خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶, 19th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ ساعت ۱۲:۱۴:۱۳

    خانه  > slide, زندانیان  >  روزبه گیلاسیان، نویسنده گرگانی به مرخصی اعزام شد

روزبه گیلاسیان، نویسنده گرگانی به مرخصی اعزام شد

خبرگزاری هرانا – روزبه گیلاسیان نویسنده ساکن گرگان که در حال تحمل دوره یکساله حبس خود در زندان امیرآباد گرگان است روز گذشته به مرخصی چند روزه اعزام شد، روزبه گیلاسیان، نیما صفار و الهه سروش‌نیا، سه نویسنده و فعال مدنی شهر گرگان هستند که در پرونده موسوم به “جمعیت پاتوق گرگان” به احکام مختلفی محکوم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مهرماه سال جاری روزبه گیلاسیان، نیما صفار و الهه سروش‌نیا، سه نویسنده و فعال مدنی شهر گرگان در دادگاه تجدیدنظر استان گلستان، به ترتیب به یک سال زندان، ۸۰ روز حبس و ۸ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند.

روزبه گیلاسیان که از سال ۸۹ تحت نظر پزشک برای غلبه بر بیماری افسردگی‌اش تلاش می‌کرد بر اساس ماده ۵۰۲ آیین دادرسی کیفری درخواست معاینه پزشکی و تبدیل حکم حبس خود را داشت.

علیرغم لزوم رسیدگی به این درخواست در حالی که پروسه رسیدگی کمیسیون پزشکی قانونی به درستی برگزار نشده بود، هفته آخر دیماه ۹۶ با ارسال حکم به شعبه اجرای احکام، حکم حبس او به مرحله اجرا درآمد.

این نویسنده گرگانی دوم بهمن ماه ۹۶ برای تحمل حبس راهی زندان شد، با این حال پیش از عزیمت به زندان جهت تنویر افکار عمومی یادداشتی سرگشاده نوشت که نسخه‌ای از آن به دست هرانا نیز رسید.

متن کامل یادداشت گیلاسیان را اینجا بخوانید.

روز گذشته مورخ ۲۷ اسفندماه این نویسنده گرگانی به یک مرخصی چند روزه اعزام شد. مشخص نیست این مرخصی که در ایام نوروز به آقای گیلاسیان داده شده است قابلیت تمدید داشته باشد.

لازم به یادآوری است آقای گیلاسیان ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۴ دستگیر و در دی‌ماه همان سال با سپردن وثیقه از زندان امیرآباد گرگان آزاد شده بود.

اتهام گیلاسیان تشکیل شبه‌جمعیت پاتوق گرگان به قصد اقدام علیه امنیت کشور، نشر اکاذیب در فضای مجازی و … بود.

او و ۱۸ نفر دیگر از اعضای پاتوق در دادگاه انقلاب گرگان شعبه یک به قضاوت حجت‌الله قربانی چندین جلسه محاکمه شدند؛ گیلاسیان به پنج سال زندان و با یک درجه تخفیف به دو سال، نیما صفار به دو سال و با یک درجه تخفیف به یک سال، الهه سروش‌نیا به یک سال و با یک درجه تخفیف به شش ماه زندان محکوم شدند.

در دادگاه دیگری روزبه گیلاسیان به اتهام نشر اکاذیب به شش ماه حبس تعلیقی محکوم شد.

سرانجام دادگاه تجدیدنظر احکام این سه نفر را تخفیف داد و روزبه گیلاسیان، نیما صفار و الهه سروش‌نیا، سه نویسنده و فعال مدنی شهر گرگان به ترتیب به یک سال زندان، ۸۰ روز حبس و ۸ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند.

الهه سروش‌نیا، دانش‌آموخته‌ دانشگاه تبریز و دانشگاه علم و صنعت تهران در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

روزبه گیلاسیان نیز از رشته‌ عمران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در مقطع کارشناسی و رشته‌ فلسفه‌ علم در دانشگاه شریف در مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شده است.

گیلاسیان کتاب‌هایی همچون «فلسفه در خیابان»، «انسان ماه بهمن»، «فال‌های عاشقانه»، «جزوه‌ انقلاب»، «فیلسوف کوچولو» و «اکنون دانشگاه» را نوشته است. بیشتر این کتاب‌ها از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز انتشار نگرفته‌اند و در سایت‌های اینترنتی منتشر شده‌اند.

کانون نویسندگان ایران و جمعی از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و اهالی قلم،  در مدت بازداشت این دو نویسنده خواهان آزادی آن‌ها شده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید