خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۷, 7th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۱/۱۹ ساعت ۱۹:۰۷:۱۴

    خانه  > اندیشه و بیان, بهداشت و محیط زیست  >  سگ آزاری در ایران مواجهه با خلأ قانونی

سگ آزاری در ایران مواجهه با خلأ قانونی

خبرگزاری هرانا – مدیر روابط عمومی حفاظت محیط‌زیست گیلان گفت که کشور ما در برخورد با سگ‌آزاری با خلاء قوانین خاص مواجه است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، «علی صدیق عربانی»، با اشاره به اینکه باز هم خبری دیگر از اذیت و آزار سگ‌ها در فضای مجازی افکار عمومی را متوجه خود کرد. خبر از این قرار بود، فردی که در آستارا به طور متناوب سگ‌هایش را مورد شکنجه و آزار قرار می‌داد، بازداشت شد.

وی افزود: “آزار حیوانات پدیده‌ای روانی است که احساسات حامیان حیات وحش و هر انسانی با اندک رأفتی را هم جریحه‌دار می‌کند. در ماه‌های اخیر بعضاً ویدئوهایی در فضای مجازی منتشر شده که در آن سگ‌ها این حیوانات معروف به وفاداری و مهربانی به شدت مورد اذیت و آزار صاحبان خود یا افراد دیگر قرار گرفته و حتی کشته شده‌اند”.

عربانی با اشاره به ویدئوی مربوط به استان گلستان که در آن شخصی سگی را از پا گرفته و به وانت می‌کوبد و با بیل قصد کشتن حیوان را دارد و ناله رقت‌انگیز حیوان بگوش می‌رسد، ادامه داد: “ویدئویی دیگر که حلق آویز کردن یک سگ به همراه توله‌هایش را در حال جان دادن نشان می‌دهد، یا فیلم کشتار وحشیانه یک سگ در بیله‌سوار اردبیل و این آخری هم این مرد ۴۶ ساله که در آستارا سگ‌های خود را مورد شکنجه قرار می‌داده نمونه‌هایی از حیوان‌آزاری جنون‌آمیز برخی انسان‌هاست که لقب اشرف مخلوقات را نیز یدک می‌کشند”.

مدیر روابط عمومی حفاظت محیط‌زیست گیلان خاطرنشان کرد: “با این همه متأسفانه باز شاهد برخوردهایی خشونت‌آمیز با حیوانات هستیم که برخورد با عاملین این خشونت‌ها و لزوم تدوین قوانین خاص و مجازات‌های شدید در جهت جلوگیری از افزایش این گونه رفتارها را بیش از پیش طلب می‌کند”.

وی افزود: “نکته مهم این است که کشور ما در برخورد با متخلفین و عاملین این گونه جرائم متأسفانه با خلاء قوانین خاص مواجه است”.

عربانی با بیان این‌که اما بر اساس ماده ۶۶ آیین دادرسی کیفری مصوب سال ٩٢، قانونگذار دست گروه‌های مردم نهاد زیست محیطی را در این زمینه باز گذاشته است، تصریح کرد: طبق ماده ۶۶ قانون اساسی «سازمان‌های مردم نهادی که اساسنامه آن‌ها درباره حمایت از اطفال و نوجوانان، زنان، اشخاص بیمار و ناتوان جسمی یا ذهنی،(محیط زیست)، منابع طبیعی، میراث‌فرهنگی، بهداشت عمومی و حمایت از حقوق شهروندی است، می‌توانند نسبت به جرائم ارتکابی در زمینه‌های فوق اعلام جرم کنند و در همه مراحل دادرسی جهت اقامه دلیل شرکت و نسبت به آراء مراجع قضائی اعتراض کنند.«اما این ماده تنها محمل قانونی برخورد با متخلفین و آزارکنندگان حیواناتی نظیر سگ نیست».

وی افزود: “به‌نظر می‌رسد که مدعی‌العموم نیز می‌تواند به موضوعات اینچنینی ورود کرده و بر اساس ماده ۶٣٨ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مصوب سال ٧۵، داد مردمی را که احساساتشان جریحه‌دار شده، از مجرم بستاند. همانطور که در جریان کشتن وحشیانه یک سگ در بیله‌سوار اردبیل و انتشار فیلم آن در فضای مجازی، قاضی پرونده متهم را به استناد ماده مذکور به ٧۴ ضربه شلاق و یکسال حضور در کلاس‌های آموزشی نحوه برخورد با حیوانات و رعایت حقوق آنان محکوم کرد”.

مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان یادآور شد: “در هر صورت تسریع در تدوین قوانین جدید و البته شدیدتر و یا حداقل اعمال قوانین پیشین بدون مماشات با عاملین خشونت علیه حیوانات می‌تواند تکرار این قبیل خشونت‌ها هم‌چنین برگزاری مسابقاتی نظیر جنگ سگ‌ها و یا گاوهای نر برای شرط‌بندی را تا حدود زیادی در جامعه کاهش دهد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید