خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷, 18th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۱/۲۱ ساعت ۲۰:۲۴:۰۱

    خانه  > کارگران  >  تعدیل پرتعداد کارگران اصناف مختلف در سال جدید

تعدیل پرتعداد کارگران اصناف مختلف در سال جدید

خبرگزاری هرانا – با شروع سال جدید یازده نفر از کارگران کارخانه‌ “ارکان ثالث” پالایشگاه استان ایلام، حدود شصت نفر از کارکنان مراکز بهداشت شهرهای مختلف استان خوزستان و بیش از ۱۳۰ کارگر کارخانه “مقره‌سازی” ساوه بیکار شدند. همچنین تعدادی از کارگران کارخانه نیمه تعطیل “شیرآلات سیمگون” نیز نگران امنیت شغلی خود هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۷، کارکنان ارکان ثالثِ پالایشگاه استان ایلام از تعدیل برخی همکاران خود خبر دادند.

این کارگران می‌گویند: “یازده نفر از همکاران ما در روزهای ابتدایی سال جدید بیکار شدند”.

از قرار معلوم تعدادی از این کارگران تعدیلی، اعضای شورای اسلامی کار این واحد تولیدی بوده‌اند و همین مساله موجب نگرانی بیشتر کارگران شده‌ است.

این کارگران می‌گویند: “کارفرما بایستی در ارتباط با چرایی این تعدیل‌ها ما را قانع کند. باید بدانیم چرا همکارانمان در ابتدای سال جدید بیکار شده‌اند؛ در غیر این صورت موضوع را از مقامات بالاتر پیگیری می‌کنیم”.

کارگران ارکان ثالث پالایشگاه گاز استان ایلام در روزهای پایانی سال گذشته در اعتراض به کاهش مزایای مزدی خود تجمع اعتراضی برگزار کردند که این اعتراض دو روزه با وعده کارفرما به پایان رسید.

این کارگران در عین حال که برای سرنوشت همکارانشان ابراز نگرانی می‌کنند، می‌گویند: “منتظر تحقق وعده‌های داده شده هستیم و از کارفرما می‌خواهیم هرچه زودتر قول‌های داده شده را اجرایی کند”.

موج بیکاری برای کارکنان تعدیلی مراکز بهداشت خوزستان

به گزارش ایلنا مورخ ۱۹ فروردین ۱۳۹۷، حدود شصت نفر از کارکنان مراکز بهداشت شهرهای مختلف استان خوزستان که عمدتاً مدیران این مراکز هستند، از کار بیکار شده‌اند.

این کارکنان تعدیلی در شهرهای ایذه، باوی، حمیدیه، مسجدسلیمان، سوسنگرد، اندیمشک، رامهرمز، اهواز و ماهشهر شاغل بودند که از روز هفتم فروردین ماه، موج بیکاری آنها آغاز شده‌است.

یکی از این کارکنان که در مرکز بهداشت شرق اهواز مشغول به کار بوده، می‌گوید: “بعد از نزدیک به سه سال کار کردن، به ما گفتند دیگر به خدمات شما نیازی نداریم؛ حالا نمی‌دانیم به کجا مراجعه و حقوق‌مان را از چه کسی مطالبه کنیم”.

او با بیان اینکه روز گذشته مقابل استانداری خوزستان تجمع کردیم اما پاسخ مشخصی نگرفته‌ایم، افزود: “وزارت بهداشت به عنوان کارفرمای اصلی باید پاسخگوی ما باشد و راهی پیدا کند تا از این بن‌بست خارج شویم”.

مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز این تعدیل‌ها را نتیجه دستور وزارتی می‌دانند و می‌گویند: “براساس دستور وزارتی، مدیران مراکز بهداشت شهرهای استان خوزستان از کار بیکار شده‌اند”.

کارگران کارخانه شیرآلات سیمگون نگران امنیت شغلی خود هستند

به گزارش ایلنا مورخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۷، تعدادی از کارگران کارخانه شیرآلات سیمگون که شمار آن‌ها تا ۷۰ نفر برآورد می‌شود، به‌صورت قراردادی در این واحد صنعتی نیمه تعطیل مشغول به کار هستند.

به گفته این کارگران، هرچند بار‌ها شرایط دشوار کاری آن‌ها از رسانه‌های جمعی اطلاع‌رسانی شده است اما تاکنون هیچ توجهی به تغییر شرایط یا رسیدگی به وضعیت این کارگران نشده است. موضوعی که به تفسیر این افراد ناشی از مهم نبودن این وضعیت برای کارفرما به حساب می‌آید.

این کارگران خواستار آن هستند که به قراردادهای سفید امضا، حقوق‌های معوق ۱۲ تا ۱۳ ماهه و پرداخت حق بیمه‌های همراه با تأخیر پایان داده شود.

آنچه برای این کارگران حائز اهمیت است، دریافت مطالبات و حفظ امنیت شغلی است؛ چراکه در منطقه محل کار آنها فرصت شغلی دیگری وجود ندارد اما آن‌ها باید پاسخگوی نیازهای خانواده‌هایشان باشند.

به گفته این کارگران که هریک از آن‌ها دارای سوابقی بین ۱۵ تا ۲۰ سال هستند، جدا از معوقات مزدی ۱۳ ماهه، پرداخت سنوات حدود ۸ سال به تعویق افتاده است. همچنین عیدی کارگران در سه سال گذشته پرداخت نشده است.

این کارگران همچنین می‌گویند چندین سال است کارفرما به دلایلی که ما کارگران از آن بی‌اطلاعیم کارخانه را‌‌ رها کرده و ما کارگران سرگردان شده‌ایم.

کارگران سیمگون با بیان اینکه در این واحد هیچ مسئولی نیست که پاسخوی کارگران باشد، افزود: “به سبب بدهی‌های انباشته هرچند وقت یکبار طلبکاران مالی شرکت به کارخانه می‌آیند و فعالیت تولیدی آن را متوقف می‌کنند. از آنجا که این کارخانه ظرفیت اشتغال حدودا ۶۰۰ کارگر را دارد و برای فروش محصولات تولیدی خود هیچ مشکلی ندارد، از مسئولان درخواست داریم برای رفع مشکلات پیش آمده که امنیت شغلی کارگران را به خطر انداخته، چاره‌اندیشی کنند”.

بیش از ۱۳۰ کارگر مقره‌سازی ساوه بیکار شدند

به گزارش ایلنا ۱۹ فروردین ۱۳۹۷، برخی منابع کارگری در کارخانه مقره‌سازی اعلام کردند: “بیش از ۱۳۰ کارگر شاغل در این کارخانه بعد از پایان تعطیلات نوروزی از کار بیکار شده‌اند”.

آنها ضمن اشاره به وضعیت بحرانی کارخانه اظهار کردند: “کارخانه «مقره‌سازی» واقع در شهرستان ساوه به دلیل نامعلومی دچار مشکل شده و در آستانه تعطیلی قرار دارد”.

به گفته آنها، از مجموع ۱۵۰ کارگر کارخانه مقره‌سازی، حدود ۱۳۰ کارگر اخراج شده و مابقی برای نگهداری از ماشین‌آلات و محافظت اموال در کارخانه باقی مانده‌اند.

آنها با بیان اینکه کارگران این کارخانه روز گذشته (شنبه ۱۸ اسفند ماه) برای پیگیری وضعیت اشتغال خود مقابل ساختمان فرمانداری ساوه تجمع کرده بودند، افزودند: “کارفرما تاکید دارد کارگران بیکار شده برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی معرفی شوند”.

آنها با تاکید بر لزوم تامین امنیت شغلی کارگران این واحد تولیدی از سوی دولت، می‌گویند: “کارگران این کارخانه انتظار دارند با حمایت دولت به کارشان بازگردند”.

به گفته آنها، نگرانی‌هایی که کارگران به واسطه دریافت نکردن مطالبات معوقه خود متحمل شده‌اند هم‌اکنون با تصمیم کارفرما برای تعطیلی کارخانه، دوچندان شده است.

مقره‌سازی وارث خصوصی‌سازی غلط شده است

در این زمینه داود میرزایی (دبیر خانه کارگر ساوه) با تایید مشکلات کارگران و کارخانه مقره‌سازی گفت: “مشکلات واحد‌های صنعتی همانند مقره‌سازی از زمانی آغاز شد که این واحد صنعتی به بخش خصوصی واگذار شد”.

او گفت: “متاسفانه به دلیل اجرای غلط این قانون از حدود یک دهه قبل تاکنون مشکلات عمده‌ای متوجه امنیت شغلی و معاش کارگران شده است”.

به گفته وی، واگذاری صنایع دولتی به بخش خصوصی درحالی صورت می‌گیرد که خریداران و مالکان جدید واحدهای صنعتی عمدتا هیچ شناخت کار‌شناسی از واحد مورد تملک خود ندارند و همین مساله، صنایع بزرگ را با مشکل جدی مواجه می‌کند.

میرزایی تاکید کرد: “واگذار شدن واحدهای صنعتی به افرادی که احاطه کامل بر نحوه مدیریت صنایع بزرگ ندارند، از میزان تولید واحدهای صنعتی به‌طور چشمگیری کاسته و این واحد‌ها را با مشکل مالی روبرو کرده است”.

این فعال کارگری افزود: “به عنوان مثال واحدهایی مثل «مقره‌سازی» در نتیجه همین شیوه واگذاری امروز برای ادامه فعالیت‌ و پرداخت دستمزدهای خود با مشکلاتی مواجه هستند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید