خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام, اقلیت های دینی  >  تغییر حکم محمد ثلاث به سه بار اعدام و حبس

تغییر حکم محمد ثلاث به سه بار اعدام و حبس

خبرگزاری هرانا – محمد ثلاث از دراویش گنابادی بازداشت شده در حوادث گلستان هفتم که متهم به قتل ۳ مامور نیروی انتظامی است، پس از برگزاری سه جلسه دادگاه در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شد، اما روز چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران اعلام کرد که متهم این پرونده علاوه بر سه مرتبه قصاص (اعدام) به حبس نیز محکوم شده است.  آقای ثلاث در آخرین جلسه دادگاه اتهامات خود از جمله سه فقره قتل عمد و “اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تعرض” را رد کرده و گفته بود این کار عمدی نبوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، محمد شهریاری اظهار کرد: “محمد ثلاث، متهم این پرونده علاوه بر سه مرتبه قصاص (اعدام) به حبس نیز محکوم شده است”.

بر اساس این گزارش، ۳۰ بهمن ماه سال ۹۶ تجمع شماری از دراویش گنابادی در خیابان گلستان هفتم پاسداران منجر به درگیری با پلیس شد و در نهایت به خشونت کشیده شد. طبق اعلام پلیس در این درگیری یک راننده منتسب به معترضین با اتوبوسی که در محل پارک شده بود، به سوی گروهی از مأموران آمد و سه نفر از ماموران نیروی انتظامی توسط اتوبوس مذکور و یک بسیجی هم توسط یک ماشین سمند زیر گرفته و کشته شدند، یک بسیجی دیگر هم بر اثر ضرب و شتم کشته شد و ۳۰ مامور نیز زخمی شدند.

پس از صدور کیفرخواست و تفهیم اتهام سه فقره قتل عمدی و اخلال در نظم عمومی به متهم این پرونده و برگزاری سه جلسه دادگاه در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی، در نهایت حکم اعدام این متهم صادر شد.

گفتنی است که روز یکشنبه ۲۷ اسفند سال گذشته، سومین و آخرین جلسه دادگاه برگزار شد، محمد ثلاث که به “سه فقره قتل” و “اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تعرض” متهم شده، اتهامات علیه خود را رد و بیان کرده بود که این کار عمدی نبوده و به دلیل ترس و فرار از ضرب و شتم دوباره توسط ماموران، ضعف بینایی و با دست شکسته کنترل خودرو را از دست داده و قصد به قتل رساندن کسی را نداشته است.

محمد ثلاث در اولین جلسه دادگاه نیز از ضرب و شتم خود قبل و پس از بازداشت توسط نیروهای انتظامی گفت و عنوان کرده بود که قصدی برای آسیب رساندن به دیگران نداشته بلکه به دلیل ضرباتی که خورده بود شرایط عصبی را تجربه می‌کرده و به دلیل تمیز نبودن شیشه ماشین امکان دید مناسبی نداشته است.

 در نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه ۹۶ نیز حضور پر تعداد نیرو های امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش رو به رو شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند. این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد.

طی این درگیری صدها تن از دراویش معترض توسط نیروهای امنیتی با خشونت و ضرب و شتم بازداشت و به زندان منتقل شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید