود را به صورت مستمر در شبکه های اجتماعی گزارش می کرد پس از ورود و بازداشت به اتهاماتی از جمله توهین به رهبری و جاسوسی متهم شده است.

طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بازداشت و محاکمه شده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید