خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  تائید حکم اعدام یک متهم همزمان با رهایی یک محکوم به مرگ از اعدام

تائید حکم اعدام یک متهم همزمان با رهایی یک محکوم به مرگ از اعدام

خبرگزاری هرانا – پسر جوانی که ۱۳سال قبل دوستش را به قتل رسانده بود، با پرداخت دیه ۳۰۰ میلیون تومانی، رضایت اولیای دم را گرفت و از اعدام  نجات یافت و با حکم دادگاه به یک سال حبس محکوم شد. بنابر خبری دیگر مردی که هفت سال قبل در جریان سنگ پرانی دسته جمعی موجب مرگ یک نفر شده بود در برابر حکم قطعی اعدام قرار گرفت. در این پرونده استعلام قضات پرونده در مورد امکان کور کردن چشم یکی دیگر از متهمان پرونده بعنوان قصاص با نظر مخالف پزشکی قانونی روبرو شد. پزشکی قانونی گفت “امکان قصاص چشم با رعایت تساوی ممکن نیست” به همین دلیل قضات دادگاه متهم دیگر پرونده را به پرداخت دیه محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایران مورخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، پسر جوانی که ۱۳سال قبل و درجلسه آشتی کنان، دوستش را با چاقو به قتل رسانده وگریخته بود، با پرداخت دیه ۳۰۰ میلیون تومانی، رضایت اولیای دم را گرفت و از اعدام نجات یافت.

او که به‌خاطر جنبه عمومی جرم در شعبه چهارم دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شده بود با حکم دادگاه به یک سال حبس محکوم شد.

براساس اوراق پرونده، مهرداد ومعین با یکدیگر خصومت قبلی داشتند به‌همین خاطر قرار شده بود با پادرمیانی چند نفر، آشتی کنند. اما درهمان جلسه آشتی کنان، مشاجره آنها بالا گرفت تا اینکه دست به یقه شدند.

بعد هم در حالی که هر دو چاقو به دست داشتند درگیر شدند و مهرداد با وارد کردن ضربه‌های مرگبار او را کشت واز صحنه گریخت.

باتوجه به شهادت افرادی که در صحنه حضور داشتند، مهرداد تحت تعقیب قرارگرفت تا اینکه پس از ۱۳سال فرار، خانواده مقتول با دریافت ۳۰۰میلیون تومان از اعدام گذشت کردند و رضایت دادند.

همزمان با اعلام رضایت اولیای دم، مهرداد نیزچندی قبل خود را به پلیس معرفی کرد و برای نخستین بار درشعبه یازدهم دادگاه کیفری محاکمه شد.

قضات نیزاو را به پرداخت ۱۰میلیون تومان درحق اولیای دم محکوم کردند.

اما این حکم از سوی قضات دیوانعالی کشور تأیید نشد.

بنابراین متهم بار دیگر صبح دیروز در شعبه چهارم دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی اصغر عبداللهی وبا حضور قاضی واعظی-مستشاردادگاه- تحت محاکمه قرار گرفت.

او با اظهار ندامت گفت: “به‌هیچ عنوان قصد کشتن معین را نداشتم. بلکه فقط می‌خواستم با چاقو او را بترسانم که ناگهان چاقو به بدنش اصابت کرد. چون خیلی ترسیده بودم از محل فرار کردم والان سخت پشیمانم. اگر چاقو همراهم نبود من قاتل نمیشدم والان معین هم زنده بود.اما افسوس…”

در پایان محاکمه، قضات او را از جنبه عمومی جرم به یک سال حبس محکوم کردند.

درگیری خونین پس از خواستگاری از دختر عمو

به گزارش رکنا مورخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، مردی که هفت سال قبل در جریان سنگ پرانی دسته جمعی موجب مرگ یک نفر شده بود در برابر حکم قطعی اعدام قرار گرفت.

رسیدگی به این پرونده از چهاردهم دی ماه سال ۸۹ به دنبال کشته شدن مرد ۲۸ ساله ای به نام اصغر در زیباشهر ورامین در دستور کار پلیس قرار گرفت. شواهد نشان می داد وی ، قربانی دعوای دسته جمعی شد.سپس ۱۲ متهم از جمله مصیب ۲۸ ساله بازداشت شدند و تحت بازجویی قرار گرفتند.

مصیب گفت: “وقتی پسرعمویم میثم به خواستگاری دخترعموی اصغر رفت ماجرای درگیری شروع شد. اصغر و پسران عمویش که از این موضوع عصبانی شده بودند با چوب دستی مقابل خانه مان آمدند و دعوا به راه انداختند. در آن گیر و دار، پسرعموی اصغر به نام مرتضی کتکم زد و پا به فرار گذاشت. من هم یک سنگ به سمت او پرت کردم. آن سنگ، ناخواسته بر سر اصغر خورد و جان سپرد. در آن درگیری چشم راست پسر عمویم به نام ناصر نیز تخلیه شد و شاهدان مدعی هستند محسن با سنگ به چشم پسر عمویم زده است”.

به دنبال شکایت ناصر و با توجه به گفته شاهدان محسن نیز بازداشت شد و جرمش را گردن گرفت.

به این ترتیب متهمان در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری سابق استان تهران پای میز محاکمه ایستادند.

در آن جلسه اولیای دم در جایگاه ویژه ایستادند و برای مصیب حکم اعدام خواستند. برای ناصر نیز تقاضای قصاص چشم را مطرح کرد.

وقتی مصیب پشت تریبون دفاع ایستاد گفت: “باور کنید قصد کشتن اصغر را نداشتم. وقتی درگیری بالا گرفت من فقط به سمت او سنگ پرتاب کردم و از شانس بد سنگ به سرش برخورد کرد”.

سپس محسن روبه روی قضات ایستاد و گفت: “باور کنید نابینا شدن چشم ناصر یک اتفاق بود. در دعوا همه سنگ پرانی می کردند و نمیدانم چطور سنگ با چشم ناصربرخورد کرد”.

در ادامه جلسه متهمان ردیف های سوم تا دوازدهم نیز ، به نوبت در جایگاه ویژه ایستادند و از خود دفاع کردند.

در پایان جلسه هیات قضایی وارد شور شد و مصیب را به اعدام محکوم کرد.

پرونده ناصر نیز برای استعلام نظر درباره امکان قصاص چشم به پزشکی قانونی فرستاده شد.

وقتی پزشکی قانونی اعلام کرد امکان قصاص چشم با رعایت تساوی ممکن نیست قضات دادگاه حکم به پرداخت دیه دادند.

حکم اعدام مصیب با اعتراض وی به حکم صادره در دیوان عالی کشور تحت رسیدگی موشکافانه قرار گرفت و تایید شد.

به این ترتیب این مرد در یک قدمی چوبه دار قرار گرفت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید