خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و بلاتکلیفی کارگران در ۴ واحد صنفی

معوقات مزدی و بلاتکلیفی کارگران در ۴ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – کارگران کاشی حافظ، بیش از ۱۴۰۰ کارگر صیاد ماهی گلستانی و کارگران پارس پامچال از معوقات مزدی چند ماهه خود خبر دادند. همزمان یکی از کارگران کارخانه آجر ماشینی گنبد از سرگردانی ۵۵ کارگر با وضعیت نامشخص این واحد صنعتی و مطالبات معوقه خبر داد و گفت که بعد از تعطیلات نوروز درهای کارخانه به روی آنها بسته شده و همگی سرگردان شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران کاشی حافظ که ماه‌ها مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند، نگران آینده شغلی خود هستند.

اواخر سال گذشته کارخانه کاشی حافظ به دلیل انجام تعمیرات به صورت موقت تعطیل شد. این در حالی است که ۲۰۰ کارگر این کارخانه تا دوازده ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

یکی از کارگران قراردادی این کارخانه با بیان اینکه اعتراضات صنفی و برگزاری جلسات متعدد تاکنون هیچ حاصلی نداشته است، در ارتباط با وضعیت شغلی خود و همکارانش گفت: “۱۲ماه حقوق، عیدی و ماه‌ها حق بیمه کارگران کارخانه کاشی و سرامیک حافظ کماکان پرداخت نشده است و کارگران با تعطیلی اواخر سال گذشته کارخانه، در بلاتکلیفی شغلی به سر می‌برند”.

از قرار معلوم، در جلساتی که اواخر سال گذشته با حضور مسئولان ذیربط در قالب کمیسیون کارگری استانداری فارس برگزار شد، قرار بر این شد که با کارگران تا ۲۵ اسفند ماه ۹۵ تسویه‌حساب شود. حال کارگران می‌گویند علیرغم این مصوبات، فقط دو ماه حقوق در اواخر سال گذشته پرداخت شد و هنوز ماه‌ها مطالبات مزدی پرداخت نشده داریم.

این کارگران همچنین از عدم تمدید دفترچه‌های بیمه خود خبر دادند و گفتند: “از آنجا که ماه‌ها حق بیمه ما پرداخت نشده، تامین اجتماعی دفترچه‌های بیمه درمانی ما را تمدید نمی‌کند. سوال این است که اگر کارخانه به خاطر تعمیرات و «اورهال» در تعطیلی موقت به سر می‌برد، چرا باید جور آن را ما کارگران بکشیم؟ چرا مسئولان فکری به حال ما نمی‌کنند تا حداقل بتوانیم از خدمات درمانی بهره‌مند شویم؟”

کارخانه کاشی حافظ در کیلومتر ۲۵ جاده شیراز-زرقان واقع است. این کارخانه ظرفیت تولید ۲۳ هزار مترمربع کاشی با ارزش ریالی حدود ۲ و نیم میلیارد روزانه را دارد اما پس از واگذاری به بخش خصوصی با مشکل مواجه شده‌است.

شش ماه دستمزد صیادان گلستانی همچنان پرداخت نشده است

به گزارش ایلنا، پرداخت مطالبات مزدی بیش از ۱۴۰۰ کارگر صیاد ماهی گلستانی به تاخیر افتاده است.

امان کلگی توماج (عضو هیئت مدیره اتحادیه صیادان استان گلستان) با اعلام این خبر به خبرنگار ایلنا گفت: “حدود ۱۴۰۰ صیاد در دو بندر «پره ترکمن» و «پره کومیش تپه» که در قالب ۲۱ شرکت تعاونی فعالیت دارند، دست‌کم ۶ ماه مطالبات مزدی از «شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی» بابت صید ماهیان خاویاری طلبکارند”.

 به گفته وی، شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی به عنوان کارفرما ماهیان خاویاری صید شده را از صیادان گلستانی طبق قرارداد از بیستم مهر ماه سال گذشته تا هم‌اکنون خریداری کرده اما در حال حاضر که به پایان فصل صید ماهی نزدیک می‌شویم هنوز مطالبات صیادان را نپرداخته است.

به گفته عضو هیئت مدیره اتحادیه صیادان استان گلستان، در حالی مسئولان شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی در بخش ماهیان خاویاری استان گلستان مدعی کمبود منابع مالی برای پرداخت دستمزد ۶ماهه گذشته ۱۴۰۰ کارگر صیاد ماهی هستند که خاویار را به قیمت حداقلی از صیاد خریداری می‌کنند و آن را به قیمت بالایی به فروش می‌رسانند.

او با بیان اینکه هر ساله از بیستم مهر ماه تا بیستم فروردین سال بعد؛ فصل صید ماهی‌های خاویاری آغاز می‌شود، در ادامه افزود: “پیش از این مطالبات صیادان ماهی‌های خاویاری بعد از گذشت یک هفته از سوی شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی پرداخت می‌شد”.

به گفته توماج، در سخت‌ترین شرایط با حداقل دستمزد که رقم آن از ۲۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان هم نمی‌رسد، شش ماه از سال را مشغول صید ماهی‌های خاویاری هستیم که آن هم به تاخیر افتاده است.

تاخیر در پرداخت مطالبات کارگران پارس پامچال ادامه دارد

به گزارش ایلنا، کارگران شاغل در کارخانه «پارس پامچال» می‌گویند؛ مشکل پرداخت نشدن دستمزد و حق بیمه معوقه نزدیک به ۵۵ کارگر کارخانه «پارس پامچال» با وجود تامین منابع مالی هنوز ادامه دارد.

کارگران کارخانه پارس پامچال در تماس به خبرنگار ایلنا گفتند: “با وجود آنکه کارفرمای این واحد ادعا می‌کرد منابع مالی کافی برای پرداخت حقوق و سایر مطالبات کارگران ندارد اما طی ماه‌های گذشته منابع مالی زیادی برای دریافت وام از ستاد تسهیل رفع موانع تولید وارد حساب کارخانه شده که کارگران از این پول‌ها تا به امروز بی‌بهره بوده‌اند”.

به ادعای کارگران، کارفرما هنوز بابت دستمزد شهریور، مهر، آبان، آذر، دی، بهمن و اسفند سال ۹۶ به همراه عیدی و پاداش پایان سال به کارگران بدهکار است و در حال حاضر که در واپسین روزهای فروردین ماه هستیم، نگرانی بابت پرداخت نشدن دستمزدهای ماه جاری نیز وجود دارد.

جدا از موضوع به تاخیر افتادن مطالبات مزدی این کارگران، کارگران این کارخانه به دلیل پرداخت نشدن بخشی از حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی نیز دچار مشکل شده‌اند.

طبق ادعای کارگران پارس پامچال در حال حاضر حدود ۱۰ نفر از کارگران که از اسفند ماه سال ۹۶ بازنشسته شده‌اند به دلیل کامل نبودن سوابق بیمه‌ای برای بازنشسته شدن دچار مشکل شده‌اند.

در عین حال کارگران پارس پامچال مدعی شدند؛ کارگرانی که در شرف بازنشستگی هستند هزینه بازنشستگی خود را از جیب پرداخت کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، کارگران کارخانه پارس پامچال خواستار دریافت مطالبات معوقه خود هستند اما مسئولان ذیربط و کارفرما هیچ پاسخ قانع‌کنده‌ای به کارگران نمی‌دهند.

در این زمینه عیدعلی کریمی (دبیر خانه کارگر استان قزوین) با تایید خبر معوقات مزدی کارگران پارس پامچال گفت: “کارخانه پارس پامچال نه در زمینه فروش و نه تولید دچار مشکل است اینکه چرا دستمزد کارگران خود را ۷ ماه به تاخیر انداخته جای سوال دارد”.

او گفت: “برخی کارفرمایان با بحرانی نشان دادن وضعیت کارخانه تحت مسئولیت خود سعی دارند نظر مسئولان را برای دریافت تسهیلات به خود جلب کنند”.

به گفته وی، شرکت پارس پامچال ازجمله شرکت‌های استان است که مورد توجه ستاد تسهیل استان بوده و تسهیلات بانکی حدودا دو نیم میلیارد تومانی دریافت کرده است. با این حال کارگران خود را بدون پرداخت دستمزد و حق عیدی نوروز ۹۷ راهی خانه‌هایشان کرده است.

بلاتکلیفی کارگران کارخانه «آجر گنبد»

به گزارش ایلنا، یکی از کارگران کارخانه «آجر ماشینی گنبد» از سرگردانی ۵۵ کارگر با وضعیت نامشخص این واحد صنعتی و مطالبات معوقه خبر داد.

یکی از کارگران کارخانه «آجر ماشینی گنبد» مدعی شد که بعد از تعطیلات نوروز درهای کارخانه به روی آنها بسته شده و همگی سرگردان شده‌اند.

وی افزود: “وضعیت پیش آمده در حالی است که ۵۵ کارگر شاغل در این واحد صنعتی، هرکدام ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان بایت معوقات مزدی سال گذشته طلبکار هستند”.

به گفته این کارگر، در جلسه‌ای که قرار است فردا با حضور کارفرما در محل فرمانداری شهرستان گنبد تشکیل شود، برای وضعیت کارخانه و کارگرانش تصمیم‌گیری می‌شود.

این کارگر که تاکید دارد به دلیل مطلوب بودن بازار فروش، روند تولید این واحد صنعتی تا اسفند ماه سال گذشته بدون مشکل بود، مدعی است که مشکلات پیش آمده در نتیجه وضعیت مدیریتی کارخانه اتفاق افتاده است.

به ادعای این کارگر کارخانه آجر گنبد، کارفرما بدون توجه به وضعیت کارگران می‌گوید که پرداخت معوقات حقوقی کارگران درصورت بهبود وضعیت مالی کارخانه امکان‌پذیر است.

وی گفت: “همچنین کارفرما می‌گوید کارگرانی که نمی‌توانند با وضعیت کارخانه کنار بیایند، می‌توانند محل کار خود را ترک کرده و شغل دیگری برای خود برگزینند”.

بر اساس اظهارات این کارگر، کارخانه آجر ماشینی گنبد که در منطقه گنبد استان گلستان واقع شده است، مرداد ماه سال گذشته حدود ۱۱۰ کارگر داشت که این تعداد هم‌اکنون به نصف رسیده است.

به گفته وی، همه کارگران این کارخانه قراردادی هستند که ماه‌ها حقوق خود را به صورت کامل از کارفرما دریافت نکرده‌اند و علاوه بر آن بیمه آنها در فاصله سال‌های ۹۴ تا پایان ۹۵ به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

او گفت: “در نتیجه پرداخت نشدن مطالبات بیمه‌ای در حال حاضر حدود ۱۲ کارگر که مشمول بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور هستند، جدا از معوقات بیمه‌ای، به دلیل آنکه کارفرما برای پرداخت هزینه بازنشستگی آنها با مشکل روبرو است، ناچار هزینه بازنشستگی خود را از جیب پرداخت می‌کنند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید