خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – به دلیل آنچه که کاهش درآمد شهرداری لوشان عنوان می‌شود، ۷۰ کارگر این مجموعه با احتساب اسفند ماه، ۴ ماه معوقات مزدی طلبکارند؛ در عین حال تعدادی از همکاران باسابقه آنها که از سال پیش بازنشسته شده‌اند امکان دریافت سنوات پایان خدمت خود را ندارند؛ همچنین کارگران شرکت “سیمگون” از عدم پرداخت ۱۴ ماه حقوق و ۳ سال عیدی‌ معوقه خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۶، به دلیل آنچه که کاهش درآمد شهرداری لوشان عنوان می‌شود، ۷۰ کارگر این مجموعه با احتساب اسفندماه، ۴ ماه معوقات مزدی طلبکارند و در عین حال تعدادی از همکاران باسابقه آنها که از سال پیش بازنشسته شده‌اند امکان دریافت سنوات پایان خدمت خود را ندارند.

عین‌الله غیاثورند (رئیس شورای شهر لوشان) درباره مطالبات معوقه کارگران شهرداری لوشان به خبرنگار ایلنا گفت: “کاهش درآمد شهرداری لوشان باعث بروز مشکلات ناشی از کمبود منابع مالی شده به همین دلیل هم‌اکنون کارگران تا ۴ ماه معوقات مزدی طلب دارند”.

به گفته وی، بخش دیگری از مشکلات شهرداری لوشان مربوط به طلب برخی نهادهای دولتی و خصوصی از شهرداری بازمی‌گردد که ارزش آن دست‌کم به ۸ میلیارد تومان می‌رسد و امروز حدود یک میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

وی در مورد بازپرداخت مطالبات مزدی کارگرانی که به‌صورت مستقیم در شهرداری لوشان مشغول کارند نیز گفت: “مطالبات این کارگران تقریبا شش ماه بود که با دخالت شورای شهر، دو ماه از مطالبات آنها پرداخت شد”.

غیاثوند تاکید کرد: “مشکلاتی که در زمینه پرداخت دستمزد کارگران به وجود آمده ناشی از عملکرد مدیریت شهردار سابق است با این حال پیگیری اعضای شورای شهر برای بروزرسانی مطالبات کارگران ادامه خواهد داشت و در این زمینه نیازمند حمایت بیشتری هستیم”.

کارگران شرکت “سیمگون”: ۱۴ ماه حقوق و ۳ سال عیدی‌مان را دریافت نکرده‌ایم؛ حق بیمه کارگران واریز نمی‌شود.

به گزارش صبح قزوین مورخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۶، به گفته این کارگران معترض حق بیمه آنها به موقع واریز نمی‌شود و هم اکنون دفترچه‌های درمانی آنها اعتبار ندارد و در زمان بیماری به علت نداشتن دفترچه و پول برای درمان به دکتر مراجعه نمی‌کنند.

شرکت صنایع سیمگون قزوین، تولیدکننده انواع شیرآلات و قطعات ریخته‌گری است که درکیلومتر ۳ جاده رشت قرار دارد، این شرکت در معرض ورشکستگی قرار دارد و از سال گذشته کارگران آن با عدم پرداخت حق و حقوق خود مواجه شده اند.

شرکت سیمگون قزوین حدود ۱۱۰ نفر پرسنل دارد و تولیدکننده شیرآلات بهداشتی است و میانگین سابقه کارگران آن حدود بیست سال است، این شرکت از سال ۷۲ به صورت خصوصی تاسیس و شروع به کار کرد.

تعدادی از کارگران شرکت سیمگون قزوین اذعان کردند که چهارده ماه است حقوق خود را دریافت نکرده اند و سه سال عیدی معوقه طلب دارند.

این کارگران معترض ابراز کردند: “کارگران هفت ماه حقوق سال ۹۵ و هفت ماه حقوق سال ۹۶ را طلب دارند و مسئولان شرکت حقوق “شهریور تا اسفند سال ۹۵” و “شهریور تا اسفند امسال” را پرداخت نکرده اند”.

کارگران شرکت سیمگون قزوین با بیان اینکه مسئولان شرکت علت این معوقات را نبود سرمایه و اعتبار لازم می‌دانند، بیان کردند: “با احتساب امسال، سه سال است که عیدی کارگران را واریز نکرده اند”.

به گفته این کارگران معترض حق بیمه آنها به موقع واریز نمی‌شود و هم اکنون دفترچه‌های درماتی آنها اعتبار ندارد و در زمان بیماری به علت نداشتن دفترچه و پول برای درمان به دکتر مراجعه نمی‌کنند.

این کارگران معترض عنوان کردند: “همه قراردادها یک ماهه است و کوچکترین نظارتی بر روی شرکت وجود ندارد، بیش از بیست بار در داخل شرکت اعتراض و اعتصاب کردیم که هر بار با اخراج عده ای، کارگران را سر جایشان نشاندند”.

کارگران شرکت سیمگون قزوین می‌گویند: “تولید کارگاه ‌گاهی خوب و گاهی بد است، معمولا تک شیفت و گاهی دوشیفت کار می‌کنیم و از مشکلات موجود به اداره کار شکایت کرده ایم؛ اما فایده ای نداشت و پس از ۶ ماه مجبور شدیم شکایت را ادامه ندهیم”.

این کارگران معترض تصریح کردند: “وضعیت کارگران بحرانی است، کارفرمای شرکت از استانداری نامه آورده است که توقیف اموال صورت نگیرد؛ اما تا به امروز مشکل خاصی از ما حل نشده است؛ امیدواریم مسئولان رسیدگی کنند در پایان سال شرمنده خانواده و فرزندانمان شدیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید