خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶, 15th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۲۶ ساعت ۰:۴۴:۴۴

    خانه  > اعدام  >  صدور حکم اعدام برای سه متهم در سه پرونده جداگانه

صدور حکم اعدام برای سه متهم در سه پرونده جداگانه

خبرگزاری هرانا – پزشک تبریزی که مهرماه سال گذشته همسر و مادربزرگ خود را به وسیله سم فسفین مسموم کرده و به قتل رسانده بود، به اعدام محکوم شد، در خبر دیگر سلامت روانی سارق مسلح بانک‌های تهران که از سوی دادگاه انقلاب محارب شناخته و به مرگ محکوم شده است تأیید شد و متهم در یک قدمی چوبه دار قرار گرفت؛ همچنین مردی که متهم است با همدستی پرستار خانگی، پیرزنی تنها را به قتل رسانده به اعدام و شلاق محکوم شده و پرستار خانگی نیز به زندان محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۹۶، پزشک تبریزی که مهرماه سال گذشته همسر و مادربزرگ خود را توسط سم فسفین مسموم کرده و به قتل رسانده بود، به اعدام محکوم شد.

بیستم مهرماه سال گذشته خبری مبنی بر فوت ۲ عضو خانواده یکی از پزشکان تبریز در رسانه‌ها منتشر شد.

بر اساس گفته رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی این پزشک مدعی شده بود که فردی چند غذای نذری در اختیار آن‌ها قرار داده و اعضای خانواده‌اش با مصرف این غذاها مسمومیت پیدا کرده و راهی بیمارستان شده‌اند و در نهایت همسر و مادربزرگ این پزشک فوت می‌شوند.

تحقیقات برای شناسایی علت این حادثه ادامه داشت تا اینکه این پرونده ابعاد تازه‌ای به خود گرفت و قاضی موسی خلیل الهی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان آذربایجان شرقی جزئیاتی جدید از پرونده فوت دو عضو خانواده این پزشک را تشریح کرد.

وی از صدور نظریه پزشکی قانونی در رابطه با این پرونده خبر داد و گفت: “بر اساس نظریه پزشکی قانونی علت فوت دو نفر از اعضای خانواده این پزشک مسمومیت با سم فسفین بوده و در بررسی غذاها نیز این نوع سم کشف شده است”.

گفتنی است کیفرخواست پرونده پزشک تبریزی در اواسط فروردین ماه سال جاری صادر شد و چهارم مهرماه جلسه رسیدگی به این پرونده در شعبه ۳ دادگاه کیفری تبریز برگزار شد.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی اظهار کرد: “رای در مرحله ابلاغ است و چنانچه اعتراض باشد به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد.”

سارق مسلح بانک‌های تهران به طناب دار نزدیک شد

به گزارش جوان آنلاین مورخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۶، سلامت روانی سارق مسلح بانک‌های تهران که از سوی دادگاه انقلاب محارب شناخته و به مرگ محکوم شده است تأیید شد.

ساعت یک بعد‌از‌ظهر روز چهارشنبه ۱۸‌ اسفند ۹۵ سارق مسلحی وارد بانک ایران‌زمین در خیابان شریعتی حوالی ظفر شد و روی کارکنان بانک اسلحه کشید، مرد مسلح نقاب‌دار در همان لحظه ورود تمامی کارکنان بانک و مشتریان را تهدید به مرگ کرد و از رئیس بانک خواست تا تمامی پول‌های بانک را در اختیار او قرار دهد، سارق مسلح برای ترساندن کارکنان بانک سه تیر هوایی شلیک کرد و در نهایت وقتی صدای آژیر خطر بانک به صدا درآمد مبلغ ۵‌ میلیون تومان از بانک سرقت کرد و با پای پیاده فرار کرد.

در حالی که آژیر بانک به صدا در آمده بود رهگذران متوجه فرار سارق مسلح شدند که در حال فرار نقاب از صورت برداشته بود. در چنین شرایطی رهگذران به تعقیب مرد مسلح پرداختند و کمی آن‌طرف‌تر او را محاصره کرده و به دام انداختند، هنوز لحظاتی از حادثه نگذشته بود که گشت مأموران پلیس از راه رسیدند و سارق مسلح را بازداشت کردند.

بررسی‌های مأموران نشان داد سارق مسلح دقایقی قبل در حالی که نقاب به صورت و کلاه‌گیسی به سر داشته وارد بانک می‌شود و پس از سرقت از محل فرار می‌کند و برای اینکه شناسایی نشود در هنگام فرار کلاه‌گیس و نقاب خود را بر می‌دارد، اما رهگذران خیلی زود او را دستگیر می‌کنند.

متهم پس از دستگیری به دستور قاضی نصرتی، بازپرس شعبه اول دادسرای ویژه سرقت برای تحقیقات بیشتر در اختیار کارآگاهان پلیس آگاهی قرار گرفت و در بازجویی‌ها، سرقت از بانک را انکار کرد و مدعی شد که تحصیل کرده کشور اروپایی است و رهگذران او را به اشتباه دستگیر کرده‌اند، در حالی که متهم جرم خود را انکار می‌کرد، کارآگاهان در تحقیقات تخصصی به رد پای متهم دستگیر شده در سرقت از سه بانک دیگر تهران رسیدند.

بررسی‌ها نشان داد سارق سال ۹۴ و اوایل امسال به سه بانک ملی شعبه تجریش، اقتصاد نوین و بانک کارآفرین به صورت مسلحانه دستبرد زده و با پای پیاده فرار کرده است تا اینکه در چهارمین سرقت هنگام فرار از سوی شهروندان دستگیر می‌شود.

مأموران در گام‌های بعدی فیلم دوربین‌های مداربسته چهار بانک را بررسی کردند که همگی چهره سارق نقابداری را شکار کرده بودند که با همان نقاب و کلاه‌گیس به هر چهار بانک به صورت مسلحانه دستبرد زده بود، از طرف دیگر مأموران گلوله‌ها و پوکه‌‌های کشف شده در بانک ایران زمین را برای بررسی در اختیار کارشناسان اسلحه شناسی قرار دادند که کارشناسان اعلام کردند گلوله‌ها و پوکه‌‌های کشف شده از همان اسلحه‌ای شلیک شده که سارق در سه بانک دیگر از آن اسلحه استفاده کرده است.

قاضی پرونده پس از تکمیل تحقیقات متهم را به جرم سرقت از چهار بانک در تهران و ایجاد رعب و وحشت محارب شناخت و پرونده وی را برای صدور حکم به دادگاه انقلاب ارسال کرد.

در نهایت متهم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب پای میز محاکمه رفت و قاضی صلواتی پس از بررسی پرونده و محاکمه متهم را به اعدام محکوم کرد.

سپس حکم متهم برای تأیید به دیوان عالی کشور فرستاده شد، اما دیوان عالی کشور اعلام کرد که سلامت روحی و روانی متهم از سوی پزشکی قانونی تأیید نشده است.

بنابراین پرونده متهم برای رفع نقص به دادسرای ویژه سرقت برگشت داده شد.

در نهایت چند روز قبل پزشکی قانونی پس از معاینه متهم سلامت روحی و روانی وی را به بازپرس پرونده اعلام کرد و پرونده برای تأیید حکم به دیوان عالی کشور فرستاده شد و بدین ترتیب متهم در یک قدمی چوبه دار قرار گرفت.

قاتل پیرزن تنها به مرگ محکوم شد

به گزارش جوان آنلاین مورخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۶، مردی که متهم است با همدستی پرستار خانگی، پیرزن تنها را به قتل رسانده به اعدام و شلاق محکوم شد.

عصر روز ۲۹ دی‌ماه سال گذشته زن میانسالی ماجرای قتل زنی سالخورده را به مأموران پلیس تهران گزارش داد، لحظاتی بعد مأموران پلیس در خانه پیرزن ۸۵‌ ساله در خیابان جیحون حاضر شدند و با جسد وی در حالی که دست و پایش بسته و با اصابت جسم سخت به سرش به کام مرگ رفته بود مواجه شدند.

طاهره زن ۴۵‌ ساله که ماجرا را به پلیس خبر داد اولین کسی بود که در این باره تحقیق شد.

او گفت: “من پرستار خانگی لیدا بودم و از مدتی قبل به خانه او رفت و آمد داشتم و کارهایش را انجام می‌دادم، ساعتی قبل به من گفت که کنترل تلویزیونش خراب شده و خواست آن را تعمیر کنم، برای این کار خانه را ترک کردم و به مغازه‌ای در همین نزدیکی رفتم و وقتی برگشتم دیدم که شیشه پنجره شکسته است، احتمال دادم که دزد به خانه زده باشد، وارد خانه که شدم با جسد لیدا در اتاق پذیرایی مواجه شدم و به پلیس خبر دادم”.

با تأیید خبر و حضور بازپرس در محل حادثه، جسد به پزشکی قانونی منتقل شد.

در شاخه دیگری از بررسی‌ها، کارآگاهان پلیس با بررسی دوربین‌های مداربسته ساختمان‌های اطراف متوجه شدند لحظاتی بعد از اینکه لیدا خانه را ترک می‌کند، مردی میانسال وارد خانه شده و بعد از گذشت مدتی کوتاه محل را ترک می‌کند.

تحقیقات بعدی پلیس در این باره نشان داد که نام آن مرد حمید است و از مدتی قبل با طاهره ارتباط دارد.

طاهره وقتی در این باره مورد تحقیق قرار گرفت به همدستی در قتل لیدا اعتراف کرد، اما گفت که انگیزه‌ای برای قتل وجود نداشته است.

با اطلاعاتی که طاهره در اختیار پلیس گذاشت مأموران موفق شدند حمید را هم بازداشت کنند.

او در بازجویی‌ها به قتل لیدا و سرقت طلاهای وی اعتراف کرد.

با کامل شدن تحقیقات، حمید به اتهام مباشرت در قتل، سرقت و طاهره به جرم معاونت در قتل مجرم شناخته شد و پرونده برای رسیدگی روی میز قضات شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محسن زالی قرار گرفت.

در جلسه رسیدگی به پرونده، اولیای‌دم گفتند که خواسته‌شان اعدام حمید است، در ادامه حمید به هیئت قضایی گفت “آشنایی من و طاهره به سال‌ها قبل باز می‌گردد، وقتی که ما با خانواده طاهره همسایه بودیم. وقتی من و همسرم باهم اختلاف پیدا می‌کردیم، مادر طاهره میانجی می‌شد و بین ما آشتی برقرار می‌کرد، اما دعوای من و همسرم همیشگی بود و سرانجام از هم طلاق گرفتیم؛ بعد از چند سال گاهی با طاهره تماس می‌گرفتم و باهم حرف می‌زدیم تا اینکه یک روز طاهره گفت که خدمتکار پیرزنی تنها شده که مقدار زیادی پول و طلا دارد، طاهره پیشنهاد سرقت داد و نقشه سرقت را طراحی کرد که قبول کردم”.

متهم در شرح قتل هم گفت “آن روز طاهره به بهانه‌ای خانه را ترک کرد و در را برای من باز گذاشت، وقتی وارد شدم پیرزن خواب بود، در حال جست‌وجوی طلا در خانه بودم که بیدار شد، خواست فریاد بزند که با ضربه‌ای که به سرش زدم او را آرام کردم، بعد دست و پایش را بستم و مقداری طلا سرقت کردم و از خانه بیرون زدم، طلاها را هم به طاهره دادم تا اینکه مأموران پلیس به سراغم آمدند و من را دستگیر کردند”.

طاهره هم در دفاع از خودش گفت “نقشه ما برای سرقت طلاهای پیرزن بود و قرار نبود که حمید مرتکب قتل شود، من از اینکه پیرزن به قتل رسیده ناراحت شدم؛ چراکه او زنی مهربان بود و حمید در قتل او مرتکب اشتباه شد”.

با ختم جلسه هیئت قضات وارد شور شد و حمید را به اعدام و شلاق و طاهره را هم به زندان محکوم کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید