خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  واکنش نماینده ایلام به مرگ یکی از بازداشت شدگان اخیر در زندان این شهر

واکنش نماینده ایلام به مرگ یکی از بازداشت شدگان اخیر در زندان این شهر

خبرگزاری هرانا – جلال میرزایی نماینده مردم ایلام در مجلس در واکنش به انتشار اخباری دال بر مرگ طالب بساطی از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه در زندان ایین شهر ادعا کرد “بر اساس پیگیری ها، طالب بساطی کارمند اورژانس شهرستان ملکشاهی بوده که بعد از ناآرامی‌ها بازداشت شده و گویا ارتباطاتی هم با خارج داشته و پس از بازداشت بر اثر سکته در زندان فوت کرده است.”

به گزارش خبرگزاری هرانا، جلال میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا،‌ اظهار کرد: “طبق پیگیری‌هایی که انجام دادیم طالب بساطی کارمند اورژانس شهرستان ملکشاهی بوده و بعد از ناآرامی‌ها بازداشت شده است، گویا وی ارتباطاتی هم با خارج داشته است”.

وی افزود: “چند روزی از بازداشت آقای بساطی گذشته بود که او به زندان منتقل شد و نهایتا یک شب در بند عمومی زندان که ۱۸ نفر هم در آنجا حضور داشتند بر اثر سکته فوت کرده است”.

لازم به ذکر است که طالب بساطی دانشجویی که اواخر بهمن ماه به اتهام “ارتباط با گروه‌های مخالف کرد” بازداشت شده بود، در زمان بازداشت جان خود را از دست داد. خانواده این زندانی از سوی نیروهای امنیتی تحت فشار هستند و از آنها خواسته شده تا با رسانه‌ها مصاحبه نکنند.

آقای بساطی دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه ایلام بود.

در ماه‌های اخیر چندین مورد گزارش درباره مرگ بازداشت شدگان در زندان منتشر شده است. برخی از این گزارش‌ها توسط مقامات ایران تائید شده و برخی نیز تکذیب شده است.

کاووس سیدامامی، فعال محیط زیست بازداشت شده، یکی دیگر از کسانی است که مسئولان ایران، مرگ او را در زندان تائید کردند.

ماموران امنیتی در تماس با خانواده این زندانی گفتند که که او چند روز بعد از بازداشت در زندان “خودکشی” کرده است.

سینا قنبری، یکی دیگر از افرادی است که مرگ او در زندان توسط مقامات زندان تائید شد.

مصطفی محبی، مدیر کل زندان‌های استان تهران اواسط دی ماه به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفته بود: “سینا قنبری فرزند علی‌اکبر با مراجعه به دستشویی قرنطینه زندان اقدام به خودکشی از طریق حلق‌آویز خود کرده است”.

یک روز بعد از تأیید مرگ سینا قنبری، از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر در زندان اوین تهران، یک مقام قضایی در استان مرکزی مرگ یکی دیگر از بازداشت‌شدگان را هم تأیید کرده و گفته که او هم خودکشی کرده است.

عباس قاسمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی، روز سه‌شنبه ۱۹ دی به خبرگزاری قوه قضاییه ایران گفت که آثار خودزنی روی جسد این فرد بوده و “فیلمی از لحظه خودکشی وی نیز موجود می باشد.”

آقای قاسمی گفت که او در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک خودکشی کرده و “با توجه به شواهد و قرائن موجود، مرگ این فرد بر اثر خودکشی در کلانتری تأیید شده است.”

سارو قهرمانی، یکی دیگر از بازداشت شدگان دی‌ماه بود که نزدیکان او عنوان کردند که جنازه وی را بعد از ۱۱ روز ناپدید بودن تحویل گرفته‌اند.

به گفته آنها، “سارو قهرمانی”، ۲۴ ساله، پس از شرکت در اعتراضات خیابانی سنندج ناپدید شده بود.

پس از اعتراضات دی‌ماه و انتشار اخباری مبنی بر ضرب و جرح و مرگ بازداشت شدگان در زندان بسیاری از فعالان از “تکرار سناریوی کهریزک” ابراز نگرانی کرده و خواهان اطلاع‌رسانی شفاف درباره وضعیت بازداشت‌شدگان شده‌اند.

لازم به یادآوری است که در پی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، تعدادی از معترضان دستگیرشده به دلیل ضرب و جرح و وضعیت نامناسب بازداشتگاه کهریزک جان خود را از دست دادند.

در اعتراضات اخیر که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید