خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷, 26th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۱/۰۵ ساعت ۱۷:۱۱:۳۷

    خانه  > اندیشه و بیان  >  حبس زدایی؛ یک قاضی مقصر حادثه رانندگی را به “تبلیغ کالای ایرانی” محکوم کرد

حبس زدایی؛ یک قاضی مقصر حادثه رانندگی را به “تبلیغ کالای ایرانی” محکوم کرد

خبرگزاری هرانا – هادی هاشمیان رییس کل دادگستری استان گلستان گفت که یکی از قضات دادگستری گنبدکاووس درشرق این استان، محکومیت حبس مقصر حادثه رانندگی در این شهرستان را به “تبلیغ کالای ایرانی” تبدیل کرد. گفتنی است که این قاضی با توجه به اینکه فرد مقصر سابقه کیفری نداشته، به جای زندان، حکم صادر کرده که وی با همکاری اتاق اصناف این شهرستان استفاده از کالای ایرانی را تبلیغ کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، هادی هاشمیان در این خصوص گفت: “این قاضی گنبدی باهدف تبلیغ کالای ایرانی و در راستای شعار سال رهبر، این حکم را صادر کرده است”.

وی افزود: “مقصر حادثه رانندگی منجر به فوت، از جنبه خصوصی جرم به پرداخت دیه و از جنبه عمومی جرم نیز به حبس محکوم شده بود”.

هاشمیان اضافه کرد: “قاضی گنبدی با توجه به اینکه فرد مقصر سابقه کیفری نداشته، به جای زندان، حکم صادر کرده که وی با همکاری اتاق اصناف این شهرستان استفاده از کالای ایرانی را تبلیغ کند”.

به گفته رییس کل دادگستری گلستان، این استان از استان های پیشرو کشور در صدور آرای جایگزین زندان است و پارسال قضات گلستانی بیش از سه هزار و ۲۰۰ رای جایگزین زندان صادر کردند.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است. بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند. به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید