خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  تجمعات شهروندان عرب ادامه دارد / بازداشت معترضان

تجمعات شهروندان عرب ادامه دارد / بازداشت معترضان

خبرگزاری هرانا – صدها تن از شهروندان معترض اهوازی به دلیل آنچه رفتارهای نژادپرستانه صدا و سیمای جمهوری اسلامی در انکار هویت خود می‌خوانند، برای سومین روز متوالی در محله های عمدتا عرب نشین شهر اهواز دست به تظاهرات و تجمع زدند. نیروهای انتظامی و امنیتی برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور و نیروهای ضدشورش استفاده کردند. گزارشات از دستگیری تعداد پرشماری از معترضان و زخمی شدن بعضی از آنان حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در ادامه تجمعات شهروندان عرب در اهواز در اعتراض به رویه صدا و سیما به بهانه پخش یک برنامه عروسکی، امروز نیز شهروندان در مناطق مختلفی از جمله کوت عبدالله شهر اهواز که منطقه ای عرب نشین محسوب می شود تجمع کردند.

نیروهای ضدشورش برای متفرق کردن اجتماع کنندگان به پرتاب گازاشک آور و بازداشت شهروندان متوسل شدند.

از زمان آغاز اعتراضات تعداد پرشماری از شهروندان بازداشت شده اند با اینحال هویت تعداد اندکی از آنان تاکنون احراز شده است.

هویت برخی از بازداشت شدگان امروز “خدیجه نیسی، عایشه نیسی، محمود بیت سیاح، سعد نواصرى، محمد جلیل کنون و اسد نواصرى” احراز شده. روز گذشته نیز “خالد مهاوی و محمود مهاوی” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

 معترضان که اعتراض خود را از روز چهارشنبه با تجمع در برابر مرکز صدا و سیمای خوزستان در اهواز آغاز کردند، به پخش برنامه ای از یکی از شبکه های صدا و سیمای ایران اعتراض دارند که در آن عروسک هایی با لباس محلی شهروندان مناطق مختلف ایران بر روی نقشه این کشور نصب می شود.

تصاویر منتشر شده از این برنامه در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که عروسک نصب شده بر روی منطقه خوزستان، لباس عربی به تن ندارد و معترضان می گویند با توجه به جمعیت بالای عرب های خوزستان، این عروسک باید لباس محلی عرب های خوزستان را به تن می داشت.

فعالان عرب معتقدند این اقدام رسانه‌ای، نژادپرستانه و  توهین به عرب‌های خوزستان و نادیده گرفتن هویت آنان به شمار می‌رود. این اعتراضات به حدی پیش رفت که نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری نیز به رئیس صدا و سیما نامه‌ای نوشته و خواهان عذرخواهی رسمی شد.

روز گذشته پنج‎شنبه مورخ ۹ فروردین‎ماه ۹۷ نیز صدها تن از شهروندان معترض، در محل بازار مرکزی اهواز اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

این تجمع اعتراضی نیز با حضور نیروهای انتظامی و استفاده این ارگان از گاز اشک‌آور به خشونت کشیده شد. و تعدادی نیز بازداشت شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید