خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷, 17th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۱/۲۶ ساعت ۲۲:۳۷:۱۲

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم جایگزین حبس؛ شکارچی شوکا به ۳۰۰ ساعت کار رایگان محکوم شد

صدور حکم جایگزین حبس؛ شکارچی شوکا به ۳۰۰ ساعت کار رایگان محکوم شد

خبرگزاری هرانا – مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت که دادگاه کیفری شهرستان خداآفرین شکارچی یک راس شوکا در منطقه حفاظت شده دیزمار به انجام ۳۰۰ ساعت خدمات عمومی رایگان به عنوان جایگزین ۶ ماه حبس تعزیزی محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، حمید قاسمی روز یکشنبه افزود: “این حکم بر اساس کشف گوشت شکار و کله و پاچه آن در منزل فرد متخلف، توسط قاضی دادگاه کیفری شهرستان خداآفرین صادر شد”.

وی اضافه کرد: “براساس این حکم، فرد متخلف به انجام خدمات عمومی رایگان به میزان ۳۰۰ ساعت برای احداث پنج فقره آبشخور ویژه حیوانات در منطقه حفاظت شده دیزمار در مجموعه جنگل های ارسباران محکوم شد”.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی ادامه داد: “فرد متخلف دارای سابقه شکار غیرمجاز است و پیش از این نیز چند بار دستگیر شده است”.

وی یادآور شد: “از شکارچی متخلف شوکا، یک قبضه سلاح و مقداری فشنگ و ادوات شکار کشف و ضبط شده است”.

منطقه حفاظت شده دیزمار در شمال شرق استان آذربایجان شرقی واقع است؛ دیزمار در چهارچوب شهرستان‌های جلفا، خداآفرین، هریس، تبریز و ورزقان قرار دارد و با مناطق حفاظت شده کیامکی همسایه است.

گونه های جانوری منطقه حفاظت شده دیزمار حدود ۳۲۰ گونه از قبیل گونه های منحصر بفرد نظیر سیاه خروس و شوکا است.

سایر جانوران این منطقه شامل کل و بز وحشی، شوکا، گراز، خرس قهوه ای، سیاه گوش، گربه وحشی، گربه جنگلی، پلنگ، روباه ،شغال و گرگ و از پرندگان سیاه خروس قفقازی، کبک، کبک دری، دراج و قرقاول ارسباران می باشند.

در دهه های گذشته ارسباران تعداد انگشت شمار از شوکا زندگی می کردند، اما بعد از جنگ قره باغ، تعداد قابل ملاحظه ای از این گونه با گذشتن از رودخانه ارس وارد ایران شده و در منطقه ای به وسعت بیش از ۶۰ هزار هکتار در دو منطقه حفاظت شده ارسباران و دیزمار پراکنده شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید