خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  برگزاری مراسم قسامه سرنوشت پرونده یک متهم به قتل را مشخص خواهد کرد

برگزاری مراسم قسامه سرنوشت پرونده یک متهم به قتل را مشخص خواهد کرد

خبرگزاری هرانا – سرنوشت پرونده قتل مردی که ۱۱ سال قبل جسد سوخته‌اش در خانه‌ای متروکه کشف شده بود، پس از انکارهای برادر وی، به برگزاری مراسم قسامه موکول شد.  بر اساس این تصمیم اگر اولیای‌دم نتوانند ۵٠ نفر از اقوام نسبی خود را به دادگاه معرفی کنند که حاضر باشند قسم یاد کنند متهم عامل قتل است، آن وقت متهم باید ۵٠ بار قسم بخورد که مرتکب قتل نشده‌ است و در این صورت تبرئه می‌شود. اما اگر ۵٠ فامیل نسبی مقتول قسم بخورند این مرد قاتل است، مرد جوان به اعدام محکوم می‌شود. قسامه یکی از ضعیف‌ترین راه‌های اثبات قتل و جراحات و صدمات بر اعضاء بدن است که با وجود لوث (عبارت از ظن قاضی به راستگویی مدعی است) قابل اجرا است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، ششم آبان‌ سال‌ ۸۶، مأموران کلانتری ۱۵۰ تهرانسر از حادثه آتش‌سوزی در یک خانه‌ای متروکه حوالی یکی از خیابان‌های تهرانسر باخبر و راهی محل شدند.

بعد از مهار آتش، مأموران در بررسی از محل، جسد نیمه‌سوخته مراد ۳۸‌ساله را در حالیکه ضربات چاقو روی بدن وی نمایان بود کشف کردند.

با انتقال جسد به پزشکی قانونی، مشخص شد مرد جوان ابتدا با ضربات چاقو به قتل رسیده و سپس جسدش به آتش کشیده شده است.

به این ترتیب پرونده با موضوع قتل عمد در دستور کار پلیس قرار گرفت و تحقیقات فنی در این زمینه آغاز شد.

در مراحل تحقیقات بود که مأموران دریافتند مقتول روز حادثه، سوپر مارکتش را ترک کرده و به همان خانه متروکه رفته است.

در ادامه پسر مقتول در جریان تحقیقات به پلیس گفت: «پدرم مدتی بود به خاطر مشکلات مالی با عمویم – جهان – اختلاف داشت و آنها با هم درگیر بودند. روز حادثه وقتی به مغازه سوپرمارکت پدرم رفته بودم عمویم را در حالیکه یک کیسه مشکی و یک قبضه چاقو در دست داشت، دیدم که بلافاصله از ترس فرار کردم و به خانه برگشتم.‌»

بعد از این اظهارات و تأیید آن از سوی شاگرد سوپر مارکت، جهان‌– برادر مقتول‌– بازداشت شد، اما جرمش را انکار کرد و گفت: “از ماجرای قتل برادرش بی‌خبر است و نمی‌داند چه کسی او را کشته است. با انکارهای متهم در چند مرحله بازجویی، از آنجائیکه که هیچ مدرکی علیه وی به دست نیامده بود برای او قرار منع تعقیب صادر و متهم آزاد شد، اما با اعتراض اولیای‌دم جهان بار دیگر بازداشت و پرونده برای رسیدگی به شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد”.

به این ترتیب پرونده صبح دیروز مقابل هیئت قضایی همان شعبه به ریاست قاضی قربان‌زاده قرار گرفت و بعد از اعلام رسمیت جلسه و قرائت کیفرخواست از سوی نماینده دادستان، فرزندان قربانی برای عمویشان درخواست اعدام کردند.

سپس متهم به دستور ریاست دادگاه در جایگاه ایستاد و با انکار جرمش گفت: «من و برادرم سال‌ها با هم اختلاف داشتیم، اما هیچ وقت راضی به مرگش نبودم و نمی‌توانستم او را بکشم و جنازه‌اش را آتش بزنم.‌» او در آخر گفت: «نمی‌دانم چرا برادرزاده‌ام پای مرا به این پرونده کشانده است و این طور مرا گرفتار کرده است. او دروغ می‌گوید و آن روز مقابل سوپرمارکت مرا با فرد دیگری اشتباه گرفته است.‌»

در پایان هیئت قضایی بعد از شور بنا به انکارهای متعدد متهم، پرونده را لوث تشخیص داد و حکم به برگزاری مراسم قسامه داد.

به این ترتیب قرار شد اولیای‌دم ۵۰‌نفر از بستگان نسبی خود را به دادگاه معرفی کنند در غیر این صورت متهم با معرفی ۵۰ نفر از بستگان نسبی خود و برگزاری مراسم قسامه تبرئه و آزاد می‌شود.

قسامه یکی از ضعیف‌ترین راه‌های اثبات قتل و جراحات و صدمات بر اعضاء بدن است که با وجود لوث (عبارت از ظن قاضی به راستگویی مدعی است) قابل اجرا است و آن به صورت ادای سوگند توسط “پنجاه” نفر از بستگان در قتل عمدی و “بیست و پنج” نفر در قتل شبه عمدی است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید