خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷, 10th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۱/۱۶ ساعت ۱۶:۳۸:۴۵

    خانه  > سایر گروهها  >  قسامه؛ ۵۰ بار قسم برای رهایی از اتهام

قسامه؛ ۵۰ بار قسم برای رهایی از اتهام

خبرگزاری هرانا – مرد جوانی که متهم شده بود در جریان درگیری و مشاجره شدید، همسرش را کشته و جسدش را در انباری خانه‌اش مخفی کرده بود، قضات دادگاه به خاطر اینکه هیچ مدرکی علیه او وجود نداشت با مشورت یکدیگر تصمیم گرفتند برای تعیین تکلیف متهم مراسم قسامه برگزار کنند و از خانواده مقتول خواستند ۵۰ نفر شاهد را به دادگاه بیاورند تا قسم بخورند که فرشته توسط شوهرش کشته شده است؛ اما اولیای دم پس از پایان وقت تعیین شده نتوانستند شاهدانی را به دادگاه بیاورند و بنابراین با موافقت خانواده مقتول قرار شد خود متهم در مراسم قسامه شرکت کند. او باید در جلسه بعدی دادگاه، ۵۰ بار در حضور قضات دادگاه قسم یاد کند که عامل قتل همسرش نبوده است. قسامه یکی از ضعیف‌ترین راه‌های اثبات قتل و جراحات و صدمات بر اعضاء بدن است که با وجود لوث (عبارت از ظن قاضی به راستگویی مدعی است) قابل اجرا است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایران، مرد جوانی که متهم شده بود در جریان درگیری و مشاجره شدید، همسرش را کشته و جسدش را در انباری خانه‌اش مخفی کرده بود، صبح دیروز در شعبه یکم دادگاه کیفری استان البرز پای میز محاکمه ایستاد.

دوم مهر سال ۹۱ و به دنبال کشف جسد زن جوانی در انباری خانه، شوهرش به اتهام ارتکاب جنایت دستگیر شد.

کارآگاهان نیز در تحقیقات جنایی دریافتند این زن قبل از مرگ با شوهرش اختلاف و مشاجرات شدید داشته است.

خانواده مقتول هم ادعا کردند دخترشان توسط شوهرش به قتل رسیده است.

فرشته، ۴۱ ساله، مادر دو دختر ۱۳ و دو ساله بود که به حال قهر خانه را ترک کرده اما فردای آن روز شوهرش سیامک به پلیس خبر داده بود که جسد او را از داخل انباری پیدا کرده است.

پزشکی قانونی هم در بررسی‌ها، علت مرگ قربانی را فشار بر گردنش تشخیص داد.

در حالی که شوهر فرشته به اتهام قتل دستگیر شده بود، با گذشت چهار روز پزشکی قانونی در تشخیص دیگری اعلام کرد که علت مرگ فرشته، مصرف قرص‌های مسموم‌کننده بوده است.

بر همین اساس سیامک از زندان آزاد شد تا اینکه محاکمه‌ی این مرد در شعبه اول دادگاه کیفری استان البرز آغاز شد، اما به خاطر اینکه هیچ مدرکی علیه متهم وجود نداشت قضات دادگاه با مشورت یکدیگر تصمیم گرفتند برای تعیین تکلیف متهم مراسم قسامه برگزار کنند و از خانواده مقتول خواستند ۵۰ نفر شاهد را به دادگاه بیاورند تا قسم بخورند که فرشته توسط شوهرش کشته شده است.

در پایان جلسه وکیل اولیای دم درخواست چهار ماه فرصت برای یافتن ۵۰ شاهد کرد؛ سپس وکیل متهم هم مدعی شد با توجه به نظریه پزشکی قانونی هیچ مدرکی علیه این مرد وجود ندارد، اما اولیای دم پس از پایان وقت تعیین شده نتوانستند شاهدان را به دادگاه بیاورند، بنابراین با موافقت خانواده مقتول قرار شد خود متهم در مراسم قسامه شرکت کند؛ بنابراین او باید در جلسه بعدی دادگاه، ۵۰ بار در حضور قضات دادگاه قسم یاد کند که عامل قتل همسرش نبوده است.

قسامه یکی از ضعیف‌ترین راه‌های اثبات قتل و جراحات و صدمات بر اعضاء بدن است که با وجود لوث (عبارت از ظن قاضی به راستگویی مدعی است) قابل اجرا است و آن به صورت ادای سوگند توسط “پنجاه” نفر از بستگان در قتل عمدی و “بیست و پنج” نفر در قتل شبه عمدی است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید