خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷, 25th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۱/۲۶ ساعت ۱۳:۲۸:۵۰

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم جایگزین حبس؛ خدمت رسانی رایگان یک متهم در جنگلداری

صدور حکم جایگزین حبس؛ خدمت رسانی رایگان یک متهم در جنگلداری

خبرگزاری هرانا – قاضی گلستانی در رای تازه‌ای فردی که به بهره برداری غیرمجاز از آب‌های سطحی اقدام کرده بود را به جای زندان به مراقب از عرصه‌های ملی مکلف کرد. قاضی این فرد را به جای ۴۵ روز حبس تعزیری به یکصد ساعت خدمات عمومی رایگان در زمینه جنگلداری و مرتع داری و مشارکت در اطفاء حریق ملزم کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، هادی هاشمیان رئیس کل دادگستری گلستان اظهار کرد: “قاضی گلستانی در رای تازه‌ای فردی که به بهره برداری غیرمجاز از آب‌های سطحی اقدام کرده بود را به جای زندان به مراقبت از عرصه‌های ملی مکلف کرد”.

وی با تاکید بر اینکه بازدید قضات از زندان رویکرد آن‌ها را نسبت به مجازات حبس تغییر و آنان را به استفاده از آرای جایگزین زندان ترغیب می‌کند، گفت: “قاضی این فرد را به استناد بند ه از ماده ۴۵ قانون توزیع عادلانه آب مجرم شناخت و به جای ۴۵ روز حبس تعزیری به یکصد ساعت خدمات عمومی رایگان در زمینه جنگلداری و مرتع داری و مشارکت در اطفاء حریق ملزم کرد”.

هاشمیان افزود: “اداره منابع طبیعی و واحد اجرای احکام کیفری شهرستان گالیکش بر اجرای این حکم نظارت می‌کنند”.

این مقام قضایی با اشاره به اینکه استان گلستان از استان‌های پیشرو در صدور آراء جایگزین حبس است، بیان کرد: “سال گذشته قضات گلستانی بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ رای جایگزین زندان صادر کرده اند که بیشترشان مربوط به کاشت درخت است”.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است. بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید