خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  محکومیت صادق زیباکلام به حبس و محرومیت از فعالیت سیاسی

محکومیت صادق زیباکلام به حبس و محرومیت از فعالیت سیاسی

خبرگزاری هرانا – صادق زیباکلام استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام “تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب” به ۱۸ ماه حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از فعالیت سیاسی و اجتماعی محکوم شد، آقای زیباکلام در توضیح محرومیت سیاسی و اجتماعی گفت که “در حکم دادگاه نوشته شده است که او به مدت ۲ سال حق سخنرانی، نوشتن مقاله، مصاحبه و حضور در فضای مجازی را ندارد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جماران، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران به اتهام تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب به ۱۸ ماه حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از فعالیت سیاسی و اجتماعی محکوم شد.

صادق زیباکلام در خصوص رای دادگاه خود که قرار بود امروز به وی ابلاغ شود، گفت: “صبح امروز در مراجعه ای که به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب داشتم قاضی صلواتی حکم محکومیتم را به من ابلاغ کرد”.

زیباکلام اظهار داشت: “در حکم ابلاغی دادگاه بدوی به ۱۸ ماه حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت کامل سیاسی و اجتماعی محکوم شده‌ام”.

وی در توضیح محرومیت سیاسی و اجتماعی گفت: “در حکم دادگاه نوشته شده است که او به مدت ۲ سال حق سخنرانی، نوشتن مقاله، مصاحبه و حضور در فضای مجازی را ندارد”.

هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: “اتهام من تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب به منظور نظام به دلیل مصاحبه با رادیو خارج از ایران در مورد اعتراضات دی ماه کشور بود که دادگاه اینجانب را در این خصوص مقصر شناخت و ۲۰ روز از امروز فرصت دارم تا به رای صادره اعتراض کنم”.

وی گفت: “من در هیچ یک از محاکماتم از وکیل استفاده نمی‌کنم چرا که معتقدم اساس و مبنای اتهاماتم حقوقی نیست و جرمم سیاسی است، لذا وکیل نمی‌تواند کمکی به تبرئه‌ام کند”.

گفتنی است که پیش‌تر صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و تحلیل‌گر سیاسی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضار شده بود، زیبا کلام به تازگی با تصمیم رییس دانشگاه آزاد از تدریس در این دانشگاه محروم شد.

لازم به یادآوری است که طی هفته‌های گذشته رضا داوری اردکانی نیز با نگارش نامه‌ای در خصوص “علم دینی و علوم انسانی اسلامی” از ناممکن بودن و به نتیجه نرسیدن آن تاکید کرده بود، از دانشگاه آزاد اخراج شد.

هم‌زمان گودرز افتخار جهرمی استاد سرشناس حقوق نیز خبر از اخراج خود از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی داد، پیش از آقای اردکانی صادق زیبا کلام نیز بدون اطلاع قبلی از دانشگاه آزاد اخراج شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید