خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶, 16th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ ساعت ۲۲:۲۹:۰۴

    خانه  > اندیشه و بیان  >  طی پرونده هایی جداگانه ۱۱ تن در خراسان رضوی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۶۵ سال حبس محکوم شدند

طی پرونده هایی جداگانه ۱۱ تن در خراسان رضوی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۶۵ سال حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – بر اساس احکام صادر شده از سوی قاضی شعبه چهارم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد، ۱۱ تن از بازداشت شدگان متهم به “فعالیت تبلیغی علیه نظام”، “عضویت در گروه های معاند نظام”و “توهین به مقدسات” به تحمل زندان‌های بلندمدت محکوم شدند، بر اساس احکام صادر شده این افراد جمعا به ۶۵ سال حبس محکوم شده‌اند. این افراد در پرونده هایی جداگانه در شهرهای مختلف استان خراسان رضوی دستگیر شده اند و فعالیت ها و گرایشات سیاسی آن ها تا حد زیادی متفاوت بوده است. دادستان مشهد یکی از محکوم شدگان را به  “تهیه فیلم از عزاداری های نامتعارف و خشن و انتشار آن که موجب وهن در عقاید تشیع می شد و به اختلافات مذهبی دامن می زد.” متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خراسان، اوایل آذرماه گذشته افراد ناشناسی با آتش زدن در مسجدالغدیر در مشهد خساراتی را به اماکن عمومی وارد کرده بودند، در پی وقوع این حادثه دادستان عمومی و انقلاب مشهد دستور شناسایی و دستگیری عوامل این اقدام را صادر کرد،.

تعدادی از شهروندان در این رابطه و اتفاقات مشابه در مشهد بازداشت شدند. قاضی دادگاه پس از برگزاری چندین جلسه محاکمه، رای به محکومیت ۱۱ تن از متهمان به ۱ تا ۱۱ سال حبس داد اما رای صادر شده از سوی شعبه چهارم دادگاه انقلاب قطعی نیست و قابل تجدیدنظر در محاکم استان خراسان رضوی است.

در همین حال معاون سیاسی و امنیتی دادستان مرکز خراسان رضوی با تایید صدور احکام زندان های طولانی مدت برای ۱۱ تن از این افراد به خراسان گفته است: “در پی انتشار فیلمی از آتش زدن در مسجد الغدیر در خیابان ثمانه مشهد که توسط افراد ناشناس رخ داد بلافاصله دستورات لازم برای رصدهای اطلاعاتی صادر و مشخص شد زوجی که قبلا از یکدیگر طلاق گرفته‌اند با همکاری هم و تحت تاثیر عضویت در گروه‌های معاند نظام، به آتش زدن در مسجد اقدام کرده‌اند بنابراین، این زن و مرد جوان که ۳۷ و ۴۱ ساله هستند، دستگیر و محاکمه شدند”.

«قاضی حیدری» درباره احکام صادر شده از سوی دادگاه بدوی درباره این زن و مرد جوان گفت: “طبق این رای، «الف – ش» (زن ۳۷ ساله) به اتهام عضویت در گروه های معاند نظام به تحمل ۵ سال زندان، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به تحمل یک سال زندان، تخریب اموال عمومی ۳سال زندان و به اتهام توهین به مقدسات از طریق آتش زدن در مسجد به تحمل ۵ سال زندان محکوم شده است”.

این مقام قضایی افزود: “همچنین همسر سابق وی (مرد ۴۱ ساله) نیز به اتهام معاونت در فعالیت های تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به تحمل ۶ ماه زندان، معاونت در عضویت گروه های معاند نظام به ۲ سال زندان، معاونت در توهین به مقدسات از طریق آتش زدن در مسجد به تحمل ۲ سال زندان و همچنین نگهداری ۳۹ عدد فشنگ خفیف به تحمل ۶ ماه زندان محکوم شد”.

این درحالی است که براساس این رای خودروی سوناتا و گوشی تلفن همراه آنان که در ارتکاب جرم مورد استفاده قرار گرفته بود نیز به نفع دولت ضبط شد.

معاون دادستان مشهد همچنین از رای صادر شده برای جوان ۲۶ ساله ای خبر داد که به خاطر شعارنویسی “علیه اصول و ارزش های اسلامی” به تحمل یک سال حبس محکوم شده است.

وی درباره محکومیت زن جوانی که  به خاطر ارسال فیلم و تصاویر به شبکه‌های ماهواره‌ای دستگیر شده بود نیز گفت: “بررسی‌ها نشان داد که این زن به قصد برهم زدن امنیت کشور با سازمان نفاق (مجاهدین خلق) نیز ارتباط برقرار کرده بود که پس از برگزاری جلسات محاکمه توسط قاضی سیدهادی منصوری در شعبه چهارم دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام عضویت در گروه های معاند نظام به تحمل ۵ سال حبس و به خاطر فیلم برداری و ارسال آن به شبکه های ماهواره ای معاند به تحمل یک سال زندان محکوم شده است”.

قاضی حسن حیدری همچنین درباره محکومیت زوج جوانی که به آتش زدن پرده مسجد امام هادی متهم بودند نیز گفت: “اتهام این زوج ۲۶ و ۲۱ ساله برای دادگاه محرز شد که بنا به رای صادر شده مرد ۲۶ ساله به خاطر عضویت در گروه های معاند به قصد اخلال در امنیت به تحمل ۵ سال زندان، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به تحمل یک سال زندان و توهین به مقدسات از طریق آتش زدن پرده مسجد به تحمل ۵ سال زندان و همسر ۲۱ ساله او نیز به دلیل فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار فیلم به تحمل یک سال زندان محکوم شد”.

این مقام قضایی از محکومیت جوانی به نام «م- ب» که پس از آتش زدن در مسجد امام هادی در مشهد دستگیر شده بود نیز خبر داد و گفت: “این جوان به اتهام توهین به مقدسات از طریق آتش زدن در مسجد به تحمل ۵ سال زندان، عضویت در گروه معاند نظام به ۵ سال زندان و فعالیت تبلیغی به نفع گروه های مخالف نظام جمهوری اسلامی نیز به تحمل یک سال زندان محکوم شده است.

قاضی حیدری در ادامه تایید احکام صادر شده از سوی شعبه چهارم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد به محکومیت جوان ۳۸ ساله ای به نام «ج- غ» هم اشاره کرد که از طریق “تهیه فیلم از عزاداری های نامتعارف و خشن و انتشار آن موجب وهن در عقاید تشیع می شد و به اختلافات مذهبی دامن می زد.”

قاضی حیدری گفت: “این فرد پس از برگزاری چندین جلسه محاکمه در دادگاه به تحمل یک سال حبس محکوم شد”.

وی همچنین با اشاره به محکومیت دو جوان ۱۹ و ۲۰ ساله که به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروه معاند دستگیر شده بودند، گفت:” هرکدام از آن ها به تحمل ۶ سال زندان محکوم شده‌اند که همه آرای صادر شده از سوی دادگاه با اعتراض متهمان، قابل تجدیدنظر خواهی در محاکم قضایی است”.

معاون سیاسی و امنیتی دادستان مرکز خراسان رضوی در پایان از صدور حکم قضایی برای فردی خبر داد که در سبزوار و توسط نیروهای سپاه پاسداران دستگیر شده بود.

قاضی «حیدری» افزود: “این فرد نیز پس از محاکمه در شعبه چهارم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل یک سال زندان و عضویت در گروه معاند به تحمل ۵ سال زندان محکوم شده است اما رای صادر شده درباره وی نیز قطعی نیست و قابل اعتراض است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید