خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, اندیشه و بیان  >  پنج شهروند بهایی ساکن بوشهر با تودیع وثیقه آزاد شدند

پنج شهروند بهایی ساکن بوشهر با تودیع وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – پنج تن از شهروند بهایی ساکن بوشهر که در تاریخ ۲۴ بهمن‌ماه سال جاری، طی اقدامی هماهنگ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، امروز سه شنبه ۲۲ اسفند، پس از گذشت یک ماه با تودیع وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه موقتا آزاد شدند، پیش از این نیز دو شهروند بهایی بازداشت شده دیگر در این شهر در تاریخ ۱۵ اسفندماه سال جاری پس از ۲۱ روز بازداشت با تودیع وثیقه به طور موقت تا زمان برگزاری دادگاه موقتا با قید وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۵ شهروند بهایی ساکن بوشهر که در تاریخ ۲۴ بهمن ماه بازداشت شده بودند، امروز ۲۲ اسفندماه ۹۶، با تودیع وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی موقتا تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شدند.

هویت آزاد شدگان “احترام شیخی، اسدالله جابری، فریده جابری، فرخ لقا فرامرزی و مینو ریاضتی” احراز شده است.

بازداشت شهروندان بهایی بوشهری با تفتیش کامل منزل همراه بود و وسایل شخصی این افراد از جمله لب‌تاپ، کتاب، فلش مموری، هارد اکسترنال و آلبوم‌های خانوادگی نیز توسط نیروهای امنیتی ضبط شده بود.

پیش‌تر یک منبع نزدیک به بازداشت شدگان در گفتگو با گزارشگر هرانا در این رابطه گفته بود “از زمان بازداشت این ۷ تن به طور مداوم بین زندان و بازداشتگاه اداره اطلاعات جابه‌جا می‌شدند، به طوری که برای بازجویی به اداره اطلاعات برده می‌شدند و دوباره به زندان عودت داده می‌شدند”.

هرانا پیش از این در ۲۴ بهمن‌ماه سال جاری از بازداشت هماهنگ ۷ شهروند بهایی ساکن بوشهر خبر داده بود.

در ۱۵ اسفندماه نیز پونه ناشری و عماد جابری دو شهروند بهایی بوشهری با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بودند.

با آزادی این افراد تمامی بازداشت شدگان بهایی بوشهری به طور موقت آزاد شدند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد؛ به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید