خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶, 11th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ ساعت ۰:۲۸:۵۷

    خانه  > اقلیت های دینی, اندیشه و بیان  >  دادگاه محمد ثلاث، درویش گنابادی بصورت علنی برگزار شد / تصویری

دادگاه محمد ثلاث، درویش گنابادی بصورت علنی برگزار شد / تصویری

خبرگزاری هرانا – دادگاه محمد ثلاث از دراویش گنابادی بازداشت‌شده در حوادث گلستان هفتم، که به‌عنوان راننده اتوبوسی که متهم به قتل ۳ مأمور نیروی انتظامی در پاسداران است، امروز یکشنبه (بیستم اسفند) در شعبه نهم دادگاه کیفری شماره یک استان تهران به ریاست قاضی کشکولی بصورت علنی برگزار شد. متهم در این دادگاه از ضرب و شتم خود قبل و پس از بازداشت توسط نیروهای انتظامی گفت و عنوان کرد قصدی برای آسیب رساندن به دیگران نداشته بلکه به دلیل ضرباتی که خورده بود شرایط عصبی را تجربه میکرده و به دلیل تمیز نبودن شیشه ماشین امکان دید مناسبی نداشته است. ادامه دادرسی به فردا موکول شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،اولین جلسه‌ رسیدگی به پرونده حادثه گلستان هفتم‌ خیابان پاسداران صبح امروز در دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.

در این جلسه‌ متهم محمدرضا‌ ثلاث به اتهام ۳ فقره قتل عمدی‌ و اخلال در نظم عمومی حاضر شد و همچنین اولیای دم مقتولان‌ آقایان علمدار، بایرامی‌، امامی‌ و خانم‌ها عزیزی، صالحی و عبداللهی‌ حضور داشتند که شهریاری نماینده دادستان به تشریح تحقیقات به عمل آمده در این پرونده پرداخت.

معاون دادستان با اشاره به اتهام ثلاث باباجانی به ۳ فقره قتل عمدی گفت: پس از دریافت گزارش به سردخانه بیمارستان لبافی‌نژاد رفتیم‌ و اجساد کشته‌شدگان مورد معاینه قرار گرفت.

وی با اشاره به تحقیقات محلی اظهار کرد: در این تحقیقات مشخص شد راننده اتوبوس به صورت عمدی به مأموران انتظامی زده و بعد هم در بیمارستان امام سجاد بستری شده که پس از گفتگو با اواعلام کرد به علت عصبی بودن با اتوبوسی که قبلاً در محل بوده به سمت مأموران رفته است.

شهریاری با بیان اینکه متهم به صراحت، تهاجم عمدی را پذیرفته و علت آن را عصبی بودن اعلام کرده است، گفت: وی علت حضور خود را حمایت از برادر دینی خود اعلام کرده و در پاسخ به علت انگیزه خود اعلام کرده عصبانی بودم اما قربانیان را نمی‌شناختم.

شهریاری خاطرنشان کرد: متهم، مجروح کردن افراد و تخریب اموال عمومی را پذیرفته است و فیلم تهاجم متهم نشان می‌دهد با یک دستگاه اتوبوس به سمت مردم هجوم برده است.

شهریاری با بیان اینکه متهم در حال حاضر فاقد مسکن است، گفت: او در اتوبوس می‌خوابیده و دارای ۷ فقره‌ سابقه کیفری است.

شهریاری با بیان اینکه متهم اظهار داشته ۱۵ سال قبل وارد جریان دراویش شده است، گفت: به گفته متهم او مسلمان و شیعه ۱۲ امامی است و تمامی عقاید مسلمانان را می‌شناسد.

وی افزود: اولیای دم گفته‌اند تقاضای قصاص و اشد مجازات دارند.

در ادامه اولیای دم در جایگاه حاضر شدند و با اعلام شکایت از متهم درخواست قصاص کردند و قاضی پرونده از هر یک از آنها پرسید آیا حاضر به گذشت هستید؟ که این پرسش با پاسخ مخالف اولیای دم مواجه شد.

در ادامه متهم در جایگاه حاضر شد و ضمن دفاع از اتهامات، از خانواده داغدیده صبر مسئلت‌ دارم و از خدا برای خود رحمت می‌خواهم.

متهم با بیان اینکه بنده چند وقتی است در گروه دراویش‌ بوده‌ام، اظهار کرد: من درویش‌ نیستم چون بزرگ دراویش‌ می‌گوید درویشی جز صلح، صفا و نیکی نیست و من خلاف‌ آن عمل کردم.

وی در ادامه در راستای معرفی خود گفت: من ۵۰ سال سن دارم‌، ساکن تهران هستم‌ و به صورت مجرد زندگی می‌کنم.

متهم با اشاره به سوابق‌ کیفری خود ادامه داد: بنده محکومیت مالی دارم و ۲ سال درگیر آن بودم و در درگیری‌های قوم هم حضور داشتم و مدتی هم در زندان بروجرد، زندانی بودم.

وی با بیان اینکه ۸ ماه محکومیت مالی داشتم و در زندان به سر می‌بردم، بیان کرد: من برای کسی ضامن شده بودم و به خاطر ۲۰ میلیون تومان به زندان رفتم. در ادامه قاضی‌ با اشاره به سوابق کیفری او گفت: شما در سال ۸۳ به اتهام اخلال در نظم عمومی در بروجرد و در سال ۶۱ به دلیل ایراد ضرب و جرح با چاقو و در سال ۸۴ به اتهام تمرد در مقابل مأموران انتظامی و در سال ۹۴ به دلیل غیبت از زندان محکوم شده اید‌ و آیا این اتهامات را قبول دارید؟ که متهم همه اتهامات را پذیرفت.

متهم در ادامه با بیان اینکه من راننده اتوبوس‌ بوده‌ام در پاسخ به اظهارات قاضی مبنی بر اینکه شما از هم گسیختگی‌ شخصیت دارید، گفت: من سابقه بیماری روانی نداشتم و از فضای مجازی هم استفاده نمی‌کنم.

وی تصریح کرد: من ۱۵ روز بود که در خیابان گلستان پاسداران در داخل اتوبوس‌ اقامت داشتم.

در ادامه قاضی پرونده با اشاره به کیفرخواست‌ صادره و تقاضای قصاص‌ از ناحیه خانواده مقتولان‌ و گزارش کلانتری پاسداران و منابع انتظامی به واسطه بازدید صحنه جرم و نظریه‌های پزشکی قانونی به شرط معاینه اجساد گفت: کیفرخواست شما دائر بر مباشرت در ۳ قتل عمدی با حمله به مأموران نیروی انتظامی توسط اتوبوس واخلال در نظم عمومی در طریق جنجال و حرکات غیر متعارف است.

متهم در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر اینکه آیا آماده دفاع هستید و یا فرصت می‌خواهید، گفت: آماده دفاع هستم و نیازی به فرصت ندارم.

وی با بیان اینکه ما برای دفاع از برادر ایمانی خود آمده بودیم، بیان کرد: ابتدا به ما گفته بودند که قرار است (حضرت) نورعلی‌ تابنده جلب شود و ما در آنجا حاضر شده بودیم تا مانع جلب او شویم‌.

متهم در خصوص اتوبوسی‌ که در اختیار داشت ادامه داد: من راننده اتوبوس‌ بودم ولی مالک را نمی‌شناختم و صندلی‌های آن را باز کرده بودم تا بتوانم در آن بخوابم.

قاضی پرونده در ادامه از علت وجود لوازم آشپزخانه در اتوبوس از متهم سوال کرد که او گفت: من در آنجا زندگی می‌کردم و از این وسایل استفاده می‌کردم و غیر من ۲۵ نفر دیگر هم استفاده می‌کردند.

وی افزود: افرادی که از شهرستان به تهران می‌آمدند جهت اقامت خود در اتوبوس‌ به سر می‌بردند.

متهم با بیان اینکه کسی به من نگفته بود که با اتوبوس به سمت مأموران انتظامی بروم، بیان کرد: وقتی که به سر من ضربه‌ خورد و خونریزی‌ کرد من عصبی شدم و چون ناجا به سرم ضربه زده بود به سمت آنها رفتم و از سویی دیگر هم نمی‌خواستم از اتوبوس پیاده شوم چون مرا می‌زدند.

وی با بیان اینکه من از روی عصبانیت‌ حرکت کردم اظهار کرد: چون شیشه اتوبوس پاک نشده بود من جلوی خود را نمی‌دیدم‌.

متهم با بیان اینکه قتل آن ۳ نفر نتیجه عملکرد من بوده است، ادامه داد: من در نظم عمومی اخلال نکرده‌ام و به دلیل دفاع از دوستم به آنجا رفته بودم.

وی افزود: دوست من را متهم به سرقت یک پراید کرده‌ بودند در حالیکه او ۳ هکتار باغ دارد و چنین آدمی این کار را نمی‌کند.

قاضی با بیان اینکه از داخل اتوبوس سلاح‌هایی نظیر شمشیر و قمه کشف شده است و این سلاح‌ها در اتوبوس چه می‌کرده خواستار پاسخگویی متهم شد که متهم از وجود این ابزارآلات در اتوبوس اظهار بی‌اطلاعی کرد.

متهم با بیان اینکه من در حین حرکت هیچ چیز را نمی‌دیدم، ادامه داد: چون سر من دچار خونریزی بود مأموران من را پس از دستگیری به بیمارستان بردند.

متهم در پاسخ به سئوال قاضی پرونده مبنی بر اینکه آیا قصد داشتید با اتوبوس‌ افراد خاصی را مورد اصابت‌ قرار دهید، گفت: به قدری شیشه‌ کثیف بود که من چیزی در مقابل خود نمی‌دیدم.

در ادامه قاضی پرونده از متهم پرسید که آیا مأموران نیروی انتظامی سلاح داشتند؟ که متهم گفت: سلاح نداشتند اما با باتوم می‌زدند.

متهم با بیان اینکه من از کار خود پشیمانم اظهار کرد: به هیچ گروه خاصی وابستگی ندارم.

در ادامه وکیل متهم با بیان اینکه باید به حالات روحی متهم توجه شود، گفت: او در حالیکه‌ مورد ضرب و شتم ناجا قرار گرفته بود با سر و صورت خونین‌ سوار اتوبوس‌ می‌شود و قصد کشتن کسی را نداشته است.

در ادامه قاضی پرونده با اشاره به اتمام زمان رسیدگی به پرونده گفت: جلسه بعدی فردا ۲۱ اسفند ۹۶ ساعت ۱۱ صبح در همین محل برگزار می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید