خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  یک کولبر در مرز ارومیه دچار جراحت شد

یک کولبر در مرز ارومیه دچار جراحت شد

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۱ اردیبهشت ماه، در محلی به نام «چل مر شهیدان» در نقطه‌ی صفر مرزی ارومیه یک کولبر براثر شلیک نیروهای مرزبانی ارومیه، از ناحیه‌ی سینه و پا به شدت دچار جراحت شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، گروهی از کولبران در مرز ارومیه مورد هجوم نیروهای مرزبانی قرار گرفتند که در نتیجه‌ی گشودن آتش از سوی این نیروها، یک تن از کولبران از ناحیه‌ی سینه و پا به شدت دچار جراحت شد.

هویت کولبر زخمی‌شده، «محراب صادقی‌اصل» است که جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در تبریز منتقل شده است.

حادثه در محلی به نام «چل مر شهیدان» در نقطه‌ی صفر مرزی ارومیه روی داده است و این کولبران بدون اخطار قبلی مورد هجوم قرار گرفته‌اند.

کولبران، افرادی از خانواده‌های زیر خط فقر هستند که در نتیجه‌ی فقدان فرصتهای شغلی در مناطق مرزی به این شغل کاذب روی می‌آورند که سالانه دهها تن از آنها در اثر شلیک نیروهای مرزبانی و یا در مواجهه با مخاطرات طبیعی کشته و یا زخمی می‌شوند.

براساس ماده‌ی ٣ قانون بکارگیری اسلحه از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیروهای نظامی تنها در صورتی می‌توانند از اسلحه استفاده کنند که جان آنان در خطر باشد و یا فرد، قصد کشتن نیروهای نظامی را داشته باشد.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید