خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  نسیم باقری، شهروند بهایی از زندان آزاد شد

نسیم باقری، شهروند بهایی از زندان آزاد شد

خبرگزاری هرانا – نسیم باقری شهروند بهایی و از همکاران دانشگاه مجازی بهائیان پس از تحمل ۴ سال حبس از زندان اوین آزاد شد. خانم باقری در سال ۹۲ از سوی دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت کشور از طریق عضویت در موسسه غیرقانونی به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نسیم باقری شهروند بهایی و از همکاران دانشگاه مجازی بهائیان پس از تحمل ۴ سال حبس از زندان اوین آزاد شد.

خانم باقری از اساتید دانشگاه مجازی بهاییان نخستین بار در تاریخ ۲ خرداد سال ۱۳۹۱، همزمان با یورش هماهنگ نیروهای امنیتی به منازل و بازداشت اساتید و دست اندرکاران این موسسه علمی – آزاد، بازداشت و اندکی بعد با تودیع وثیقه آزاد شد.

خانم باقری چندین بار برای بازجویی احضار شد. او در اسفندماه سال ۹۱ به دادسرای شهید مقدس زندان اوین فراخوانده و بازداشت شد. وی نهایتا همان روز با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی موقتا آزاد شد.

نسیم باقری سپس در تاریخ ۱۶ مهر سال ۹۲،در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت کشور از طریق عضویت در موسسه غیرقانونی به ۴ سال حبس محکوم شد. این حکم بعدتر در دادگاه تجدیدنظر نیز عینا تایید شد.

خانم باقری در تاریخ هشتم اردیبهشت سال ۹۳ جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به بند نسوان زندان اوین منتقل شد.

این شهروند بهایی از بیماری تیروئید رنج می برد با این حال در مدت طولانی از دوران حبس از امکان استفاده از مرخصی محروم ماند.

بنا به گفته مقامات دادستانی، کارشناسان وزارت اطلاعات بارها با مرخصی خانم باقری مخالفت کرده بودند.

خانم باقری که از تاریخ هشتم اردیبهشت ۹۳ در زندان اوین به سر برده بود تنها یک‌بار در دی ماه ۹۴ برای شرکت در مراسم ازدواج خواهرش به مرخصی ۶ روزه اعزام شد.

این شهروند بهایی به حکم دادگاه انقلاب تهران به چهار سال حبس تعزیری به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت کشور از طریق عضویت در موسسه غیرقانونی محکوم شده بود؛ منظور از موسسه غیرقانونی، دانشگاه مجازی بهاییان ایران است که وظیفه تدریس به دانشجویان محروم از تحصیل بهایی را به عهده دارد.

 

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید