خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶, 17th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ ساعت ۲۱:۲۶:۱۲

    خانه  > اندیشه و بیان  >  آزادی سید حسین شیرازی، روحانی منتقد ساکن قم

آزادی سید حسین شیرازی، روحانی منتقد ساکن قم

خبرگزاری هرانا – سید حسین شیرازی، مسئول دفتر و فرزند آیت الله سید صادق حسینی شیرازی از مراجع تقلید قم که برای دومین بار در دو ماه گذشته، در تاریخ ۱۵ اسفندماه سال جاری توسط ماموران امنیتی، همراه با توهین و ضرب و شتم دستگیر شده بود، صبح امروز آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بی‌بی‌سی، حسین شیرازی، فرزند آیت‌الله صادق شیرازی یکی از مراجع شیعه منتقد حکومت ایران، از زندان آزاد شد.

حسین شیرازی پانزدهم اسفندماه بازداشت شده بود.

نماینده امور رسانه‌ای آیت‌الله صادق شیرازی گفته بود که مأموران امنیتی با لباس شخصی آیت‌الله شیرازی و حسین شیرازی را پس از درس خارج فقه در قم متوقف کرده و بعد از “توهین” و “ضرب و شتم” به حسین شیرازی او را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

پیش‌تر یک منبع نزدیک به بیت این مرجع تقلید شیعیان به هرانا گفته بود “خانواده آقای شیرازی به تازگی مطلع شدند که سید حسین عصر روز شنبه مورخ ۱۹ اسفندماه به دستور ابراهیم رئیسی، دادستان کل دادگاه ویژه روحانیت از قم به محل نامعلومی در تهران منتقل شده و از احوالات ایشان اطلاع خاصی در دست نیست.”

سید حسین شیرازی متولد ۱۳۴۹، روحانی و مجتهد شیعه و مسئول دفتر و فرزند آیت الله سید صادق حسینی شیرازی از مراجع تقلید ساکن شهر قم است و از منتقدان حکومت ایران هستند.

هر چند دلیل مشخصی برای بازداشت آقای شیرازی اعلام نشده است، با این حال قابل اشاره است که این روحانی اخیرا در سخنانی “ولایت فقیه” را بردگی و نظام جمهوری اسلامی را غیرپاسخگو خوانده بود و در تعریف جایگاه ولی فقیه در حکومت ایران، آن را مشابه جایگاه “فراعنه مصر” توصیف کرده بود که خود را از هر گونه انتقاد و پاسخگویی فارغ می‌دانستند؛ وی با انتقاد از اینکه ولی فقیه به هیچ‌کس پاسخگو نیست، معتقد است که فرعون هم جای اعتراضی برای دیگران قائل نبود.

حسین شیرازی پس از این سخنرانی تند در انتقاد از حکومت ایران به دادگاه ویژه روحانیت قم احضار شده بود.

مقلدان آیت‌الله شیرازی می‌گویند که او و خانواده‌اش به خاطر داشتن مواضع ضد حکومت ایران تحت فشار قرار دارند.

منتقدان آیت‌الله شیرازی او را متهم می‌کنند که به دنبال تفرقه شیعه و سنی است.

خانواده شیرازی نسل در نسل روحانی بوده‌اند. میرزای شیرازی یکی از فقیهان معروف این خانواده بود؛ فردی که در دوره ناصرالدین شاه قاجار با فتوای معروف خود در اعتراض به اعطای امتیاز انحصاری توتون و تنباکو به بریتانیا، باعث لغو امتیاز آن شد.

هرانا پیش از این نیز گزارش کرده بود، در پی این دستگیری شماری از معترضان هوادار آیت‌الله شیرازی مقابل کنسولگری ایران در کربلای عراق تجمع کردند.

همچنین در ادامه چند نفر از هواداران آقای شیرازی در لندن، با ورود به ساختمان سفارت ایران در این شهر، پرچم ایران را پایین کشیده و روی بالکن سفارت پرچم خود را بالا بردند.

گفته می‌شود بیت آیت‌الله شیرازی دارای امکانات رسانه‌ای از جمله شبکه تلویزیونی است و پیروانی در کویت، عراق و ایران دارد.

سید حسین شیرازی پیش از این نیز در تاریخ ۱۵ بهمن ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از چند روز بی خبری آزاد شده بود.

این روحانی ساکن قم، در اوایل دی ماه، طی احضاریه‌ای به دادسرای ویژه‌ی روحانیت احضار شده بود. به وی اعلام شده بود در تاریخ ۱۶بهمن‌ماه سال جاری، راس ساعت ۹ صبح خود را به شعبه‌ی چهارم دادسرای ویژه‌ی روحانیت قم معرفی نماید ولی علیرغم احضار مورد اشاره، ماموران امنیتی در تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه سال جاری، یک روز قبل از تاریخ احضاریه، وی را بازداشت کرده بودند.

پیش از این علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی در ارزیابی از حادثه حمله به سفارت ایران در انگلیس عنوان کرده بود: “البته که ورود به سفارت ایران در انگلیس کاری نادرست و غیرقانونی بود و پلیس و دولت انگلیس در قبال این کار مسوولیت دارد اما من معتقدم بازداشت سید حسین شیرازی ضرورتی نداشت، ایشان در جایی درباره ولایت فقیه یک اظهارنظری کرده بود که مسئله خیلی مهمی نبود که بخواهند او را بازداشت کنند.

بالاخره عده‌ای نظراتی برای خود دارند و ممکن است مخالف باشند، نباید به صرف مخالفت، ما بازداشت کنیم؛ بالاخره افرادی داریم که درباره نظام حکومتی نظرات مخالفی دارند؛ به نظر من دادگاه ویژه روحانیت بی‌جهت این اقدام را انجام داد و اصلا ضرورتی نداشت”.

بازداشت این روحانی منتقد در حالی است که دولت حسن روحانی طی سال‌های اخیر بارها بر بحث آزادی بیان و حفظ حقوق شهروندان تاکید داشته است؛ در ماده‌ی ۲۶ منشور حقوق شهروندی دولت به صراحت به این نکته اشاره شده است که “هر شهروندی از حق آزادی بیان برخوردار است، این حق باید در چارچوب حدود مقرر در قانون اعمال شود، شهروندان حق دارند نظرات و اطلاعات راجع به موضوعات مختلف را با استفاده از وسایل ارتباطی، آزادانه جستجو، دریافت و منتشر کنند، دولت باید آزادی بیان را به‌طور خاص در عرصه‌های ارتباطات گروهی و اجتماعی و فضای مجازی ازجمله روزنامه، مجله، کتاب، سینما، رادیو، تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی و مانند این‌ها طبق قوانین تضمین کند.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید