خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در دو واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در دو واحد صنفی

خبرگزاری هرانا -جمعی از کارگران متخصص شرکت اهورا دارو و بیش از صد نفر از کارگران فاز ۱۹ پارس جنوبی از معوقات مزدی چندین ماهه خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران و کارکنان متخصص شرکت اهورا دارو در تهران گفتند: “کارفرما از بهمن ماه سال گذشته مطالبات مزدی ما را پرداخت نکرده و ما از امنیت شغلی به سبب داشتن قرارداد کار  موقت (یک ماهه) و روزمزد برخوردار نیستیم”.

کارگران این واحد تولیدی که تعداد آنها حدود ۶۰ نفر برآورد می‌شود، در تشریح مشکلات صنفی خود گفتند: “قراردادهای کاری همه ما کارگران و کارکنان متخصص شرکت اهورا دارو به صورت یک‌ماهه موقت و روزمزدی است و این موضوع امنیت شغلی ما را به خطر انداخته و دست کارفرما را برای اخراج بازگذاشته است”.

به گفته کارگران این و احد، کارفرما هر سه ماه یکبار، تعدادی از کارکنان و کارگران این مجموعه را بدون پرداخت مطالبات مزدی‌شان از کار بیکار می‌کند، به همین دلیل تمامی کارگران اهورا دارو هر ماه پس از خاتمه قرارداد کارشان نگران اخراج هستند.

گفته می‌شود در این شرایط، تعدادی از کارگران شاغل در این واحد تولیدی، به صورت خودخواسته محل کارشان را ترک کرده‌اند. تعدادی از کارگران نیز که برای تعطیلات نوروز رفته بودند، هنوز باز نگشته‌اند.

به نقل از کارگران اهورا دارو گفته می‌شود؛ کارفرما پس از اخراج نیروی کار قبلی، کارگران جدیدی را جایگزین نیروی کار قبلی می‌کند و این روند تعدیل نیرو به یک رویه تبدیل شده و ادامه‌دار است.

آن‌ها با بیان اینکه در حال حاضر تعدادی از همکاران آن‌ها برای پیگیری مطالبات قانونی خود به مراجع تشخیص و حل اختلاف شکایت کرده و روند رسیدگی به پرونده آنها ادامه دارد، افزودند: “طبق قانون قرارداد کار مدت موقت زیر یک سال در کارهای ماهیتا مستمر مشروط به بقای کارگاه و کار ممنوع است و کارفرمایان مکلف هستند در صورت انعقاد قرارداد مدت موقت قرارداد مزبور را حداقل به مدت یک سال منعقد نمایند”.

کارگران اهورا دارو با بیان اینکه با توجه آغاز سال جدید، افزایش هزینه‌های زندگی و وضعیت معیشتی نامطلوب، نیاز به امنیت شغلی و دریافت هرچه سریع‌تر مطالبات مزدی خود دارند، افزودند: “جدا از موضوع به تاخیر افتادن مطالبات مزدی، کارگران این واحد در زمینه بیمه تامین اجتماعی و دریافت سنوات خود نیز دچار مشکل هستند”.

آنها می‌گویند: “از وضعیتی که در آن گرفتار شده‌ایم، رنج می‌بریم و هر ماه منتظریم تا کارفرما برگه تسویه حساب را به ما تحویل دهد. به همین دلیل خواهان ساماندهی وضعیت خود از مسئولان هستیم”.

معوقات مزدی کارگران فاز ۱۹ پارس جنوبی

به گزارش خبرنگار ایلنا مورخ ۱ اردیبهشت، در پی تجمع امروز صبح کارگران فاز ۱۹ پارس جنوبی، سکینه الماسی (نماینده مردم بندر دیر و کنگان در مجلس شورای اسلامی) در نامه‌ای خطاب به وزیر نفت، خواستار احقاق حق این کارگران و بازگشت به کار آنها شد.

متن نامه  که رونوشت آن برای مراجع ذیربط ارسال شده، به شرح زیر است:

احتراما ضمن تقدیر و سپاس از عنایت و تلاش فراگیر حضرتعالی نسبت به مسائل مختلف حوزه نفت، گاز و انرژی و نظر به ضرورت جذب نیروهای بومی در پروژه‌های نفت و گاز مستقر در منطقه و حمایت از اشتغال پایدار آنان، به استحضار می‌رساند تعداد ۱۷۶ نفر از نیروهای بومی استان (عمدتا از شهرستان‌های همجوار) در پروژه فاز ۱۹ پارس جنوبی با سابقه بیش از چهار سال مشغول به کار بوده و با توجه به فرارسیدن زمان تحویل پروژه به شرکت بهره‌بردار مجتمع گاز پارس جنوبی، با خطر مواجه شده‌اند. (که از آغازین ساعات صبح شنبه ۱/۲/۱۳۹۷ جلو درب فاز مذکور تحصن نموده‌اند) از آنجا که تعداد زیادی از نیروهای یاد شده از ابتدای پروژه در این فاز مشغول به کار بوده و تمامی سختی‌های زمان اجرا را متحمل شده‌اند و اینک که زمان بهره‌برداری از فاز است بحث جایگزینی نیروهایی است که غیربومی و فاقد سابقه کار می‌باشند. مستدعی است دستور فرمایید به منظور جلوگیری از تضییع حقوق آنان و ایجاد تبعات امنیتی، تدبیری اندیشیده شود و همانند همیشه در رفع دغدغه مردم منطقه به خصوص کارگران سختکوش، عنایت لازم مبذول و از اقدامات به عمل آمده اینجانب را مطلع فرمایید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید