خبرگزاری هرانا

    خانه  > زندانیان  >  اعتراض با تراشیدن موی سر در زندان اوین

اعتراض با تراشیدن موی سر در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – تعدادی از محکومان زندان اوین در اعتراض به محدودیت های اعمال شده در آستانه سال نو و ممنوعیت مرخصی نوروزی و برخوردهای سلیقه ای سرخود را تراشیدند. این اعتراض توسط عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری، اسماعیل عبدی و محمود بهشتی لنگرودی از فعالان حقوق معلمان، انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از قانون، یکی از زندانیان در تماسی در این باره گفت: “زندانیان دلیل این رفتار خود را اعتراض به عدم موافقت مرخصی و و برخوردهای سلیقه ای بیان کرده‌اند”.

 این اعتراض توسط عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری، اسماعیل عبدی و محمود بهشتی لنگرودی از فعالان حقوق معلمان، انجام شده است.

عبدالفتاح سلطانی

لازم به اشاره است که آقای عبدالفتاح سلطانی که هفتمین سال از حبس ده ساله خود را در زندان اوین می‌گذارند، به بیماری‌های مختلف از جمله “بیماری حاد کولیت عصبی و نوسان فشار خون” مبتلا شده است، از سوی دیگر، با درخواست آزادی مشروط وی مخالفت شده و علی‌رغم گذشت چندین سال، همچنان به درخواست اعاده دادرسی وی نیز توجهی نشده است.

این وکیل و فعال حقوق بشر زندانی، در تاریخ ۲۹ اسفندماه ۹۶، با نگارش نامه‌ای سرگشاده در اعتراض به تبعیض‌های میان زندانیان سیاسی و زندانیان دیگر و مخالفت با درخواست آزادی مشروط خود، از سوی مسئولان زندان، تصمیم‌گیری‌های نادرست برخی از ماموران وزارت اطلاعات در تحت‌تاثیر قرار دادن مقامات قضایی و عدم رعایت حقوق شهروندی اقدام به اعتصاب غذا کرد که در تاریخ ۳۱ فروردین‌ماه سال جاری، به درخواست ۳۶۰۰ تن از وکلا، فعالان مدنی و سیاسی مبنی بر پایان اعتصاب غذای خود پاسخ مثبت داد و با صدور بیانیه‌ای از توقف و تعلیق اعتصاب غذای خود خبر داد.

هرانا پیش‌تر در تاریخ ۴ فروردین سال جاری گزارشی از آخرین وضعیت آقای سلطانی همراه با شعری از ایشان منتشر کرده بود.

اسماعیل عبدی عضو زندانی هیات‌ مدیره‌ی کانون صنفی معلمان ایران زندانی دیگر محبوس در زندان اوین است که نسبت عدم موافقت مرخصی و و برخوردهای سلیقه ای اعتراض کرده است.

آقای عبدی زندانی چندی پیش برنده جایزه بین‌المللی همبستگی اتحادیه ملی مدیران مدارس و زنان آموزگار بریتانیا در سال ۲۰۱۸ شد.

این اتحادیه ضمن ارسال پیام تبریک به آقای عبدی اعلام کرد “هدف از اهدای جایزه‌ی همبستگی بین‌المللی NASUWT، ارج نهادن به شجاعت و تعهد افراد و سازمان‌هایی در سراسر جهان است که در راه تحقق حقوق بشر و حقوق سندیکایی می‌کوشند، طرفدار آموزش برابر برای همه هستند و از جایگاه و موقعیت معلمان دفاع می‌کنند. جایزه‌ی همبستگی بین‌المللی NASUWT از افرادی تجلیل میکند که ارزش‌های مشترک و همگانی اتحادیه‌های صنفی، یعنی همبستگی، برابری، و دموکراسی را پاسداری می‌کنند”.

 آقای عبدی به دنبال تایید حکم ۵ سال حبس در دادگاه تجدیدنظر، نوزدهم آبانماه ۹۵ بدون اخطار قبلی در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

اسماعیل عبدی و محمود بهشتی لنگرودی

آقای عبدی به دلیل فعالیت‌های صنفی خود در حوزه حقوق معلمان ایران بازداشت و محکوم شده بود.

در بهمن‌ماه ۹۵، سمانه اسدخانی، وکیل اسماعیل عبدی، از رد درخواست اعاده دادرسی موکل خود خبر داده بود.

خانم اسدخانی گفته بود: “برای حکم ۵ سال حبس صادره در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر درخواست اعاده دادرسی داده بودیم که این درخواست در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور در قم رد شد”.

این وکیل دادگستری افزود: “برای رد درخواست دلیل خاصی نیاورده‌اند و تنها بیان شده که رای اولیه مطابق قانون صادر شده و اعاده دادرسی مردود است”.

محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی و سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران زندانی دیگر محبوس در زندان اوین است که اعلام اعتراض کرده است.

آقای بهشتی لنگرودی پیشتر در تاریخ ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۶ به مرخصی نوروزی اعزام شده بود که با اتمام دوران مرخصی و با بدرقه دوستان و خانواده جهت گذراندن ادامه دوران محکومیت به زندان اوین بازگشت.

این فعال صنفی طی دو پرونده جداگانه توسط قضات صلواتی و مقیسه به ترتیب به ۹ و ۵ سال حبس محکوم شده است.

به گفته وکیل آقای لنگرودی، این فعال صنفی درخواست ادغام مجازات دو فقره پرونده محکومیت قطعی خود را به مرجع قضایی تسلیم نمود که با آن موافقت نشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید