خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های دینی  >  علی امینی نوکیش مسیحی از زندان آزاد شد

علی امینی نوکیش مسیحی از زندان آزاد شد

خبرگزاری هرانا – علی امینی نوکیش مسیحی، پس از چهار ماه بازداشت، از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از محبت نیوز، نوکیش مسیحی، علی امینی، پس از چهار ماه بازداشت روز دوشنبه۲۰ فروردین ۹۶، از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

نوزدهم آذر ۱۳۹۶، در آستانه کریسمس بود که ماموران امنیتی و لباس شخصی‌ها به محل کار این نوکیش مسیحی رفتند و او را بازداشت کردند و وسایل شخصی، تلفن همراه و لپ تاپ او را ضبط کردند و با خود بردند. از سرنوشت این نوکیش مسیحی تا دو ماه خبری نبود، تا اینکه با خانواده خود تماس تلفنی گرفت.

علی امینی که در بین دوستان با نام (فیلیپ) شناخته می‌شود متاهل و دارای دو فرزند خردسال ۳ و ۱ ساله است.

آقای امینی قبل از انقلاب ۵۷ به آئین مسیحیت گرویده و با آمدن جمهوری اسلامی چند بار بازداشت، محاکمه و زندانی شده است، او در حال حاضر مالک یک قنادی قدیمی در شهرستان تبریز است.

لازم به ذکر است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

اصل بیست و ششم قانون اساسی به صراحت بر آزادی فعالیت اقلیت‌های دینی تاکید شده و در این اصل آمده است: “احزاب، جمعیت‌‏ها، انجمن‌‏های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیتهای دینی شناخته‌شده آزادند، مشروط به این که اصول استقلال، آزادی، وحدت ملی، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند. هیچ‌کس را نمی‌توان از شرکت در آنها منع کرد یا به شرکت در یکی از آنها مجبور ساخت.

این در حالی است که حسن روحانی در شعارهای خود، پیش از روی کار آمدن دولت و پس از تشکیل دولت بارها بر رعایت حقوق شهروندی تاکید داشته و در همین راستا منشوری نیز تحت عنوان “منشور حقوق شهروندی” منتشر کرده است، اما با این حال این شعارها تاکنون تنها در حد شعار مانده است!

ماده‌ی ۱۰ منشور حقوق شهروندی در این باره می‌گوید: “توهین، تحقیر یا ایجاد تنفر نسبت به قومیت‌ها و پیروان ادیان و مذاهب و گروه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی، ممنوع است.”

در ماده‌ی ۹۹ این منشور نیز آمده است: “شهروندان حق دارند از امکانات لازم برای مشارکت در حیات فرهنگی خود و همراهی با دیگر شهروندان ازجمله در تأسیس تشکل‌ها، انجمن‌ها، برپایی آیین‌های دینی و قومی و آداب و رسوم فرهنگی با رعایت قوانین برخوردار باشند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید